Sitede 6731 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu17.6°C

Anormal

Anormal

Anormal Nedir
1 . Genel olana, alışılmışa ve kurala aykırı olan, normal olmayan, standartlara uymayan:
2 . Dengesi yerinde olmayan, davranışı bozuk olan, deli:

Normal ve anormal kavramları;

  1. bulunulan yere göre değişir. Örneğin; mayonuzu Deniz kenarında giyerseniz normal, çarşıda giyerseniz anormal karşılanır.
  2. bulunulan zamana göre değişir. Örneğin; anne-babalarımızın gençliğinde büyüklerin karşısına geçip sigara içmek, bacak bacak üstüne atmak anormalken şimdi bu durum genelde normal karşılanıyor.
  3. bulunulan kültüre göre değişir. Örneğin; bir kız ve erkeğin evlenmeden birlikte yaşaması Türk kültürüne göre anormal gelir; ancak Amerika, İngiltere gibi batı ülkelerinde bir kızla erkeğin aynı evi paylaşması son derece normaldir.
  4. bireyin kendi değerlerine göre değişir. Örneğin; dinine bağlı bir insan için ateist ( dine ve tanrıya inanmayan ) olan kişi anormal gelir. Diğer yandan ateist olan birine bu durum normal gelecektir. Aynı duruma satanistler, eşcinseller, engelliler de örnek olarak gösterilebilir. İşte tam da burada " önyargı "nın hası saklıdır.

Anormal sosyal beklentilerden sapan davranışlara verilen etikettir. Toplum kabul ettiği sürece bir davranışı anormal kabul edemezsiniz.

Bir dereceye kadar toplumsal uyum gereklidir ve bazı sapmalar hem toplum hem birey için zararlıdır. Davranış eğer uyumsuzsa anormaldir. Uyumsuz davranışta bireyin işlevini ve büyüme potansiyelini gerçekleştirebilmesini, kendini gerçekleştirmesini engelleyen etmenlerdir.