Şuan sitede 16555 kişi var

diyadinnet tv

Eker gıda yeni tesis ve ürünlerle büyüyor

EKER GIDA YENI TESIS VE URUNLERLE BUYUYOR BURSA'NIN MUSTAFAKEMALPASA ILCESI'NDE 35 MILYON EURO'LUK YATIRIM YAPAN 'EKER GIDA', URETIM TESISINI BU BOLGEYE TASIDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Eker gıda yeni tesis ve ürünlerle büyüyor

BURSA'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde 35 milyon Euro'luk yatırım yapan 'Eker Gıda', üretim tesisini bu bölgeye taşıdı.

Yaptığı yatırım ile üretim kapasitesini de arttıran firma, 900 olan çalışan sayısını da, 3 yılda yüzde 30 arttırmayı planlıyor. Ketçap şişesinde üretilen çırpılmış ve 250 gramlık dörtlü pakette piyasaya sunulan yoğurt satışları hakkında da bilgi veren Eker Süt Ürünleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Eker, daha pratik çözümler için bu üretimleri gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Eker Gıda A.Ş. yeni tesis ile yeni ürünlerinin tanıtımı için 23 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 120 dönüm arazi üzerinde faaliyet gösteren Mustafakemalpaşa fabrikasında basın toplantısı yaptı. Yeni tesisteki üretimi ile günlük süt işleme kapasitesini 600 tona çıkaran firma, yoğurt üretimini 160 ton, ayran üretimini ise 180 tona yükseltti. 900 çalışanı bulunan firma, 3 yıl içinde bu oranı yüzde 30 arttırmayı hedeflediği belirtildi.

Toplantıda firma ile ilgili bilgi veren Eker Süt Ürünleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Eker, geçen yılı 134 milyon TL ciro ile kapattıklarını belirterek, bu yıl da yüzde 15-20 büyüme ile 160 TL'lik ciroya ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. Ürünleri arasında temel güçlerini ayrandan aldıklarını dile getiren Eker, "Türkiye'de yüzde 12-13 pazar payına sahibiz. Bu ürünümüzü yoğurt daha sonra tatlılar takip ediyor. Kaşar peyniri, tereyağı, kaymak, pastorize süt üretimimiz de devam ediyor" dedi.

KETÇAP ŞİŞESİNDE ÇIRPILMIŞ YOĞURT

İki yeni ürünü piyasaya sunduklarını açıklayan Eker, çırpılmış olarak ketçap şişesinde çırpılmış yoğurt satışına başladıklarını bildirdi. İnsanların yoğurdu kızartma ve ıspanak gibi yemeklerin üzerine dökerek de tükettiklerini ifade eden Eker, bu ihtiyaçtan dolayı ürün geliştirdiklerini kaydetti.

Eker, kilogramlık yerine 250'şer gramlık 4'lü paketten oluşan yoğurdu piyasaya sunduklarını söyledi. Türkiye'de tüketicilerin yüzde 60'ının aldıkları yoğurdu daha sonra ayrı kaba boşalttıklarını dile getiren Eker, bu nedenle daha pratik olan küçük kapta ürün sunduklarını açıkladı. Eker, Teşvik Kanunu'nu nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine şunları söyledi:

"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son 2 yıldır hayvancılığı destekliyor. Bu alanlara devamlı destekler söz konusu. O yüzden süt ve hayvancılığa destek olduğuna katılmıyorum. Tarım ve hayvancılığa yatırımlar sürüyor. Çiftlik sayısı ve büyüklüğü artıyor. Bu da daha kaliteli ürünler demek. Uzun vadede tarımın gelişmesine yardımcı olacaktır." 

Eker Süt Ürünleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Eker, okullarda uygulamaya konulan süt projesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Türkiye'de insanlarda genetik olarak laktoz intoleransı bulunduğundan dolayı tüketiminin az olduğunu söyledi. Türkiye'deki insanların yüzde 12'sinin süt içemediğini ifade eden Eker, şöyle konuştu:

"Kişi rahatsızlık hissediyor. Yoğurt tüketerek bunu ikame ediyor. Devlet süt tüketimini desteklemek için bunu teşvik ediyor. Bu da süt fiyatlarındaki dengesizlikten kaynaklanıyor. Ocak ve Şubat aylarında süt üretimi artıyor. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ise süt üretimi maksimum seviyeye ulaşıyor. Fiyatlar bu dönemde düşüyor. Fakat Haziran ve Ağustos aylarında süt fiyatları düşüyor. Eylül'de de üretim minimum seviyede olduğundan fiyatlar en yüksek seviyede oluyor. Devlet yaptığı bu uygulama ile de tüketimi arttırıp, fiyatlardaki dengesizliği ortadan kaldırmayı planlıyor."

Eker, 'Firma olarak ürünlerini ihraç etme gibi bir düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine, Avrupa'ya ihracatın zor göründüğünü anlatırken, "Stratejik üretim gerekiyor. Süt ve çeşitleri ihracatı konuşulduğu zaman Avrupalı ülkeler gümrük duvarlarını kaldırıyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetlere ihracat yapmamız mümkün" diye konuştu. (DHA)

  • Tarih: 09.05.2012 Saat: 11:02 /
  • Ekleyen: seref_y

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.