Özgül Özkan Yavuz

Özgül Özkan Yavuz haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Özgül Özkan Yavuz'un en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Özgül Özkan Yavuz

Özgül Özkan Yavuz Kimdir? Ankaralı olup 1973 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun oldu. Özgül Özkan Yavuz, ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü “Kentsel Politika ve Yerel Yönetimler” programında Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. Araştırma Görevlisi iken hazırlamış olduğu “Türkiye’de Kentsel Yenileme Süreçleri ve Politikaları” başlıklı teziyle 1998 yılında yüksek lisans (MSc) diploması aldı.

Tümünü Göster

1997 yılında Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü, Planlama Dairesi'nde Şehir Plancısı olarak çalışmaya başlamıştır. Özgül Özkan Yavuz, 1999 yılında Avrupa Birliği Jean Monnet Burs Programını kazanmıştır.

Jean Monnet bursuyla İngiltere Birmingham Üniversitesi, School of Public Policy, Centre for Urban and Regional Studies Bölümü'nde turizm planlaması ve alan yönetimi konularında uzmanlaşarak "Türkiye'de Turizm Alanlarında Planlama ve Yönetim" konulu teziyle ikinci yüksek lisans derecesini (MSc) aldı.

Özgül Özkan Yavuz Çalışma Hayatı

17 yıl boyunca Turizm Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yurtiçi ve yurtdışı çeşitli birim ve projelerinde görev aldı.

  • 2004-2007 yıllarında Hollanda Kültür ve Tanıtma Ataşeliği,
  • 2008-2010 yıllarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın Uluslararası Tanıtımdan Sorumlu Direktörlüğü,
  • Ayrıca 2011-2014 yıllarında ise İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.
  • Aynı zamanda İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı olarak;
  • Kültür ve turizm alanında çeşitli ulusal ve uluslararası projelerin yürütücüsü oldu.

Temmuz 2014'ten Kasım 2016'ya kadar olan süreçte İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Özgül Özkan Yavuz, aynı dönemde "EuropeanCities Marketing Association" isimli Birliğin Yönetim Kurulu üyeliğine seçilerek İstanbul'u uluslararası alanda temsil etti.

Aralık 2016 tarihinde İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği'ne getirildi. Özgül Özkan Yavuz, ilk kadın Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri oldu. Ayrıca 30 Kasım 2018'e kadar bu görevini sürdürdü. Genel Sekreterliği döneminde, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın üyesi olduğu "Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) Board of Directors"ta üyelik yaptı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri'nde aday olmak için 1 Aralık 2018 tarihinde görevinden ayrılmıştır. Yavuz, AK Parti'nin İstanbul Kadıköy İlçe Belediye Başkanı adayı olarak seçimlere katılmıştır.

Son olarak 19 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına atanmıştır. Özgül Özkan Yavuz halen Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir. Evli olan Yavuz, çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Hollandaca bilmektedir.