Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma

Mehmet Hakkı Alma haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Mehmet Hakkı Alma'nın en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Mehmet Hakkı Alma

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma Kimdir? Ağrı doğumlu olup evli ve üç çocuk babasıdır. 1984 yılında Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde sınıf öğretmenliği bölümünü okudu. 1988 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği bölümünü birincilikle tamamladı.

Tümünü Göster

Yüksek Lisansını KTÜ'de yaptı. 1991 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinde Orman Biyolojisi ve Ağaç Malzeme Koruma Teknolojisi bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Doktorasını Japonya/Kyoto Üniversitesinde 1996 yılında Odun bilimi ve Teknolojisi bölümünde yaptı.

Mehmet Hakkı Alma Japonya'da bulunduğu esnada Nobel ödülü alan birçok bilim insanı ile beraber çalışmalarda bulundu.

100'den fazla SCI yayını, Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan 20'den fazla makalesi bulunuyor.

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan 120'den fazla bildirisi, yürütücülüğünü üstlendiği 21 adet TÜBİTAK ve 70'den fazla diğer bilimsel projelerde görev aldı.

Rektör Prof. Dr. Alma, bugüne kadar 30'dan fazla yüksek lisans, 20'den fazla doktora öğrencisi mezun etti.

Halen 13 doktora ve yüksek lisans öğrencisi çalıştırmaktadır. Birçok akademik ve idari görevde bulunan Rektör Prof. Dr. ALMA, halen Türkiye Bilimler Akademisi asil üyeliği (TÜBA) görevini sürdürmektedir.