Fatih Dönmez

Fatih Dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir? 1965 yılında Bilecik’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. Bakan Dönmez 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamladı. Fatih Dönmez İş hayatına NETAŞ’ta AR-GE mühendisi olarak başlamıştır. İş hayatı boyunca enerji ve telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ'ta Etüt ve Proje Müdürlüğü yapmıştır. Ayrıca Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Bakan Fatih Dönmez, 2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak görev yaptı. Aynı zamanda İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Ayrıca Türkiye Elektrik Sanayi Birliği'nin (TESAB) kurucuları arasında yer almıştır. Bakan Dönmez, aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır.

4 Ocak 2008'de EPDK Kurul üyeliğine atanmıştır. Fatih Dönmez, EPDK'nın üyesi olduğu ERRA'da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kurulu üyesi seçilmiştir. Ayrıca ERRA'nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev almıştır. Bakan Fatih Dönmez, aynı zamanda enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atmıştır. Ayrıca;

  1. arz güvenliği,
  2. enerji yoksulluğu,
  3. doğal gaz projeksiyonları,
  4. enerji sektöründe
  5. AR-GE, stratejik planlama,
  6. performans yönetimi,
  7. fizibilite hazırlama,
  8. organizasyon geliştirme,
  9. Ayrıca şirketlerin AB'ye uyumu gibi konularında çalışmalar yapmıştır.

24.12.2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanmıştır. Fatih Dönmez, aynı zamanda Türkiye'nin enerji borsası olarak kurulmuş olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) yönetim kurulu başkanı olmuştur. Ayrıca Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) yönetim kurulu başkan vekilliği görevlerini de yapmıştır.

Son olarak 2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atanmıştır. Dönmez, evli olup, üç çocuk babasıdır.