Mustafa Sarıgül

En son Mustafa Sarıgül haberleri anında burada. Son dakika Mustafa Sarıgül haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

Mustafa Sarıgül
Mustafa Sarıgül

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül kimdir? Erzincanlı olup 15 Kasım 1956  tarihinde Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Güngören köyünde doğdu. Mustafa Sarıgül 1999-2014 yılları arasında İstanbul'un Şişli ilçesinin belediye başkanlığını yapmıştır. Süleyman ve Seher Sarıgül'ün torunu olan Mustafa Sarıgül'ün babası Hakkı Sarıgül, annesiyse Ayşe Ateş Sarıgül'dür. Erzincan'da doğup anne ve babasıyla birlikte Erzincan'dan ayrılarak İstanbul'a yerleşmiştir.

Mustafa Sarıgül, eğitimine Güngören Köyü İlkokulunda başladı. Ailesinin İstanbul'a göç etmesi nedeniyle eğitimine İstanbul'da devam etti. Liseyi Zincirlikuyu İSOV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden mezun olmuştur. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu.

Mustafa Sarıgül Çalışma yaşamı

Çalışma yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğünde devam etti. Daha sonra Kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Mustafa Sarıgül Siyasî yaşamı

CHP dönemi

Siyasi yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu sekreterliği; Ayrıca Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, ilçe başkanlığı; aynı zamanda il başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisini kullandı.

SHP dönemi

Mustafa Sarıgül, 1987 Genel Seçimlerinden önce yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı olurken seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM 18. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Türkiye'nin en genç milletvekili olarak Sosyaldemokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.

Mustafa Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği; Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği; Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği; Aynı zamanda Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi üyeliği; Son olarak Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Şişli Belediye başkanlığı sırasında çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası aldı.

TDH dönemi (2009-2010)

Sarıgül, kendi düşüncesine göre Türkiye'de yeni bir değişimci partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başladı.

2014 yerel seçimlerinde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Sarıgül, %41'e yakın oyla CHP tarihinin en yüksek oyunu aldı.

Türkiye Değişim Partisi 20.12.2020 tarihinde dünya insanlığa saygı ve fakirlikle mücadele gününde Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Partisi'ni kurmuştur. Ayrıca Kurucular kurulunun yaptığı ilk toplantıda oy birliğiyle genel Başkan seçilmiştir.

Bu Sayfaya Emoji İle Tepki Ver!

Kategoriye Ait Diğer Sayfalar

Paylaşmak İstermisin?