Selahattin Gürkan

Selahattin Gürkan

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan kimdir? Malatyalı olup 1958 yılında Malatya doğdu. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, Bolu Eğitim Enstitüsü mezunudur. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda yöneticilik, Müfettişlik yaptı. İş ve İşçi Kurumu Bölge Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Tümünü Göster

Selahattin Gürkan, 2004 - 2009, 2009 - 2014 ve 2014 - 2019 hizmet dönemlerinde Battalgazi Belediye Başkanı olarak görevine devam etmiştir.

Gürkan; 2019 yılı yerel seçimlerinde ise Malatya özelinde daha önce ulaşılamamış yine Türkiye genelinde de rekor bir oy oranı ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Selahattin Gürkan, Hizmet süresi içindeki "Yeşil Kuşak Projesi" Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından "Millet Bahçesi" ismi ile taçlandırılıp Türkiye geneline teşmil edilmiştir.

Çok sayıda Birleşmiş Milletler, UNESCO, Dünya Bankası SODES ve DOKAB Projesi gerçekleştirdi. Başkan Gürkan Bölgenin en yüksek hibeli Avrupa Birliği projesini Battalgazi'de hayata geçirmiştir.

"Battalgazi İlçesi" isimli bir kitabı bulunan Selahattin Gürkan, "Battalgazi Kültür Envanteri" isimli çalışması Türkiye genelinde standart format olarak kabul edilmiştir.

Henüz Belediye Başkanı görevinde değilken Malatya'nın İkinci Üniversitesi gerekliliği için şehirdeki ilk ses olan Gürkan, bugün Belediye Başkanlığı döneminde Turgut Özal Üniversitesi'nin yer tahsisi ile birlikte pek çok hizmeti de gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

Ulusal ve Uluslararası kurum ve kuruluşlardan taltif edilen çok sayıda ödül aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Yılın Belediye Başkanı Ödülü'ne ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştür.

Selahattin Gürkan; çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında Yöneticilik, Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

İnönü Üniversitesi, Yerel Yönetimler Bölümü'nde Misafir Öğretim Üyesi olarak dersler veren Gürkan farklı üniversitelerin düzenlediği Göç, Sosyal Entegrasyon, Turizm gibi konularda panel, konferans gibi farklı akademik toplantılara konuşmacı olarak katılmaktadır.

Selahattin Gürkan'dan Son Haberler

 • Malatya'da vizyon buluşması

  Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi tarafından 'Vizyon Buluşması' adı altında bir gezi programı gerçekleştirildi. MALATYA - İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Mustafa Gezer, Genel Sekreter Yardımcıları Ömer Çelik ve Yaşar Kalkan, dekan ve …

  Devamını oku »
 • Başkan Gürkan'dan feribot denetimi

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Atabey İskelesinde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren feribotu denetleyerek, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. MALATYA - Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde …

  Devamını oku »
 • Gürkan, "İlçelerimizin tamamına adil ve adaletli bir şekilde hizmet götürüyoruz"

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Kuluncak İlçe Başkanı Ahmet Boyraz ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. MALATYA - Kuluncak İlçesi AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Murat Aktaş, Başkan Gürkan'a kendilerini …

  Devamını oku »
 • Şehit polis memuru Fethi Sekin'in babası son yolculuğuna uğurlandı

  ELAZIĞ - İzmir Adliyesine PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıyı canı pahasına gösterdiği kahramanlıkla engelleyen şehit polis memuru Fethi Sekin'in vefat eden babası Mehmet Zeki Sekin'in cenazesi, Elazığ'ın Baskil ilçesinde defnedildi. Ankara'da tedavi …

  Devamını oku »