Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronvirüs Tedbirleri Kapsamında Ağrı'ya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve beraberindeki heyet Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısında açılan sahra hastanesinde incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronvirüs Tedbirleri Kapsamında Ağrı'ya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve beraberindeki heyet 'nın ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısında açılan sahra hastanesinde incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir ve Ağrı Valisi ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'ndaki koronavirüs tedbirlerini inceleyen Bakan Koca, daha sonra burada kurulan sahra hastanesini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Bakan Koca,yaptığı açıklamada, 'ye İran'dan hava ve kara yoluyla gelmek isteyen vatandaşların olduğunu söyledi.

Sağlık taramasından geçirilen kişileri sınır kapısında kurulan sahra hastanesinde gözetim ve izolasyon altında tutacaklarını ifade eden Koca, şöyle konuştu:

"Sınırda bugün oluşturduğumuz sahra hastanesi ve ünitelerini yerinde görmek, var olan bir eksiklik varsa bunu gidermek amacıyla bugün gelmiş olduk. Demin sahra hastanesini ve ünitelerini ziyaret ettim. Vatandaşlarımızla belli bir mesafede iletişim içinde olduk.

Takip ettiğimiz 60 kişi var

Bu süreçte Gürbulak Sınır Kapısı'nda aldığımız ve takip ettiğimiz 60 kişi var ve bu kişiler içinde sağlık belirtisi bu anlamda soğuk algınlığı belirtisi olduğunu bildiğimiz 3 kişiyi hastane ortamına aldık. Bunun dışındaki hastalıkları olan Kum ve Meşhed geçmişi olan 10 kişi ayrı bir ünitede barındırıyoruz. Onları daha yakın takip etmek istiyoruz."

İran'da bulunan Türk vatandaşlarına tavsiyeler

Koca, sınır kapılarında tüm tedbirlerin alındığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"İran'da olan vatandaşlarımızın, sınırları zorlamamalarını, bulundukları ortamda, evde veya otelde mümkün mertebe dışarı çıkmadan bulundukları ortamı havalandırmalarını, maskeli olmaları gerektiğini, özellikle kişisel hijyen ve el yıkama dahil olmak üzere yakın temasın olmaması gerektiğini, bu dönemde bizim imkanlar ölçüsünde sınırdan belli şartlarla alıp 14 gün zorunlu olarak gözetim altına alacağımızı bilmelerini, buna göre gelme noktasında bir irade içinde olmalarını özellikle söylemek istiyorum.

Gözlem altındaki hasta sayısı

Doğubayazıt Hastanesi var, riskli gördüğümüz ve bu anlamda sağlık sorunu şüphesi olarak tespit ettiğimiz kişileri Doğubayazıt'a almış oluyoruz. Şu an orada da bugün ilave ettiğimiz 3 kişiyle 18 vatandaşımız bulunuyor.

Bu vatandaşlarımızın hiçbirinin 38'i gecen bir ateş bulgusu yok. Solunum sıkıntısı yok. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi yakınmaları var. Biz hassasiyet gösterip daha yakın takip etmek istiyoruz."

Sınırda Çalışan Personel Sayısı

Şu an bölgede 37 personelin 27 ambulansla görev yaptığını aktaran Koca, yatak kapasitelerini de akşama kadar 220'ye çıkaracaklarını dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü ile sürekli iletişim halinde olduklarına değinen Koca, "Alınan tedbirleri Dünya Sağlık Örgütünün bize önerdiklerinden daha ötesinde yaptığımızı belirtmek istiyorum. Sadece nasıl takip ettiğimize örnek olsun diye söylüyorum.

Amerika halen Güney Kore'den gelen yolculara termal kamera uygulanıp uygulanmayacağını tartışıyor. Biz neredeyse bir ay oldu, bütün yolculara uyguluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

NOTLAR

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısında açılan sahra hastanesinde kurulan sahra hastanesinde çok sayıda ambulans ve sağlık çalışanı görev yapıyor.

Koca'nın bulunduğu araç konvoyundakileri karşılayan güvenlik güçlerinin sınır kapısında maske taktıkları görüldü. Koca'nın gelişi öncesinde yapılan kontrollerde gümrük memurlarının sınır kapısında maske taktıkları görüldü.

İran'dan gelenlerin gözetim altında tutulduğu sahra hastanesinin bulunduğu alana gazeteciler gümrük görevlilerin nezaretinde götürüldü. Sınır kapısında görev yapan gazetecelerin de tedbir amaçlı maske taktıkları görüldü.

Bakan Koca, incelemelerde bulunurken, Sınır kapısında gözetim altında tutulan 60 kişinin de oluşturulan sahra hastanesi önünde bekledikleri görüldü.

Bakan Koca'nın incelemelerinin ardından sınır kapısında gözetim altında tutulan 60 kişiye yiyecek dağıtıldı.(AA)

uyarı: Türk İran'daki Koca'dan Sağlık Bakanı vatandaşlarına 1

Koca'dan uyarı: Bakanı İran'daki Sağlık vatandaşlarına Türk 2

vatandaşlarına İran'daki Bakanı Koca'dan Sağlık Türk uyarı: 3

Sağlık Bakanı Ağrı'da Koca, 1

Koca, Bakanı Sağlık Ağrı'da 2

Bakanı Koca, Ağrı'da Sağlık 3

Sağlık Ağrı'da Bakanı Koca, 4

Bakanı Ağrı'da Sağlık Koca, 5

Bakanı Sağlık Koca, Ağrı'da 6

Koca, Ağrı'da Bakanı Sağlık 7

Bakanı Ağrı'da Koca, Sağlık 8


Editörün Seçtikleri

Ağrı'da sel felaketinde işçiler ölümle burun buruna geldi

Ağrı'da köylerin zarar gördüğü selde 100'e yakın koyun telef oldu

Ağrı Dağı için turizm projesi yarışması düzenlenecek

Ağrı'da 11 Temmuz Dünya Nüfus Gününü kutladı

Kurban Bayramı öncesi Ağrı'dan yurdun batısındaki illere kurbanlık sevkiyatı başladı

Yorum Ekle