Ahmet Çakır

Ahmet Çakır

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) Milletvekili. Ahmet Çakır kimdir? Belediye Başkanlığı görevini 2009-2018 yılları arasında sürdürmüştür. TBMM XXVII. Dönem Malatya milletvekilidir. Ahmet Çakır, 1964 yılında Malatya'nın Darende ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Darende’de tamamladı. Çakır, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Çakır, evli ve iki çocuk babasıdır. Çakır, Gıda, inşaat ve eğitim sektörlerindeki ticari faaliyetlerinde bulundu. İki yıl Malatya Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Daha sonra 3 yıl MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığı görevini yaptı.

Tümünü Göster

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) Milletvekili. Ahmet Çakır kimdir? Belediye Başkanlığı görevini 2009-2018 yılları arasında sürdürmüştür. TBMM XXVII. Dönem Malatya milletvekilidir. Ahmet Çakır, 1964 yılında Malatya'nın Darende ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Darende'de tamamladı. Çakır, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Çakır, evli ve iki çocuk babasıdır. Çakır, Gıda, inşaat ve eğitim sektörlerindeki ticari faaliyetlerinde bulundu. İki yıl Malatya Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Daha sonra 3 yıl MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığı görevini yaptı.

Ahmet Çakır Siyasi Hayatı

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kuruluşunda Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.

  • Malatya İl teşkilatında 3 yıl Başkan Yardımcılığı,
  • 2007 yılı Nisan ayında da o dönem AK Parti genel başkanlığı yaptı.

Ahmet Çakır, Recep Tayyip Erdoğan tarafından İl Başkanı olarak görevlendirildi. 2009 Türkiye yerel seçimleri için görevinden istifa ederek AK Parti Malatya Belediye Başkan Adayı oldu. Çakır, %53,1 oy alarak seçildi. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde %62,88 oy alarak tekrar Belediye Başkanı seçildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ilk başkanı sıfatını da kazanmış olan Çakır, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sürecinde aldığı kararlar ile kalkışmanın en önemli ayağı olan 2. Ordu'nun ve Malatya Havaalanındaki askeri uçakların hareket kabiliyetini ciddi oranda azaltmıştır.

Ahmet Çakır'dan Son Haberler