Ağrılı besicilerin kar üzerindeki mesaileri erken başladı

Olumsuz hava koşullarına rağmen günün büyük bölümünü hayvanlarının bakımına ayıran besicilerin zorlu kış mesaisi ilkbahar mevsiminin ortalarına kadar sürüyor - Besici Abdurrahman Altan:
- "Günde 4-5 saat nöbet tutar gibi hayvanlarımızın başında bekliyoruz. Kar ve yağmur çok olursa su kaynaklarında da bolluk olur, kuraklık olmaz. Biz halimizden memnunuz. Allah'a şükür. Köyde hemen hemen 20 bin koyun var. Yazın yaylaya çıkıyoruz. Yayla da olmasa bu kadar hayvanı besleyemeyiz"

Ağrı - Ağrı'nın köylerinde yaşayan besicilerin, erken yağan kar nedeniyle zorlu kış mesaileri önceki yıllara göre erken başladı.

Bahar ve yaz dönemlerinde yayla ve meraların yolunu tutan Ağrılı besiciler, kış mevsiminde ise hayvanlarının bakımını ağıllarda sürdürüyor.

Bu yıl erken yağan kar nedeniyle zorlu kış mesailerine de erken başlayan Taşlıçay ilçesine bağlı köylerdeki besiciler, hayvanlarını evlerinin önünde karın üzerine bıraktıkları otlarla besliyor.

Soğuk havaya rağmen her gün sabahın ilk saatlerinde işe koyulan besiciler, el arabası ya da sırtlarında taşıdıkları otları karla kaplı araziye sererek sabah ve akşamları hayvanlarına yediriyor.

Olumsuz hava koşullarına rağmen günün büyük bölümünü hayvanlarının bakımına ayıran besicilerin zorlu mesaisi ilkbahar mevsiminin ortalarına kadar sürüyor.

Bu sene kış erken geldi, 6 ay kar altında yaşayacağız

Besicilerden İsmail Altan, AA muhabirine, geçen seneye göre kış mesailerinin çok erken başladığını söyledi.

Hayvanları en iyi şekilde beslemek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Altan, "Bu sene kış erken geldi. Biz de hayvancılıkla uğraşıyoruz ve işimiz çok zor. Kar bize sürpriz yaptı. Geçen sene bu zamanlar hayvanları arazide otlatıyorduk. Bu sene kış erken geldiği için en az 6 ay kar altında yaşayacağız. Kış 6 ay süreceği için ot ve saman da yetmez." diye konuştu.

Besici Abdullah Kaya da geçen yıl kışın geç geldiğini ve yaz aylarının da kurak geçtiğini anlattı.

Kar ve yağmurlarla yaz aylarının bereketli geçmesini beklediklerini dile getiren Kaya, şunları kaydetti:

"Hayvanlarımızı ot, saman ve yemle besliyoruz. Bu sene kurak geçtiği için dağlardaki su kaynaklarında azalma yaşandı. Hayvanlar otlamak için araziye gidiyordu ama çoğu zaman susuz eve dönüyordu. Kar ve özellikle yaz aylarında yağışlar iyi olursa su kaynakları da fazla olur. Biz nasıl karnımızı doyuruyorsak, o şekil de hayvanlarımızı doyuracağız."

Besici Abdurrahman Altan ise havaların bir anda soğuduğunu ifade ederek, "Gördüğünüz gibi şu anda tipi var. Günde 2 defa kar üstünde hayvanlarımızı ot ve samanla besliyoruz. Günde 4-5 saat nöbet tutar gibi hayvanlarımızın başında bekliyoruz. Kar ve yağmur çok olursa su kaynaklarında da bolluk olur, kuraklık olmaz. Biz halimizden memnunuz. Allah'a şükür. Köyde hemen hemen 20 bin koyun var. Yazın yaylaya çıkıyoruz. Yayla da olmasa bu kadar hayvanı besleyemeyiz." dedi. Kaynak: AA

başladı - erken mesaileri AĞRI kar Besicilerin üzerindeki 1
Besicilerin AĞRI - erken üzerindeki kar mesaileri başladı 2
Besicilerin üzerindeki - mesaileri erken AĞRI kar başladı 3
üzerindeki erken mesaileri kar AĞRI - Besicilerin başladı 4
- erken AĞRI üzerindeki Besicilerin mesaileri kar başladı 5
başladı - erken kar üzerindeki Besicilerin AĞRI mesaileri 6
- başladı mesaileri kar üzerindeki Besicilerin AĞRI erken 7
mesaileri AĞRI üzerindeki kar başladı - erken Besicilerin 8
AĞRI üzerindeki başladı kar erken Besicilerin - mesaileri 9
Besicilerin mesaileri erken üzerindeki kar başladı - AĞRI 10
üzerindeki - Besicilerin kar mesaileri AĞRI erken başladı 11
erken üzerindeki kar AĞRI - Besicilerin başladı mesaileri 12
başladı - kar Besicilerin üzerindeki mesaileri AĞRI erken 13
kar - Besicilerin başladı AĞRI üzerindeki erken mesaileri 14
AĞRI Besicilerin başladı erken - üzerindeki mesaileri kar 15
erken Besicilerin AĞRI kar başladı mesaileri üzerindeki - 16
AĞRI üzerindeki mesaileri kar erken - başladı Besicilerin 17
kar - erken başladı Besicilerin üzerindeki mesaileri AĞRI 18
Anadolu Ajansı ve İHA'nın sağladığı tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin herhangi bir içerik değişikliği yapmadan, ajanslardan alındığı haliyle direkt olarak yayınlanmaktadır. Ağrı Haberleri kategorisinde yer alan tüm haberlerin yasal sorumluluğu ilgili haber ajanslarına aittir.
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Abdullah Söylemez, Ağrı, Taşlıçay ve Ağrı'nın dört bir yanından Yaşam haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir