Berat Albayrak

Berat Albayrak

İşadamı ve siyasetçi, Eski Türkiye Cumhuriyeti​ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kimdir? 21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babasının adı Sadık, annesinin adı Kıymet'tir. Serhat adında bir ağabeyi olan Albayrak aslen Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir. Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük kızı Esra Erdoğan ile evli olan Berat Albayrak, dört çocuk babasıdır. Lise eğitimini Fatih Koleji'nde tamamlayan Albayrak, daha sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce işletme bölümünden mezun oldu. Ayrıca 2002 yılında New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta finans üzerine yüksek lisans yaptı. Berat Albayrak Kadir Has Üniversitesi bankacılık ve finans bölümünde Elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynakları ve finansmanı: Bir uygulama başlıklı teziyle doktor derecesini aldı.

Kaç Yaşında?43
Ne Mezunu?Lise eğitimini Fatih Koleji'nde tamamlayan Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce işletme bölümünden mezun oldu. 2002 yılında New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta finans üzerine yüksek lisans yaptı.
Nereli?Aslen Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir. Doğum yeri İstanbul'dur.
EşiEsra Erdoğan
PartisiAdalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
ÇocuklarıAhmet Akif Albayrak, Emine Mahinur Albayrak, Sadık Eymen Albayrak, Hamza Salih Albayrak

Haziran 2015 ve Kasım 2015'teki genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise girmiştir. Berat Albayrak, daha sonra 2015-2018 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 10 Temmuz 2018'den 10 Kasım 2020 tarihine kadar Hazine ve Maliye Bakanı görevini yapmıştır.

Berat Albayrak Çalışma Hayatı

İşletme yönetimi yüksek lisansı eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev aldı. 2002-2006 yılları arasında Çalık Holding'in Amerika Birleşik Devletleri ofisinde finans direktörlüğü yaptı. 2006 yılında ABD'den Türkiye'ye dönen Berat Albayrak, holdingin mal işler genel müdür yardımcılığı görevine atanmıştır. Ayrıca 2007 yılında Çalık Holding'e genel müdür olarak atandı. Berat Albayrak, aynı zamanda grup içi firmalarda da yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak; Marmara Üniversitesi'nde bankacılık ve finans alanında ders verdi ve birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

Berat Albayrak'ın Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. 1 Kasım genel seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükûmette enerji ve tabii kaynaklar bakanlığına getirilmiştir. Berat Albayrak, daha sonra Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükûmette bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumunda kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 genel seçimlerinin ardından kurulan 66. Hükûmette hazine ve maliye bakanlığı görevine atanmıştır. 12 Eylül 2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye Varlık Fonu'nun başkan vekili oldu.

Berat Albayrak, 8 Kasım 2020'de 2018'den beri sürdürdüğü hazine ve maliye bakanlığı görevinden sağlık sorunlarını ve si ile zaman geçirmek istediğini gerekçe göstererek istifa ettiğini açıkladı. Son olarak 27 Kasım 2020 tarihinde ise Varlık Fonu'ndaki görevinden istifa etmiştir.