Osman Demirdöğen

Osman Demirdöğen haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Osman Demirdöğen'in en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Osman Demirdöğen

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen kimdir? Erzincanlı olup 1962 yılında Erzincan´da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çayırlı’da, lise öğrenimini de Erzincan´da tamamladı. Daha sonra yükseköğrenimini, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü´nde yaptı. İyi derecede İngilizce ve Azerice, orta derecede ise Fransızca bilen Prof. Dr. Osman Demirdöğen, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Tümünü Göster

Prof. Dr. Demirdöğen, 1986-1988 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans yaptı. Ayrıca 1989-1991 yılları arasında Nottingham Üniversitesi´nde de Bilim Masteri yaptı.

Prof. Dr. Osman Demirdöğen, 1993 yılında Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi´nde doktorasını tamamladı. Prof. Dr. Demirdöğen, 1999 yılında doçent, 2005 yılında ise profesör oldu.

Prof. Dr. Osman Demirdöğen Çalışma Hayatı

2002 yılında Purdue Üniversitesi Girişimcilik Merkezinde ortak çalışma yapan Demirdöğen, aynı dönemde Kolombiya Universitesi'nde (Chicago) Girişimcilik dersleri verdi. 35 yıldan bu yana AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi´nde görev yapan Prof. Dr. Osman Demirdöğen,

  • Doğu Anadolu Projesi (DAP),
  • Yerel Ekonomik Gelişme Projesi (YEGP),
  • Küçük Ölçekli İş Kurma Projesi,
  • Genç Girişimci Geliştirme Projesi,
  • Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Projesi,
  • Erzurum İl Gelişme Planı,
  • Samsun-Kastamonu-Erzurum Bölgesel Kalkınma Projesi,
  • Doğu Karadeniz Kalkınma Programı,
  • Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri Ağının Yaygınlaştırılması Projesi (ABİGEM) gibi birçok önemli projenin yürütücüsü ve yerel ekip sorumlusu olarak görev aldı.

Üretim Yönetimi ve Pazarlama alanında ihtisas sahibi olan Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Toplam Kalite Yönetimi, Proje Döngü Yönetimi, Girişimcilik, Stratejik Planlama, Kurumsallaşma, Verimlilik, Zaman Yönetimi gibi alanlarda da ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim ve danışmanlık vermektedir.

Dekan Yardımcılığı dâhil çeşitli fakülte ve yüksekokulların yönetim kurullarında da görev alan Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Purdue Üniversitesi Orta Asya Verimlilik Araştırma Merkezi ve Nahcivan Devlet Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu üyesidir. Yayımlanmış 10 kitabı ve çok sayıda bilimsel araştırma projesinin yanı sıra yurt içinde ve yurtdışındaki dergilerde çok sayıda makalesi yayınlanan Demirdöğen, değişik kuruluşlardan çok sayıda ödül aldı.

Aralık 2016 - Ağustos 2020 tarihleri arasında Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği görevini yürüten Prof. Dr. Demirdöğen, 4 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı atama kararnamesiyle DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na atanmıştır.