OGC ve TGC’den Ankara Barosu'na Suç Duyurusu

Ağrı’da Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti ile Tutak Gazeteciler Cemiyeti başkanları, Ali Erbaş'ı hedef alan yazılı açıklamasından dolayı Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulundu.

OGC ve TGC’den Ankara Barosu'na Suç Duyurusu

’da Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti ile Gazeteciler Cemiyeti başkanları, Ali Erbaş'ı hedef alan yazılı açıklamasından dolayı Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu için Ağrı Adliyesine gelen Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın ile Tutak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmet Oğuzkan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın 24 Nisan Cuma günü Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde "Ramazan Sabır ve İrade Eğitimi" konulu, Cuma namazı öncesi okuduğu hutbede yer alan ifadeler sonrasında Ali Erbaş'ı hedef alan yazılı açıklamasından dolayı Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şikayet dilekçesinde,’’Erbaş'ın hutbede "Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz, bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim" şeklinde halka İslam'ın evrensel emir ve mesajlarını iletmiştir. İslam'ın haram kıldığı, kadın kadına, erkek erkeğe ilişkinin nesli bozduğu gerçeği İslam'ın yasakladığı zinadan insanların uzak durması çağrısını belirtmiştir.

Halkımıza İslam'ın evrensel emir ve mesajlarını iletmesi üzerine İslam dinine, İslam dinine inanan Müslümanlara, Başkanımıza ve Başkanlığımıza karşı Ankara Barosu Başkanlığınca sosyal paylaşım siteleri ve Ankara Barosu'nun resmi web sayfası üzerinden çirkin bir şekilde pervasızca saldırılarda bulunulmuştur" ifadesi yer aldı.

Dilekçede, Ankara Barosu ve yetkili organlarının TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek veya aşağılayarak toplumda nefret ve ayrımcılığa yol açarak kamu çalışanına görevinden dolayı alenen hakaret suçundan soruşturma ve kovuşturma başlatılması talep edildi.

Suç duyurusu sonrası Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın ‘’ Din konusunda toplumu aydınlatmakla görevli, halk nazarında saygın ve itibarlı, önder konumundaki Diyanet İşleri Başkanımıza alenen hakaret eden şüpheli hakkında re’sen ‘kamu görevlisine alenen hakaret suçundan soruşturma ve kovuşturma başlatılması kamusal önem arz etmektedir.

Ankara Barosu 26. 04. 2020 tarihli açıklamasıyla Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş'a ve Başkanlığımıza yönelik 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama', 'Nefret ve ayırımcılık' ve 'Hakaret' suçlarını işlemiştir.

Şüphelinin hakaret içeren açıklamaları facebook hesabından paylaştığı, paylaşım ve yazıda geçen sözlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10'uncu maddesi kapsamına uygun düşünce, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kalmadığı, tahkir edici, sert ve incitici mahiyette olduğu ve Erbaş’ın şerefine ve saygınlığına saldırı niteliğinde olduğu ve Başkanımızın yerine getirmiş olduğu kamu görevi nedeniyle hakaret edildiği açıktır. Cemiyet olarak bunu kabul etmiyoruz.Bu nedenlerle Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulunduk.’’dedi.

Tutak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmet Oğuzkan, ‘’ Şüpheli tüzel kişi ve yetkili organları şikayete konu paylaşımı ile toplum nezdinde ve sosyal medyada büyük tepkiye yola açan ve halk arasında infiale sebep olan; İslam dinini, İslam dinine inanan Müslümanları ve kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'deki emir ve yasakları hakkında hakaretamiz bir şekilde aşağılayıcı, tahrik edici, nefret ve ayrımcılık içerikli paylaşımda bulunarak, Türk Ceza Kanunu'nun 122, 125 ve 216'ncı maddelerinde belirtilen 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, nefret ve ayrımcılık ile hakaret' suçlarını işleyerek, şüphelinin tahammül edilmesi imkansız alaycı hakaret ve ithamları içerir paylaşımı birden fazla kişiye ulaşarak toplumun muayyen bir kesiminin aşağılanmasına, toplum önünde küçük düşürülmesine ve yıpratılmasına sebep olmuştur. TCK 131/1'inci maddesi gereğince, kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenen hakaret suçunun soruşturulması ve kovuşturulmasının şikayete bağlı olmadığı ve resen yapılacağının Yargıtay içtihatları ile de sabit hale gelmiştir.

Ankara Barosu açıklamasıyla Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’a ve başkalığımıza yönelik; tahkir edici, küçük düşürücü, alaycı ve hakaretamiz söylemiyle kamu görevlisine alenen hakarette bulunduğu tartışmasızdır. Anayasanın 136'ncı maddesinden almış olduğu yetki ve görevi nedeniyle milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanunu olan 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un 1'inci ve 3'üncü maddesi ile İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan ve dini alandaki kamu hizmetini vatandaşlara ulaştıran anayasal bir kuruluş olan Başkanlığımıza ve Başkanlığın en üst amiri olan Diyanet İşleri Başkanımıza yürütmekte olduğu kamusal görevlerinden dolayı alenen hakaret edilmiştir. Aynı açıklamada millet geçmişimize, inanç değerlerimiz kutsallarımıza açıkça hakaretler edilmektedir.Bu nedenle suç duyurusunda bulunduk şeklinde konuştu.

OGC ve TGC’den Ankara Barosu'na Suç Duyurusu1

OGC ve TGC den Ankara Barosu na Suç Duyurusu2

OGC ve TGC den Ankara Barosu na Suç Duyurusu3

OGC ve TGC den Ankara Barosu na Suç Duyurusu4


Editörün Seçtikleri

Nuh’un Gemisi Temalı Seramik Sergisi, İshak Paşa Sarayında Sergilendi

Nuh’un Gemisi Temalı Seramik Sergisi, İshak Paşa Sarayında Sergilendi

Askerler köy okulunu boyadı

Askerler köy okulunu boyadı

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Saim Alpaslan’dan "19 Eylül Gaziler Günü" mesajı

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Saim Alpaslan’dan "19 Eylül Gaziler Günü" mesajı

Irak'ın kuzeyinde şehit olan Teğmen Harun Aslan memleketi Ağrı'da defnedildi

Irak'ın kuzeyinde şehit olan Teğmen Harun Aslan memleketi Ağrı'da defnedildi

Ağrı'da başkalarının yerine ehliyet sınavına giren 160 kişiye 1'er yıl hapis cezası

Ağrı'da başkalarının yerine ehliyet sınavına giren 160 kişiye 1'er yıl hapis cezası

Yorum Ekle