Avukatlık Kanunu'nda yapılması düşünülen değişiklik

AĞRI - Ağrı Baro Başkanı Salih Aydın, son günlerde gündeme gelen "Avukatlık Kanunu'nda yapılması düşünülen değişikliklere" ilişkin, avukatların kendilerini güvende hissedebilecekleri ve ekonomik koşullarını düzeltecek düzenlemelerin ivedi şekilde yapılması

Avukatlık Kanunu'nda yapılması düşünülen değişiklik

AĞRI - Baro Başkanı Salih Aydın, son günlerde gündeme gelen "lık Kanunu'nda yapılması düşünülen değişikliklere" ilişkin, avukatların kendilerini güvende hissedebilecekleri ve ekonomik koşullarını düzeltecek düzenlemelerin ivedi şekilde yapılması gerektiğini belirtti.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Avukatlık Kanunu'nun 76 ve 95. maddelerini etkisiz hale getirecek düzenlemeler ile barolara üye zorunluluğunu ortadan kaldıracak düzenlemeleri kabul etmediklerini aktardı.

Delege seçim sisteminde, temsilde adaletin sağlanması ve daha demokratik bir yapının oluşabilmesi için delege sistemine münhasır olarak nispi seçim sisteminin uygulanması gerektiğini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Delege seçiminde nispi temsilin olacağı düzenleme, mevcut düzenlemeden daha demokratik olacaktır. Avukatlık Kanunu'nda yapılacak değişiklik, seçim sistemine özgü olmamalıdır. Avukatlık mesleğindeki temel sorun, genç meslektaşların yaşadığı ekonomik sorunlar olup bürolarının kiralarını ödeyemedikleri gibi sigorta primlerini ödemekten acizdirler. CMK ücretleri çok düşük olup adeta angarya niteliğindedir. Stajyer avukatların sosyal güvenceleri dahi bulunmamaktadır. Başta genç meslektaşlar olmak üzere avukatların kendilerini güvende hissedebilecekleri ve ekonomik koşullarını düzeltecek düzenlemelerin ivedi şekilde yapılması gerekmektedir."

Aydın, yürüyüş yapan baro başkanlarının eylemlerini önemsediğini ve saygı duyduğunu belirtti.Kaynak:AA


Editörün Seçtikleri

Minik Leyla'nın ölümüne ilişkin yargılanan amcadan "Leyla benim ciğerim" savunması

Ağrı'da sınavlara hazırlanan öğrenciler için ücretsiz kurs düzenleniyor

Ağrı'daki selde 2 bin dekar tarım arazisi zarar gördü, 2 ahır yıkıldı

Ağrı'da etkili olan sağanak köylerde hasara neden oldu

Ağrı'da otomobilin çarpmasıyla devrilen elektrik direği trafiği aksattı

Yorum Ekle