Reklamlar

Pasinler Haber

Pasinler

Pasinler, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum ilinin bir ilçesidir. Yüzölçümü 1460 km2'dir. Rakım 1760 metredir. Posta kodu: 25300, İl alan kodu: 0442 ve İl plaka alan kodu: 25'tir. Pasinler'in Erzurum'a uzaklığı 40 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Pasinler haber ve gelişmelerinin yer aldığı sayfada ilçenin komşuları şu şekildedir: Pasinler; Doğu Anadolu Bölgesinde 41° 40' 54" doğu boylamları, 39° 58' 53" kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Yüzölçümü 1.460 km² dir. Kuzeyinde Tortum ve Narman ilçeleri, doğusunda Köprüköy, batısında Erzurum, güneyinde Karayazı ve Tekman ilçeleri ile çevrilmiştir.

Pasinler geniş ovalık bir alanda ve bu ovayı çevreleyen yer yer tatlı ya da dik meyilli sırtlardan oluşan bir ovada kurulmuştur. Geniş ölçüde tahıl ekimi ve hayvancılık ilçe halkının başlıca geçim kaynağıdır.

Pasinler Erzurum ilinin bir ilçesidir. Pasinler bölgede Hasankale olarak da adlandırılır. Erzurum il merkezine 37 km uzaklıktadır. Tarihi İpek Yolu'nun üzerindedir. Kalesi, şifalı kaplıcaları, maden suları ve patatesi ile ünlüdür. İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Serçeboğazı mahallesinin hemen girişinde diüretik maden suyu bulunmaktadır.

Pasinler'de Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir;

Pasinler Kaplıcası: Pasinler ilçesinde birçok kaplıca bulunur. Bu kaplıcalar ilçe için önemli bir değer niteliğindedir. Gerek kaplıca ve termal hizmetleri ve gerekse otelcilik anlamında ülke çapında ilgi görmektedir.

Hasankale: İlçe merkezinde Hasan Dede dağına kurulan kale ismini Moğol kökenli Sutaylılardan Sutay Noyan'ın oğlu Hacı Togay'ın oğlu Hasan'ın adından almış ve Hasan Kalası diye anılmıştır. 1048 yıllında yapılan tarihi Pasinler Savaşı sırasında Selçuklu Devleti Bizans ordularını yenerek kaleyi teslim almıştır.

Pasinler Tarihi Bilgileri

İlçe merkezi geçmişte buraya adını veren Hasankale'dir. Aşağı ve Yukarı Pasin Köylerinin kaza merkezi olan Pasinler - Hasankale'nin tarihi M.Ö. 4000 li yıllara kadar dayanmaktadır. Urartular döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Pasinler 9.asırdan itibaren Anadolu üzerine yapılan akınlar neticesinde Oğuz Türkleri'nin hakimiyetine ve ardı sıra Erzurum'a hakim olan Türkler'in eline geçmiştir. Tarihteki Pasinler Savaşı Anadolu Tarihi açısından ayrıca önem taşımaktadır. Pasinler arazi olarak Doğu Anadolu Bölgesinin bu bölümünde, jeolojik çağlarda etkili olan iç ve dış kuvvetlerin izlerini taşır. Yöredeki sıcak su kaynakları da hep bu iç kuvvetlerin eseridir.

Pasinler İklimi; Pasinler Erzurum'a göre yazların daha sıcak, kışların ise soğuk ve dolayısıyla da karasallığın daha etkili olduğu bir ilçedir.

Tarım; İlçede tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynaklarıdır. Son dönemlerde tarımsal ekonominin yanında özellikle et ve süt hayvancılığında önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

Termal zenginlik Pasinler'in en önemli turistik çekim kaynağı durumundadır. Pasinler'deki en eski kaplıca, 1390 yılında yapılan 1749 ve 1892 yıllarındaki onarımlarla günümüze kadar ulaşan Büyük Kaplıca'dır Horasan'la birlikte yer aldığı havzada adeta bu kültürel birikimin Erzurum merkezinde canlanmasına vesile olan bir kültürel özellik gösteren Pasinler, Hasankale kültürü tarih boyunca gerek eğitim ve gerekse kültür bağlamında merkezle kaynaşan ve kavileşen bir nitelik taşımaktadır.

Pasinler'den Son Haberler

 • Erzurum'un sorunları Ankara'da istişare edildi

  Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ETSO) Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaretinin ardından Ankara programı çerçevesinde bir istişare toplantısı düzenlendi. …

  Devamını oku »
 • ETSO'dan TOBB'a çıkarma

  Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ETSO) yeni dönemde göreve gelen Yönetim Kurulu ve Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. ERZURUM - ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın …

  Devamını oku »
 • Erzurum'da aranan firari FETÖ üyesi yakalandı

  Erzurum'un Pasinler ilçesinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmaktan hakkında yakalama kararı bulunan şahıs, yakalanarak tutuklandı. ERZURUM - Pasinler ilçesinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan hakkında yakalama kararı bulunan M.B., …

  Devamını oku »
 • 2. OSB yatırımcıları mağdur edilmeyecek

  Erzurum-Pasinler yolu üzerinde 216 hektar alanda kurulan 2. OSB yerleşkesinde yaşanan zemin problemlerinden etkilenen yatırımcıların mağdur edilmeyeceği bildirildi. ERZURUM - Konuyla ilgili olarak 24 Kasım'da ETSO'da; Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye …

  Devamını oku »