İlk görev yerleri köy okulunda çalışan 3 kadın öğretmen sınıflarında soba yakıp öğrencilerini karşılıyor

Ağrı'daki Damlakaya köyü okulu öğretmenleri Gaziantepli Selcan Taş, Giresunlu Beyza Ayhan ve Trabzonlu Asiye Köksal, alışık olmadıkları köy hayatında her türlü zorluğa göğüs gererek öğrencilerini geleceğe hazırlıyor - Sınıf öğretmeni Asiye Köksal:
- "Çocukluğumdan beri hayal ettiğim yerdeyim. Yıllardır çocuklarıma kavuşmak için çalıştım. Şimdi onlarla beraberim. Onlarla tanışmaktan mutluyum"

Ağrı - Ağrı'nın Tutak ilçesinde görevli 3 kadın öğretmen, ilk görev yerleri köy okulunda çetin kış şartlarına rağmen sobalarını yaktıkları sınıflarda, çeşitli etkinliklerle öğrencilere eğitim sevgisi aşılamaya çalışıyor.

Okul müdürü ve anasınıfı öğretmeni Gaziantepli Selcan Taş (27) ile sınıf öğretmenleri Giresunlu Beyza Ayhan (32) ve Trabzonlu Asiye Köksal (24), ilk görev yerleri Damlakaya Köyü İlköğretim Okulunda 30'u aşkın öğrenciye eğitim veriyor.

Sabahın erken saatlerinde ilçeden servisle köye gelen öğretmenler, bölgede etkili olan yoğun kar yağışının ardından soğuyan havalarda öğrencilerin üşümemesi için soba yakarak güne başlıyor.

Odunluktan getirdikleri kömürle dersliklerdeki sobaları yakan öğretmenler, alışık olmadıkları köy hayatında, sıcak bir ortamda öğrencilere ders anlatmanın uğraşını veriyor.

- Soba üzerinde mısır patlatıp öğrencileriyle sinema filmi izliyorlar

İlk göz ağrıları olan öğrencilerle yakından ilgilenen öğretmenler, boş zamanlarda sınıfta sobanın üzerinde mısır patlatıp çeşitli sinema filmleri izleme imkanı sağladıkları öğrencilerle kitap okuma ve çeşitli aktiviteler de gerçekleştiriyor, zaman zaman aile ziyaretleri de yapıyor.

Köyde sahiplendikleri ve okulun maskotu haline gelen "Toprak" adını verdikleri köpeği severek yorgunluklarını üzerlerinden atan öğretmenler, memleketlerinden uzakta alışık olmadıkları iklim koşullarına ayak uydurarak mesleklerini severek yapmanın sevincini yaşıyor.

Okul müdürü Selcan Taş, AA muhabirine, 2021'in şubat ayında göreve başladığını ve soba yakmayı bu okulda öğrendiğini söyledi.

Sabahları okula geldiklerinde okulun maskotu haline gelen Toprak'ın kendilerini karşıladığını belirten Taş, "Sahiplendiğimiz köpek köye atılmıştı. Biz de onu besledik ve okulumuzun köpeği oldu. Hafta sonları ben olmadığımda çocuklar onu sevip besliyor." dedi.

Çocukları çok sevdiğini ve onlara katkı sağlamak için gayret gösterdiklerini anlatan Taş, "Öğrencilerimizin mutlu olduklarını görünce çok seviniyorum. Öğretmenlik vicdanen çok önemli ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Diğer öğretmen arkadaşlarımızla vicdanen bunu yapmaya çalışıyoruz. Çocuklara faydalı olduğumuzu düşünüyorum." diye konuştu.

Ailesinin Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilendiğini dile getiren Taş, şöyle devam etti: "Depremlerden sonra ailem buraya geldi. İnsanın çalıştığı yer insanın ikinci memleketi oluyormuş. Buradaki herkes depremzedelere destek oldu. Ailem bir ay yanımda kaldı. Depremlerde maalesef 2 akrabamızı kaybettik."

- Hayalindeki köye ve okula kavuştu

Sınıf öğretmenlerinden Köksal da iki meslektaşıyla öğrencileri geleceğe hazırladıklarını belirterek, "Çocukluğumdan beri hayal ettiğim yerdeyim. Yıllardır çocuklarıma kavuşmak için çalıştım. Şimdi onlarla beraberim. Onlarla tanışmaktan mutluyum." ifadelerini kullandı.

