Ağrı Güncel

Turistler "Turizm Haftası"nda da rotayı İshak Paşa Sarayı'na çevirdi

- Geçen yıl 213 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi sarayı, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 14 bin turist gezdi - Giresunlu Şükrü Salim Kemal: - "Sarayda fotoğraf çekmekten büyük bir zevk aldık. Özellikle dünyada kalorifer sisteminin ilk burada yapılması, taşların renkleri ve her şeyine bayıldık"

- Geçen yıl 213 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi sarayı, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 14 bin turist gezdi
- Giresunlu Şükrü Salim Kemal:

Sarayda fotoğraf çekmekten büyük bir zevk aldık. Özellikle dünyada kalorifer sisteminin ilk burada yapılması, taşların renkleri ve her şeyine bayıldık

Ağrı - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Osmanlı'nın Anadolu'daki en seçkin eserleri arasında yer alan tarihi İshak Paşa Sarayı görkemli yapısıyla "Turizm Haftası"nda da yerli ve yabancı ziyaretçileri konuk ediyor.

Osmanlı'nın Lale Devri'nde Anadolu'da inşa ettiği en görkemli yapılar arasında yer alan İshak Paşa Sarayı, Doğubayazıt ilçesinin güneyinde doğu ve güney tarafı sarp dağlarla çevrili tepelik alanda bulunuyor.

Konumu itibarıyla "kartal yuvası"nı andıran tarihi yapı, çevresinde bulunan İslam alimi Ahmed-i Hani Türbesi, Urartu Kalesi, Ahmed-i Hani Müzesi ve Eski Bayezid Camisi ile yılın her mevsimi ziyaretçi ağırlıyor.

UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde de yer alan ve yerleşkesinde cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ile harem salonları bulunan İshak Paşa Sarayı, görkemli yapısıyla dikkati çekiyor.

Mimari yapısı ve duvarlarındaki süslemelerinde Osmanlı, Selçuklu ile Barok ve Rokoko mimarilerinden izler taşıyan tarihi yapıyı geçen sene 213 bin kişi ziyaret etti.

Batı illeri başta olmak üzere birçok ilden seyahat acentelerinin bölgeye ilgi gösterip turlar düzenlemesiyle ziyaretçi sayısı giderek artan tarihi sarayı, girişte görevlilerin bilet karşılığı tuttukları sayıya göre 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 14 bin turist gezdi.

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yılın her mevsimi ziyaretçiyi misafir eden tarihi yapı da "15-22 Nisan Turizm Haftası" dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.

Bölgede turizm açısından çok önemli bir yer

Trabzon'dan gelen fotoğraf tutkunu Necdet Bozali, AA muhabirine, öğrenci kafilesiyle İshak Paşa Sarayı'nı ziyarete geldiklerini söyledi.

Sarayda yabancı turist yoğunluğuna dikkati çekerek bunun güzel bir gelişme olduğunu belirten Bozali, Doğu Anadolu'nun güzide yerlerinden birinin İshak Paşa Sarayı olduğunu işaret etti.

Sarayı rutin olarak ziyaret ettiklerini anlatan Bozalı, "Bu hafta da tekrar ziyarete geldik. Her sene farklı öğrencilerimizi getiriyoruz. Hepsi beğenerek geliyor. Bazıları defalarca geliyor. Bölgede turizm açısından çok önemli bir yer. Burası Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyor." ifadelerini kullandı.

Giresunlu Şükrü Salim Kemal ise Doğu Anadolu turuna çıktıklarını ve ilk durak yerlerinin İshak Paşa Sarayı olduğunu anlattı.

Sarayın her mevsim çok güzel olduğunu dile getiren Kemal, şunları kaydetti:

"Sarayda fotoğraf çekmekten büyük bir zevk aldık. Özellikle dünyada kalorifer sisteminin ilk burada yapılması, taşların renkleri ve her şeyine bayıldık. Kısmet olursa tekrar tekrar geleceğiz. Ağrı Dağı'nın ihtişamı çok farklı, diğer dağların arasında bir baba dağ olarak duruyor. İnsanın devamlı hayranlıkla izleyesi geliyor. Bizim için buradan ayrılması çok zor olacak. Hep aklımız burada kalacak." diye konuştu.

Sarayın tarihi ve mimarisi bizi çok etkiledi

İstanbul'dan gelen Dilara Türkmen de turla bölgeyi gezmeye geldiklerini, İshak Paşa Sarayı'nı da ilk defa gördüklerini çok beğendiklerini belirterek, "Sarayın tarihi ve mimarisi bizi çok etkiledi. Ağrı Dağı'nı da gördük. Van'da Akdamar Adası'nı da gördük. Buralar çok keyifli ve çok güzel yerler. Bu kadarını tahmin etmiyordum. Beklentimin çok fazla ötesinde oldu." ifadelerini kullandı.(AA)

Paşa çevirdi İshak Turistler Haftasında Sarayı
Haftasında Paşa Turizm Turistler Sarayı
İshak Haftasında da - Turistler çevirdi Turizm AĞRI Sarayı
- rotayı çevirdi Turizm Turistler Paşa Sarayı
İshak da çevirdi AĞRI Sarayı
Turizm İshak rotayı Paşa - da Haftasında Turistler çevirdi AĞRI Sarayı
Turistler rotayı Haftasında Sarayı
- Paşa rotayı İshak AĞRI Turistler Haftasında Sarayı
İshak çevirdi da Turistler Paşa Sarayı
Haftasında Turizm Paşa - da İshak Turistler rotayı Sarayı
Haftasında Turistler da Paşa - rotayı Turizm İshak Sarayı
Turizm da çevirdi AĞRI rotayı - İshak Haftasında Paşa Turistler Sarayı
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ağrı haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ağrı Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Abdullah Söylemez, Ağrı, Ağrı Dağı, Ahmed-i Hani Türbesi, Akdamar Adası, Doğubayazıt, İshak Paşa Sarayı, Kale, Ramazan Bayramı, Saray, UNESCO, Van gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir