Sitede 5441 kişi varaçıkAğrıaçık14°C

Rüyada Yemek Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Yemek Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada yemek yemek, kanaat ile tabir olunurken, insanlar arasında yemek yediğini görmek, şöhrete ve iyi bir isimle anılmaya işaret eder. Tek başına yemek yenmesi, üzüntünün işaretidir. Kalabalık yemekler, kazanç elde edip bu kazancınızı başka insanlarla nasıl paylaşacağınızı gösterir.

Rüyada Yemeği Yemenin Anlamı ve Yorumu

Rüyada yemeği bir başkasının eliyle yediğini görmek, namuslu ve kanaat sahibi olmaya ve Allah'a itimad ve tevekküle delâlet eder.

Rüyada sağ eli ile yemek yediğini görmek, sünnet-i Seniyyeye tâbi olmayıp sol eliyle yemek yemek ise düşmana itaata, dosta cefaya delâlet eder.

Rüyada kendi yemeğini yediğini görmek, biriktirdiği malı yemeye işarettir.

Bir kimsenin rüyada beyaz mantar yemeğini yediğini görmesi, emre, nehye, işte acele etmeyip itidal üzere olmaya, uzun ömre, hasta için afiyet ve şifaya delâlet eder.

Cafer-i Sâdık hazretleri demiştir ki Rüyada yemek yemek, dört vech ile tâbir olunur

  1. Mal,
  2. Miras,
  3. Servet,
  4. Bolluk Bereket.

Rüyada Biriyle Yemek Yemek

Rüyada tanımadığı biriyle yemek yediğini görmek, o yabancıdan bir iyilik görmeye, hayır elde etmeye işarettir.

İnsanların iyi bildiği biriyle yemek yediğini görmek, iyi kimselerle düşüp kalkmaya işarettir.

Rüyada cinlerle veya şeytanlarla birlikte yemek yediğini görmek, şerli, kötü kimselerle birlikte olmaya işarettir.

Bir ölüyle birlikte yemek yediğini görmek, borca girmeye işarettir.

Eş ve çocuklarıyla yemek yediğini görmek, mutluluk, afiyet ve bereketli rızka işarettir.

Rüyada Yemek Yediğini Görmek

Rüyada bağırsak yemeğini yediğini görmek, yetim malı veya emanet bir malı yemekle tabir olunur.

Bütün tabircilerin birleştiği yoruma göre, rüyada güzel pismiş, yemesi kolay, tatlı lezzetli yemek yemek, hayır ve menfaat, rızk ve mal, mutluluk; acı ve biberli yemeği yemek, keder, hüzün; eksi yemek yemek, hastalık ve sıkıntı ile tabir olunur.

Kokmuş, bozulmuş yemek yenmesi, harama delalet eder. Ağzına, iyi ve tatlı yemekten bir lokma koyduğunu gören, sevinilecek bir söz işitir. Tatsız ve lezzetsiz bir yemek lokması ise fena söz duymasına işarettir.

Kendisine birinin yemek verdiğini görenin eline çok mal geçer. Yemek veren iyi biri ise helal, kötü biri ise haramdır. Ağzına çok sıcak bir lokma koyup yuttuğunu gören, bir belaya uğrar. Lokmasının boğazında kaldığını görmek musibet, keder, islerinin bozulması, geçimde zorluk; lokmayı kolaylıkla yuttuğunu görmek, hayır ve menfaat, mal ve rızk olacağına delalet eder.

Danyal (a.s) demiştir ki Rüyada yemek yemek, suhuletle hasıl olan hayır ve menfaata delâlet eder.

Tadına Göre Rüyada Yemek Yemenin Tabiri

Çok sıcak yemek, rızkın darlığına ve geçimde zorluğa; lezzetli yemek iyi geçime; yemeğin içinden kil çıkması hüzne işarettir. Yemekten sonra parmaklarını yaladığını görenin eline çok az hayır geçer. Yemeği su gibi içtiğini görenin, rızkı ve geçimi bol olur. Ağzına birçok yemek doldurduğunu görenin, içleri karışır.

