'5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu'

AĞRI - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen ve 10 farklı ülkeden 110 araştırmacı ile bilim insanının bildirilerini sunduğu "5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu" son buldu.

'5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu'

AĞRI - İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen ve 10 farklı ülkeden 110 araştırmacı ile bilim insanının bildirilerini sunduğu "5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu" son buldu.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. , üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen kapanış programında yaptığı konuşmada, kutsal kitaplarda yer alan ve değeri batılı bilim insanlarınca Güney Afrika'nın elmas madenleriyle eşdeğer tutulan Ağrı Dağı ile Nuh'un Gemisi olduğu sanılan doğal yapı ve yine bu çevrede bulunduğu iddia edilen Nuh'un kayıp kenti Naxuan'ı dünya gündemine taşıdıklarını belirtti.

Ağrı'nın sempozyumlar kenti haline geldiğini ve buna benzer sempozyumların devam edeceğini anlatan Karabulut, şöyle konuştu:

"Evrensel bilime ev sahipliği yapan üniversitelerin bulundukları şehirlerin gelişimine öncülük ettiği ilkesinden hareketle, inanç turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi ile ilgili araştırmalar yapan bilim insanlarını bir araya getirdik. Sempozyumda, sahip olunan bu değerlerin her yönüyle irdelenmesini sağlamayı, var olan potansiyeli harekete geçirmeyi ve yöreyi canlandıracak inanç turizmine yönelik altyapı ile tanıtım çalışmalarına öncülük yapmayı ve katkı sunmayı hedefliyoruz."

Yapılan değerlendirme toplantısının ardından bilim insanları ilçesine bağlı Telçeker köyü yakınlarındaki Nuh'un Gemisi'nin bulunduğu iddia edilen bölgeyi ziyaret etti.

Sempozyum, bilim insanlarının ve Ahmed-i Hani Türbesi'ni ziyaretiyle sona erdi.(AA)

5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu 1

5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu 2

5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu 3


Editörün Seçtikleri

TOKİ tarafından Ağrı’da inşa edilecek 300 konutun ihalesi yapıldı

Patnos'ta kütüphaneler normalleşmeyle öğrencilere kapılarını açtı

Bakan Pekcan'ın duyurusuyla yeniden açılan Gürbulak Sınır Kapısı'nda hareketlilik

Bir yanı kar bir yanı bahar yaylada göçerlere soğuk engeli

Ağrı'daki Yazıcı Sulama Derivasyon Tüneli inşaatında sona doğru

Yorum Ekle