Bisiklet

Bisiklet

bisikletBisiklet Nedir?
Tekerlekleri pedal aracılığıyla ayakla döndürülen binek aracı, çiftteker

Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı.

Bisiklet sporunun da aracıdır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır. İlk bisiklet 1791'de Sivrac'ın bisikletiydi. Bunun bir direksiyonu (gidonu) bile yoktu. 1818'de ilk defa gidonlu bisiklet bulundu (Karl Drais) ve 1839'da Mac Millan'ın ilk pedallı bisikleti buluşu bu günkü bisikletlerin taslağını oluşturdu.

Bisiklet çeşitleri
Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet ( recumbent ), çift kişilik bisiklet ( tandem ) gibi türleri vardır.

Bisikletin Tarihi Tarihçesi icadı
Yazarlar ilk bisikletin, ilkel şeklinde, Çin'de görüldüğünü belirtmelerine rağmen, ilk bisiklet çizimlerinin 1493 yılında Leonardo da Vinci ya da onun öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı söylenir.

Bu çizimlerden yararlanarak ilk bisikleti yapan kişi Kirkpatrick Mac Mullan' dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya' da yapılan bu bisiklet, halen Londra' da Science Museum' dadır.

Mac Millan'dan önce temel modeli Fransız Sirvac'ın yaptığı sağ ve sol ayakların itmesi ile yürüyen bisiklet oluşturur. Celerifere adını taşıyan bu alet 1790 yılında yapılmıştır ve bir gidonu bile yoktu.

Drais de Senerbol' un yaptığı bisikletin daha hareketli (gidonlu bisikletin keşfi) ve daha biçimli bir modelini geliştiren Boran Karl Von Drais' in yapımı olan 1816 modeli daha sonraki yılların tohumlarını oluşturmuştur. 1817 yapımı 26 kiloluk Drais'in Viyana' da sergilenen tahta bisikletini takiben 1818 yılında madeni yapıma gidilmiştir. İngiliz Brich' in bu yapımını 1855 yılında Fransız Ernest Michaux' un modelini izlemiştir. Pedallar ilk kez bu modelde görülmüştür.

1860 da arka frenler eklenmiştir. 1861 de pierre michaux fikriyle ön tekerleğe monte edilen pedallar onu Fransa'da en popüler araç yaptı 1870 yılından sonra daha da geliştirilen yeni yapıma Bicyole adı verilmiştir. İki çember olarak adlandırılan bu modelde ön tekerliğin çapı 1 ile 1,5 metre arasında değişmiştir.

Bisikletin ilk üretiminde '' Michaux Company'' firmasınca 200 personel ile yılda 140 bisiklet üreterek başlandı. O günkü değeri ise 450 Fransız Frangı idi.

  • Yıl 1866 amerika'ya (james caroll, pierre lallement) ilk patentin verilmesiyle, bisiklet cinsiyet, ırk ayrımı, sosyal sınıf farklılığı gözetilmeden herkes tarafından kullanılmaya başladı ve yeni bir dönem başladı. kıyafette bile bisiklet modası ortaya çıktı.
  • Yıl 1869 İngiltere ve Fransa'da bisiklet (tasarımı) yarışmaları düzenlendi. İlk bisiklet dergisi olan '' veleocipede illustre '' yayın hayatına başladı. velodrom denemese de ilk yarış pisti açıldı.
  • Yıl 1890 ''the arnold, schwinn'' kuruldu.
  • Yıl 1891ignaz schwinn yılda 25.000 bisiklet üretmeye başladı. kurduğu bisiklet takımına ( team paramount ) dünyanın en iyi bisikletçilerine topladı.
  • Yıl 1930 İlk tüp lastik ( şişme) kullanılmaya başlandı.
  • Yıl 1934 schwinn motorlu taşıtlardaki bilgisini bisikletlere aktararak, ilk şişme iç lastikli bisikleti tasarladı. bundan sonra piyasa canlandı.
  • Yıl 1960 İlk vitesli bisiklet (3 - 10 vites )
  • Yıl 1960 gary fisher ve charles kelly dağ bisikletini keşfetti.
  • Yıl 1972 İlk ragbrai turu gerçekleştirildi.