Sitede 4743 kişi varAğrı°C

Tahıl

Tahıl

Tahıl Nedir?
Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, Pirinç vb. hasat edilen ürünler ile tohumlarının genel adı, hububat.

Tahıl, genellikle buğdaygillerden hasat edilen ürünlere ve onların tohumlarına verilen addır. Dünyanın her yerinde yaygın olarak bulunan, yiyecek olarak tüketilen Bitki ürünleridir. Günlük hayatta Ekmek ve ürünlerinin yapımlarında Un halinde kullanılırlar. Bununla beraber kullanım alanları geniş olan ürünledir. Bu Familyanın 400 civarında cins ve 4500 civarında tür içerdiği bilinmektedir.

Tahıllar buğday, arpa, pirinç, mısır, çavdar, yulaf gibi bitkilerin tohumlarıdır. Tanenin dış kısmı öğütülmede kepek olarak ayrılır. İç kısmı daha çok nişasta deposudur. Çimlenen çekirdek kısmında proteinler, yağlar ve madenler daha fazladır. En iyi protein kaynağı sayılan tahıl pirinç, en düşük mısırdır. Buna karşılık mısır, yağ oranı en çok olan tahıldır. En kolay sindirilen tahıl pirinç, en zorlarından biri buğdaydır. Başlıca karbonhidratları nişastadır. A ve C vitaminleri hemen hemen hiç bulunmaz. Ancak B vitaminleri değişik oranda vardır.

Sadece insanların değil, yeryüzündeki tüm canlıların en önemli enerji kaynağı tahıl tohumlarıdır. Tahılları ya oldukları gibi tohum olarak, ya da işleyip, un, nişasta, yağ, kepek, şeker olarak tüketiyoruz.

Tahıl ürünleri olarak mısır, buğday, yulaf, arpa, çavdar ve pirinci sayabiliriz. Bunlar arasında en çok tüketileni buğdaydır. Mısır da doyurucu tahıl ürünlerinden biri. Ülkemizde çavdar tüketimi yaygın olmamakla birlikte, Almanya, Norveç, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde buğday kadar tüketiliyor.

Türkiye'de çavdardan ekmek yapma alışkanlığı yok. Ancak bu tahıldan üretilen ekmek, bol miktarda lif içerdiğinden bağırsaklar için faydalıdır. Yulaf ezmesi, Amerika ve Avrupa da, özellikle sabah kahvaltılarında tüketiliyor. Hem enerji veren hem de doyurucu olan yulafın ezme olarak süt ve yoğurtla yenmesi Türk damak tadına ve yemek alışkanlıkları göz önünde tutulunca pek çekici bir yiyecek değil. Biz de daha çok hasta çocuklara ve diyabet gibi rahatsızlığı olan yetişkinlere yedirilmesi söz konusu.

Tahılların ülkelere ve bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise Avrupa, Kuzey Amerika ve Yakın Doğuda buğdayın yaygın olduğu gözlenirken, Uzak doğu ülkelerinde Pirinç olduğu görülmektedir.

Tahıl çeşitleri

Serin iklim tahılları
Buğday
Arpa
Yulaf
Çavdar

Sıcak iklim tahılları
Mısır
Sorgum
Darı
Pirinç