Karakutu Nedir

Karakutu Nedir

Uçak karakutu Nedir? Uçaklarda pilotların konuşmalarını ve kuleden gelen mesajları alıp saklayan araçtır. Başka bir ifadeyle uçak kazalarında hava taşıtları paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranmaktadır. Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan bu kutular sayesinde kazanın nedenlerine ulaşılmaktadır. Kısaca uçaklarda son ana kadar, konuşmaları kaydeden cihaza karakutu denir.

Karakutu bu kadar sağlam malzemeden yapılıyorsa neden uçağın tümünde aynı malzeme kullanılmıyor? Uçakların rahatça havada kalabilmeleri, uzun mesafelere az yakıtla ulaşabilmeleri, mümkün olduğunca hafif malzemeden yapılmış olmalarına bağlıdır. Bu malzemeler çoğunlukla alüminyum ve plastiktir.

Karakutu hammaddesi nedir?

Karakutular paslanmaz çelikten yapılmıştır. Ayrıca en ve boyları yaklaşık 25'er santimetre, derinlikleri 12-13 santimetredir. Kutuların et kalınlıkları ise 6-7 milimetre kadardır. Kutular ayrıca ısıya ve yangına karşı tedbir olmak üzere plastikle çevrili sıvı köpük ile de donatılmışlardır. Kutular çok sağlam yapılmaktadır. Denize düşmüş bir uçağın kutuları 7 sene sonra çıkarılabilmiştir. Bu kadar süreye rağmen kayıtlar sağlıklı olarak dinlenebilmiştir.

Karakutunun konulduğu yer neresidir?

Başlangıçta karakutular kanatların birleşme noktasına yakın bir yere konuluyorlardı. Bu bölge uçağın en ağır kısmı olduğundan düşüş anında bu ağır parçalar kutuların üzerlerine düşerek zarar verebiliyorlardı. Daha sonraları kara kutular uçağın kuyruk kısmına konulmaya başlanılmıştır. Karakutular, çarpışmadan en az şekilde etkilenmek için tasarlanır. Bunun için uçağın kuyruk kısmına yerleştirilirler.

Karakutu Ne Renk?

Karakutuların renkleri kara değil turuncudur. Bu rengin tercih edilmesinin sebebi enkaz arasından daha rahat fark edilmeleri içindir. Turuncu olmasının sebebi de kolay bulunabilmesi için, çünkü turuncu parlak bir renktir.

Kara Kutu Ne İşe Yarar?

Karakutu, uçakla ilgili her türlü bilgiyi ve konuşmaları kaydeder. Birçok zorlu şarta rağmen günlerce koruyabilmektedir. Yolcu uçakları içerisindeki kara kutular, 90 gün boyunca deniz içerisinden sinyal yollayabilmektedir. Ortalama 5 kilo ağırlığında olan karakutular, deniz suyu ile etkileşime girdiği an aktif hale gelir ve sinyal yaymaya başlar. Böylece düşen bir uçağın yerini arayan her ekip, onu deniz altında bile bulabilmektedir.

Pilotların konuşmaları, kara kutuya kaydedilmektedir. Böylece araştırma görevlileri pilotların son konuşmalarını dinleyebilmektedir. Ancak bu durum, her kara kutu için geçerli değildir. Bazı karakutular sadece uçakla ilgili verileri kaydederken bazıları her iki işi de yapabilmektedir. Uçağın son 25 saatindeki verileri ile beraber kokpit içerisinde gerçekleşen konuşmaların son 2 saati, cihaz tarafından kayıt altına alınmaktadır.