Murat Özmekik

Murat Özmekik haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Murat Özmekik'in en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Kategori son güncelleme: 12.04.2021 - 17:46
Murat Özmekik
Murat Özmekik

Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik kimdir? 1967 yılında Zonguldak'ın Devrek ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Devrek'te, ortaöğrenimini Ankara'da Merkez İHL’de dışardan tamamladı.1993 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. 1994 yılından beri eğitimci olarak çalışan Murat Özmekik, Uluslararası düzeyde NLP programlarına katıldı. 1991 yılında Türkiye'de açılan ilk badminton antrenörlük kursuna katılarak, antrenör oldu. Murat Özmekik şu anda Türkiye de 4.kademe Badminton antrenörlük belgesine sahip 3 kişiden birisi konumunda.

Murat Özmekik Çalışma Hayatı

NLP Practitioner,NLP Master Practitioner ve NLP Trainer diplomalarını aldı. 1987-1991 yılları arasında Atletizm sporuna antrenör ve sporcu olarak hizmet verdi. Bu arada Ankara Üniversitesi Atletizm takımını orta mesafelerde temsil etti.

1991-1993 yılları arasında da üniversitenin Badminton takımında yer aldı. Murat Özmekik aynı zamanda Atletizmde de 1. ve 2. kademe antrenör belgesine sahip isim. Güreş ve Paletli yüzme branşlarında hakemlik, spor masörlüğü ve paraşütçülük sertfikasına da sahip. Ayrıca ilk, herkes için spor lider (antrenörü) lerindendir.

1993 yılında Badminton Genç Milli Takımına 8 sporcu vermiş ve bu takımın antrenörlüğüne getirildi. Bu takım ülkemize ilk balkan 3.lüğünü kazandırdı. Daha sonra milli takımların çeşitli kategorilerinde, Balkan, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında milli takım antrenörü olarak görev aldı. Murat Özmekik, ayrıca İşitme Engelliler Badminton Milli Takım antrenörlüğünü de yaptı. Özmekik'in 9 Yıl Çalıştırdığı Egospor Kulübü, Badminton 1.Liginde 1998-2008 Yılları arasında toplam 9 kez Lig ve Kulüpler şampiyonluğunu kazanmıştır. Ayrıca B.B.Ankaraspor'u 2.ligde şampiyon yaparak 1.lige çıkardı. Murat Özmekik 1992-2004 yılları arasında milli takıma 40'un üzerinde sporcu yetiştirerek Türk Badminton tarihinde Milli Takıma en fazla Milli Badmintoncu yetiştiren Antrenörlerin başında geliyor.

Yetiştirdiği sporculardan birçok Balkan Şampiyonu, Balkan 2.si, Balkan 3.sü çıktı. Özmekik'in çalıştırdığı Özel Yavuz Sultan Selim Lisesi 2004 yılında Kızlarda Dünya 5.si oldu. Ayrıca Özmekik'in öğrencileri 2004 yılında ilk defa Türkiye'ye Badminton'da Avrupa (B) 6.lığı getirdi. Özmekik, ayrıca Badminton Antrenörleri Derneği (BADER) Kurucu üyeliği ve başkanlığı yaptı. Özmekik 2004 Yılında Badminton Federasyon Başkanlığı seçiminde Federasyon Başkanlığına seçilmiştir. 2006 Yılında Özerklik sonrası yapılan seçimlerde tekrar 2.dönem federasyon başkanlığına seçilmiştir. Özmekik 29 Ağustos 2008 seçimlerinde 3.defa tekrar federasyon başkanlığı görevine getirilmiştir. Murat Özmekik evli, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Bu Sayfaya Emoji İle Tepki Ver!