Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kimdir? 5 Şubat 1968 Alanya doğumludur. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesi alan Çavuşoğlu, 1991 yılında New York Long Island Üniversitesi’nde ekonomi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu 1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı Programı”nı tamamlamıştır.

Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde özel öğrenci olarak doktora programına başlamıştır. Aynı zamanda Jean Monnet bursuyla 1993-1995 yılları arasında London School of Economics'de (LSE) doktora çalışmasına devam etmiştir.

Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Kurucu Üyesidir. Ayrıca 22., 23. ve 24. Dönem Antalya Milletvekilliği yapmıştır. Aynı zamanda Ocak-Aralık 2013 döneminde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. TBMM Türkiye-ABD ve Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır. Mevlüt Çavuşoğlu;

  • 2003-2014 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) Başkan Yardımcılığı,
  • Ayrıca Türk Delegasyonu Başkanlığı,
  • Göç, Mülteciler ve Nüfus Komitesi Başkanlığı,
  • Aynı zamanda Göç Alt Komitesi Başkanlığı,
  • Turizm Kalkınma Alt Komitesi Başkanlığı,
  • Ayrıca Denetim Komitesi, Ekonomik İşler ve Kalkınma Komitesi,
  • Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi,
  • Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi üyelikleri gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerini de üstlenmiştir.

2010-2012 yılları arasında AKPM Başkanlığı'na seçilmiştir. Mevlüt Çavuşoğlu, bu görevi üstlenen ilk Türk Parlamenter olmuştur. 7 Nisan 2014 tarihinde AKPM Onursal Başkanı unvanı verilmiştir.

27 Ocak 2012-31 Ocak 2014 tarihleri arasında Venedik Komisyonu'nda AKPM'yi temsil etmiştir. Ayrıca AKPM'deki görevlerinin yanı sıra 2007-2010 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (Batı Avrupa Birliği Asamblesi) Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Aralık 2013-29 Ağustos 2014 tarihleri arasında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yapmıştır. Ayrıca 29 Ağustos 2014-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin Dışişleri Bakanı olarak yeniden atanmıştır. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk Dışişleri Bakanı olarak atanmış ve görevine başlamıştır. Mevlüt Çavuşoğlu İngilizce, Almanca ve Japonca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.