"Öğretmenlerimi, çocuklarımı ve Toprak'ı çok seviyorum. İnşallah birkaç sene daha böyle hep beraber güzel işler yapmaya çalışacağız." diyen Köksal, mesleğe başlar başlamaz "ilk göz ağrım" dediği öğrencilerle fotoğraf çekilip bunu sınıfın duvarlarına astığını, çocuklara faydalı olmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getirdi.

Öğrencilerin okulu, dersleri ve etkinlikleri çok sevdiğini vurgulayan Köksal, şunları kaydetti.

"Film izliyoruz, boyama çalışmaları yapıyoruz. Her gün derslerimizin son saatlerinde kitap okuyoruz. Kitaplarımızı paylaşıyoruz. Havaların güzel olduğu zamanlarda okulumuzun bahçesinde kahvaltı etkinlikleri düzenliyoruz. Çocuklarım zaten bir an önce kar topu oynamak için sabırsızlanıyor. Ben de heyecanlayım zaten kar yağmaya başladı. Sanki hiç kar görmemişim gibi heyecanlandım."

Beyza Ayhan da güzel bir okul ve samimi ortamda öğrencilere en iyi şekilde eğitim vermek için uğraştıklarını anlattı. Kaynak: AA

çalışan okulunda soba öğrencilerini köy yakıp sınıflarında yerleri görev AĞRI 3 İlk kadın öğretmen karşılıyor - 1
- yerleri görev İlk köy AĞRI 3 öğrencilerini kadın soba okulunda çalışan yakıp karşılıyor sınıflarında öğretmen 2
yakıp öğretmen okulunda karşılıyor AĞRI yerleri köy kadın görev İlk soba - 3 sınıflarında çalışan öğrencilerini 3
görev sınıflarında köy - AĞRI öğrencilerini okulunda kadın İlk 3 karşılıyor yerleri soba çalışan öğretmen yakıp 4
sınıflarında İlk yerleri soba yakıp AĞRI kadın - okulunda 3 köy görev çalışan karşılıyor öğrencilerini öğretmen 5
yerleri çalışan öğretmen görev okulunda - kadın sınıflarında 3 AĞRI yakıp öğrencilerini soba İlk köy karşılıyor 6
kadın okulunda sınıflarında görev soba AĞRI 3 - yakıp karşılıyor köy öğretmen yerleri öğrencilerini İlk çalışan 7
öğretmen yakıp köy karşılıyor çalışan kadın sınıflarında soba AĞRI öğrencilerini görev yerleri - İlk 3 okulunda 8
okulunda sınıflarında İlk yerleri 3 soba görev kadın çalışan öğrencilerini - AĞRI karşılıyor köy yakıp öğretmen 9
köy karşılıyor yerleri öğrencilerini sınıflarında okulunda görev öğretmen çalışan kadın İlk AĞRI soba 3 - yakıp 10
yakıp çalışan karşılıyor İlk yerleri köy soba okulunda öğretmen AĞRI 3 kadın sınıflarında - öğrencilerini görev 11
- sınıflarında öğretmen görev yerleri öğrencilerini soba okulunda 3 çalışan köy karşılıyor kadın yakıp AĞRI İlk 12
yakıp - sınıflarında 3 görev öğrencilerini köy yerleri İlk karşılıyor soba kadın AĞRI okulunda öğretmen çalışan 13
- sınıflarında yakıp köy öğretmen yerleri çalışan AĞRI soba öğrencilerini İlk okulunda kadın 3 karşılıyor görev 14
kadın yerleri AĞRI öğretmen - karşılıyor İlk soba sınıflarında 3 köy görev çalışan okulunda öğrencilerini yakıp 15
görev yerleri soba AĞRI okulunda öğretmen öğrencilerini köy sınıflarında karşılıyor kadın - çalışan yakıp 3 İlk 16
soba öğretmen görev yakıp yerleri kadın çalışan karşılıyor öğrencilerini - köy okulunda 3 AĞRI sınıflarında İlk 17
çalışan sınıflarında karşılıyor yakıp yerleri kadın köy İlk okulunda AĞRI soba görev - öğretmen 3 öğrencilerini 18
öğrencilerini soba İlk kadın sınıflarında - okulunda yakıp köy 3 AĞRI yerleri öğretmen karşılıyor görev çalışan 19
Anadolu Ajansı ve İHA'nın sağladığı tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin herhangi bir içerik değişikliği yapmadan, ajanslardan alındığı haliyle direkt olarak yayınlanmaktadır. Ağrı Haberleri kategorisinde yer alan tüm haberlerin yasal sorumluluğu ilgili haber ajanslarına aittir.
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Abdullah Söylemez, Ağrı, Deprem, Kar Yağışı, Meslekler, Tutak ve Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir