Ağrı'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

AĞRI - Ağrı'da "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla düzenlenen demokrasi nöbetinde binlerce kişi meydanları doldurdu.

Ağrı'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

AĞRI - 'da "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla düzenlenen demokrasi nöbetinde binlerce kişi meydanları doldurdu.

Etkinlikler, İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonu'nda "15 Temmuz İhaneti ve Ekonomik Kuşatılmışlık Konferansı"yla başladı.

Konferans sonrası Kongre Merkezi'nin önünde toplanarak Türk bayrakları alan vatandaşlar, rektörlük binasının önüne kadar kortej yürüyüşü yaptı.

Akşam namazının ardından Merkez Cami önünde toplanan kalabalık, protokol üyeleriyle Ağrı Valiliği önünde düzenlenen etkinlik alanına kadar yürüdü.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının dinlenmesiyle devam etti.

İl Müftüsü 'nun okuduğu duanın ardından konuşan Ağrı Valisi , Türk milletinin bilinen tarihi boyunca çok değişik acı ve sıkıntılar çektiğini, bunu da dilden dile, büyükten küçüğe aktardığını söyledi.

Elban, şunları kaydetti:

"Bu millet tarihte eşi benzeri olmayan ilk kez çok farklı bir boyutta ihanetle karşılaşmıştır. Bu ihanet sadece bir kurumda, bir kesimde, bir bölgede veya bir şehirde karşısına çıkan bir ihanet değildir. Bu ihanet ülkenin her ilinde, her kurumunda ve her kesiminde ortaya çıkmış, yıllar içinde sinsi sinsi büyümüş, o gece insanlara ateş kusmuş, bomba kusmuş, nefret kusmuş bir hareket haline gelmiştir. Hepiniz biliyorsunuz, daha 3 sene önce oldu bu olay. İnsanlar darbenin ilk saatlerinde eşi benzeri görülmemiş bir ihaneti gördüklerinde çok da anlam verememişlerdi ama çok kısa bir süre içinde bunun, ipi dışarıda olan FETÖ hain terör örgütü tarafından yapıldığını fark etmiştir."

O gece bu millet, millet olduğunu göstermiştir

Hain darbe gecesinde toplumun tüm kesimlerinin meydanlara toplandığını, kendilerini tankların, silahların önüne attığını hatırlatan Elban, sözlerini şöyle tamamladı:

"Canlarını hiçe saydılar. Maalesef bu mücadelede 251 şehidimiz oldu. Allah onlara gani gani rahmet eylesin. Bu mücadelede binlerce gazimiz oldu. Demek ki bu millet belki başını kestiriyor ama asla eğilmiyor. Tarih en olursa olsun, şartlar ne olursa olsun, zaman ne getirirse getirsin bu milletin mayasında, hamurunda bu hep var olmuştur ve var olmaya devam edecektir. O gece bu millet millet olduğunu göstermiştir.

81 ilde bu millet hain FETÖ darbe girişimine karşı durmuştur."

Ayakta ölmek, dizüstü yaşamaktan daha onurludur

Ağrı Belediye Başkanı da FETÖ'nün dış devletlerin desteğiyle 'de 3 yıl önce darbe kalkışmasına giriştiğini söyledi.

Sayan, şöyle konuştu:

"Ay yıldızlı bayrağın dalgalandığı bugünleri şehit ve gazilerimize borçluyuz. Bayrağımız, ezanımız, 780 bin kilometrekare vatan toprağımız emin ellerde. Vatandaşlar kendi ülkelerini, bayrağını korumak için FETÖ terör örgütünün darbe girişimine çıplak elleriyle tanklara 'Dur' dediler. Demek ki söz konusu vatan olunca dini, dili, ırkı, rengi, zikri, mezhebi ne olursa olsun hepimiz birlikte Türkiye'yiz. Biz bu vatanı kolay bulmadık, kolay da kaybetmeye niyetli değiliz.

Ayakta ölmek, dizüstü yaşamaktan daha onurludur. Bu millet her zaman zulme karşı çıkmıştır."

ilçesinde de şehit mezarlıkları ve ziyaretleri gerçekleştirildi.

Şehitler için mevlit okutulmasının ardından 15 Temmuz gecesi Ankara'da 5 metrelik köprüden düşerek bir süre hastanede tedavi olan 15 Temmuz gazisi Yusuf Balıkçı'nın babaevi ziyaret edildi.

Gazi Balıkçı ile protokol üyeleri ve ilçe halkı Cumhuriyet Caddesi'nden yaklaşık bir kilometre boyunca yürüyerek program alanına geçti.

Alanda kılınan akşam namazı ve Kur'an-i Kerim tilavetinin ardından Kaymakam Gülhani Ozan Sarı, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Ardından söz alan gazi Yusuf Balıkçı, kalabalığa 15 Temmuz gecesi yaşadığı olayları anlattı.

Programa İlçe Belediye Başkanı Ramazan Yakut, İlçe Emniyet Amiri Recep Kartal, AK Parti İlçe Başkanı Ergün Tenekeci, İlçe Tabur Komutan Yardımcısı Binbaşı Aydın Çuvalcı, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.(AA)

Ağrı 15 temmuz1

Ağrı temmuz2

Ağrı temmuz3

Ağrı temmuz4

Ağrı temmuz5

Ağrı temmuz6

Ağrı temmuz7

Ağrı temmuz8

Ağrı temmuz9

Ağrı temmuz10

Ağrı temmuz11

Ağrı temmuz12

Ağrı temmuz13

Ağrı temmuz14

Ağrı temmuz15

Ağrı temmuz16

Ağrı temmuz17

Ağrı temmuz18

Editörün Seçtikleri

ADAL Roket Takımı Ağrı'yı Teknofest'te temsil edecek

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim'den Vali Varol'a Ziyaret

Ağrı'da Kovid-19 tedbirlerine ilişkin denetim

Ağrı'da bıçaklı ve sopalı kavga: 10 yaralı

Ağrı'da toplu yaşam alanları denetlendi

Yorum Ekle