Çifte Minareli Medrese

Son dakika Çifte Minareli Medrese haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son ve yeni güncel Çifte Minareli Medrese haberleri anında bu sayfada bulunmaktadır.

Çifte Minareli Medrese
Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese (Hatuniye Medresesi), Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum'da bulunmaktadır. Selçuklular dönemine aittir. Bu tarihi eser günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir. Ayrıca Erzurum'un sembolü haline gelmiştir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın kızı Hüdâvent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılmıştır. Bu tarihi yapı, Anadolu'nun en büyük sanat şaheserlerinden biridir. Hüdâvent Hatun'dan dolayı "Hatuniye Medresesi" olarak da adlandırılır.

Çifte minareli medrese hangi ilimizdedir?

Erzurum şehir merkezinde; Erzurum Ulu Camii bitişiğindeki alanda, Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi ile karşı karşıya bir konumda yer almaktadır. Çifte Minareli Medrese Erzurum'un sembolü haline gelen bir Selçuklu eseridir. Medrese hem müze hem de resim sergi salonu olarak ta hizmet vermektedir.

Son Dakika Çifte Minareli Medrese Haberleri

Bu Sayfaya Emoji İle Tepki Ver!

Kategoriye Ait Diğer Sayfalar

Paylaşmak İstermisin?