Kirmani demiştir ki Rüyada tencerede pişmiş yemek yemek, rızık ve nimete delâlet eder.

Yağsız tatsız bir yemek yediğini gören, ölümü arzu edecek derecede darlığa düşer. Bir yemeği tadıp bunu lezzetli bulan, sevince erer. Bireyi tadıp ondan nefret eden, ölür. Bir sahan veya tepsiden yemekte iken, yemeğin bittiğini görenin ömrü sona ermiştir. Yemek kabini boşaltıp dili ile veya parmağı ile yaladığını görenin o yerden rızkı kesilmiştir. Yahut eceli gelmiştir.

Kirmani ye göre; rüyasında ziyafet sofrasından yemek yediğini gören hayra ve rızka kavuşur. Kurulmuş sofradan yemek yenildiğini gören, bekâr ise evlenir. Sofrada önündeki yemeğin bir anda değiştiğini gören; fakirleşir. Ziyafet sofrası kurmak uzun hayata; sofrayı toplamak ölümünün yaklaştığına işarettir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada bir kapta yemek yediğini gören kimse kanaatkâr olur. Ancak yemek yediği kap, altın ve gümüş gibi haram olan şeylerden ise, bu rüya haram mal ve çok borca işarettir, insanlar arasında yemek yemek, şöhrettir. Yiyeceği şeyi çiğnediğini görmek, kazanç ve isini benimsemeyerek hafife almaktır.

Çiğnediği şeyi yuttuğunu görmesi borcunun acele istenmesidir. Rüyada yediği şeyin tadı kendisinden daha iyi bir tada döndüğünü görenin rüyası iç temizliğine, acı ve eksiye dönmesi ise isinden ve ailesinde bir değişikliğin husule gelmesine işarettir. Sağ eliyle yemek yediğini gören sünnete uyar. Sol eliyle yemek yemek ise düşmana itaat, dosta cefadır.

Yemeği başkasının eliyle yediğini gören kimse namuslu ve kanaatkâr olarak Allah a itimat ve tevekkül ile rızıklandırılır. Bazen de rüyayı gören hasta olur, kendisi yemek yemeden aciz olur.

Kötü renkli bir yiyecek yediğini görmek, rüya sahibinin kıymetinin düşeceğine işarettir. Beyaz mantar yediğini görmesi, emre, nehye, iste acele etmeyip itidal üzere olmaya, uzun ömre, hasta için şifaya ve hastalığa işarettir.

Rüyada sahurda veya iftarda yemek yemek, hayırlı ve bereketli rızka, günahların mağfiretine, akıbetin güzelliğine ve dinde salaha delalet eder.

Kabak yemek, Sünnet i Seniyyeye tabi olmaya, hidayete ve zekâya delildir. Kuşluk yemeğine davet edildiğini görmesi, uzak yolculuğa, öğle yemeğine daveti, sıkıntılardan kurtulup rahata kavuşmasına, aksam yemeğine davet edilmesi ise kendisine hile edilmek istenip ona hile etmeden kendisinin hileyi düşünene hile etmesi ile tabir edilir.

Yemeği yiyip hazmettiğini gören kimse is ve sanatında haris olur ve çok çalışmaya mecbur kalır. İnsan etini çiğ olarak yediğini gören kimse, etini yediği kimseyi ya da onun akrabalarını çekiştirir ve zemmini yapar.

Lütfen Rüyaya puan verin!
239 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

1 Yorum

Beyza
Beyza
2 ay önce

Rüyamda yer sofrasında oturuyorduk tabımadığım iki kişi bide annem vardı abimde içerde yatıyordu sonra kıymalı pide vardı kıyması pideyi ben yiyordum yiyordum bir türlü doymuyordum ama tabımadığım misafirlerde yiyordu bende içimden bunlar niye yiyorsa abime kalmayacak diyordum kızıyordum ama yemeye devam ediyordum

yorum ekle
Alfabetik Rüya Tabirleri Ansiklopedisi