Ağrı ATSO Başkanı Saim Alpaslan'dan Cumhurbaşkanına çağrı

AĞRI - Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, 400 TL'nin altında uçak bileti temin etmenin nerdeyse imkansız hale geldiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu konularla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda ilgili kurum ve k

Ağrı ATSO Başkanı Saim Alpaslan'dan Cumhurbaşkanına çağrı

AĞRI - Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı , 400 TL'nin altında uçak bileti temin etmenin nerdeyse imkansız hale geldiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu konularla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlara emir ve talimatlarını arz ve talep ediyoruz." dedi.

ATSO’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sayın Cumhurbaşkanımıza Çağrımızdır.

THY Genel Müdürlüğü tarafından uçuş emniyeti ve yolcu güvenliğinin temini amacıyla THY filosunda bulunan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağın 13 Mart 2019 tarihi itibarıyla ikinci bir emre kadar uçuşlarının durdurulduğunu açıklamıştı. Bu kararın alınmasının ardından gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı uçak seferlerinde kısıtlamaya gidilmiş, birçok ilin günlük sefer sayıları düşürülmüştü.

Ancak iç hatlarda uçuşların yeniden planlanırken orantısız bir düzenlemeyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin sefer sayıları diğer Anadolu illerine göre çok daha fazla düşürülmüştür.

Tarafımızca yapılan araştırmalarda şu sonuçlara rastlanılmıştır.

  • Birçok ilde THY ve Anadolu jet uçuşlarında %10-30 arasında kısıtlama yapılırken bölgede bu oran %50-60 civarında kısıtlanmıştır.
  • Birçok ilimizden Ankara’ya her gün yapılan uçak seferleri haftada birkaç güne düşürülmüştür.
  • 400,00 TL.nin altında uçak bileti temin etmek nerdeyse imkansız hale gelmiştir.
  • Cumhurbaşkanlığınızın talimatlarıyla yapılan modern havalimanlarındaki CIP salonları ve içindeki donanımlar hizmete açılmadıkları için çürümeye başlamışlardır.
  • Birçok ilimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkansız hale gelmiş, bölgedeki illere karayolu ile gidilerek en yakın havalimanından seyahat edilmeye çalışılmaktadır.
  • Batı illerinde vefat eden yakınlarımızın cenazeleri cenaze yakınları tarafından uçak bileti bulunamadığı için birkaç gün bekletilerek defin edilebilmektedir.
  • Uçak ile gerçekleşen yurtiçi turistik ziyaretler durma noktasına gelmiştir.
  • THY Genel Müdüründen bu konuyla ilgili randevu taleplerimiz maalesef karşılık bulmamıştır.

Bütün resmi ve bilimsel veriler göstermektedir ki bölgemiz kalkınmışlık anlamında diğer bölgelere göre oldukça geri seviyededir. Buna rağmen bölgemiz iş insanları olarak ulusal ve bölgesel kalkınmamızı daha ileri seviyelere taşıma azmimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Bölgemizin tarihi ve kültürel zenginliği turizm sektörü lehine işletmek, ülkemiz ve bölgemiz ekonomik kalkınmasına katkı sunma çabalarımız devam etmektedir. Gerek bölgede sağlanan huzur ve güven ortamı, gerekse de kurumsal çabalarımızın sonucunda turizm sektörüne çok önemli gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. TÜİK verilerinden de anlaşılacağı üzere geçmiş yıllara göre bölge illerini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında iki kat artış sağlanmıştır.

Bu artışın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir ivme kazanarak devam etmesi beklenirken THY Genel Müdürlüğünün bölge illerine sefer sayılarını düşürmesini kabul edilemez bir uygulama olarak görmekteyiz. Mevcut uçuş programlarının yeniden gözden geçirilerek bölge illerinin uşak seferlerinde artışın sağlanmasının ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir.

Bölge oda ve borsa başkanları olarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu konularla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlara emir ve talimatlarını arz ve talep ediyoruz.

saim alpaslan THY çağrı1


Editörün Seçtikleri

Ağrı'da bıçaklı ve sopalı kavga: 10 yaralı

Ağrı'da toplu yaşam alanları denetlendi

Ağrı'da silahlı kavga: 1 ölü, 6 yaralı

Göçer kadınların eşek sırtında zorlu "süt" yolculuğu

Ağrı'da kuaföre giden gelin, trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Yorum

Adem

Adem

7 ay önce

Doğalgaz için elinizi taşın altına soksanız seviniriz siz savcı bey 4 tane millet vekili

Kasım yapıcı

Kasım yapıcı

7 ay önce

Tespitiniz yerinde tabiki bu kadarı yetmez temsilcisi olduğunuz Ağrı esnafı bankalardan yatırım kredisi alamıyor iş yerini geliştiremiyor sadece vampir gibi maaşa endeksli tüketim kredisi veriyorlar yeni bir sanayi sitesi ihtiyacı var 2020 ve sizden çok beklentimiz var değerli Başkanım seni seviyor ve başarılar dilerim halka hizmet Hakka hizmettir saygılar

Yorum Ekle