Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı

AĞRI - 'da, fizik tedavi hastanesi ile termal otellerin yapılacağı alana ulaşımın sağlanması amacıyla inşa edilen köprü açıldı.

Ağrı Valiliğince, İl Özel İdaresine ait olan ve Ağrı-Van kara yolu üzerinde Ahmed-i Hani Havalimanı karşısında yer alan bölgede geçen yıl yapılan sondaj çalışmalarında 48 derece sıcaklıkta jeotermal kaynağa ulaşılmasının ardından, alanda yapılması planlanan 50 yataklı fizik tedavi hastanesi ile otellerin ulaşımı için köprü inşa edildi.

Kenti termal turizmde adından söz ettirecek proje kapsamında yapılan 142 metre uzunluğundaki köprü tamamlanarak açılışı gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Tandoğan Topçu'nun dua etmesi ve kurban kesilmesinin ardından Vali Süleyman Elban ile il protokolü kurdele keserek, kenti termal turizme bağlayacak köprüyü hizmete açtı.

Vali Süleyman Elban, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl jeotermal alanda yaptıkları çalışmada 1280 metrede 48 derece sıcaklıkta su bulduklarını hatırlattı.

Havalimanından termal tesislere kolay ulaşım sağlanacak

Jeotermal alanda yapılacak fizik tedavi hastanesi ve otellerin Ağrı'nın turizmini kalkındıracağını ifade eden Elban, şöyle konuştu:

''Sağlık Bakanlığınca yapılan tahlil sonucunda bu suyun fevkalade sağlık açısından tedavi özelliği yüksek ve kaliteli bir kaplıca suyu olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bir metreküp suda 285 kilogram tuz var ve onun da ayrı bir tedavi edici özelliği var. Böyle güzel bir alanı biz de artık termal turizme ve ilimizin ekonomisine katkı sağlayacak, insanımıza hizmet edecek bir alana dönüştürelim diye çalışmalara başladık. Öncelikle bu alana bizim hızlı erişmemiz lazımdı çünkü bizim iddiamız havalimanına gelen bir misafirimiz jeotermal alandaki tesis ve otellere yürüyerek gelebilecek. Bununda olması için buraya bir köprü lazımdı. İlimizin hem uzunluk açısından hem de ayak açıklığı açısından en uzun köprüsünü yaptık ve bu alanı havalimanı kavşağına bağlamış olduk.''

Otel yerlerinde yatırımcıların talebi var

Elban, jeotermal alanın bulunduğu bölgede 800 metrelik sahada imar planını yaptıklarını belirterek, önümüzdeki hafta fizik tedavi hastanesinin temelini atacaklarını dile getirdi.

Ekim ayı içerisinde de günübirlik tesisin temelini atacaklarını aktaran Elban, ''Yine diğer otellerin olacağı alanda yatırımcılarımızın talebi var. Dolayısıyla orada da kaplıca otelleri olacak. Bu bölgeyi daha cazip hale getirmek için burada inşallah başka sürprizler de olacak.'' diye konuştu.

Vali Elban konuşmasının ardından beraberindekilerle köprüden yürüyerek geçip jeotermal alanda incelemede bulundu.(AA)

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı1

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı2

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı3

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı4

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı5

Editörün Seçtikleri

Ağrı'dan Depremzedelere destek

Ağrı'dan Depremzedelere destek

Elazığ Şehir Hastanesindeki deprem izolatörü sarsıntının etkisini azalttı

Elazığ Şehir Hastanesindeki deprem izolatörü sarsıntının etkisini azalttı

Koronavirüs salgını alınan önlemlere rağmen durdurulamıyor

Koronavirüs salgını alınan önlemlere rağmen durdurulamıyor

Ağrı Huzurevi sakinleri sanatla huzur buluyor

Ağrı Huzurevi sakinleri sanatla huzur buluyor

Ağrılı minikler Bisiklet için biriktirdikleri paraları depremzedelere bağışladı

Ağrılı minikler Bisiklet için biriktirdikleri paraları depremzedelere bağışladı

2 Yorum

Ağrılı

Ağrılı

4 ay önce

Sayın Valim bildiğim kadarıyla bu açılımın fikir babası sizsiniz, dolayısıyla bir Ağrılı olarak, sebat ve ısrarla çalışıp kafa yordugunuz bu güzel yatırım için size minnettarız. Arayan bulur diye boşuna dememişler, dağ taş aradınız ve sonunda hem şifalı suyu hem de Ağrıya bir gelir kaynağı buldunuz. Bundan sonrası kaliteli hizmet sunma berecerisini gösterecek olan yatırımcılarımızda... Teşekkür eder, hayırlara vesile olmasını dilerim...

AĞRI004

AĞRI004

4 ay önce

Hayırlı olsun köprü tmmda.. Tesis yok etrafında bahsettiğiniz hastaneler oteller neredee.. O bahsettikleriniz gitti gelmezz ayın on beşine..
Ağrının bozuk yollarınıyollarini kalıcı birşekilde yapın başka bisey istemiyoruz

Ağrı'yı termal turizme bağlayacak köprü tamamlandı Haberine Yorum Ekle