14.09.2009 Saat: 00:00

Kıl kurdunun sık görülen belirtileri

Genellikle kirli sulardan,iyi yıkanmamış sebzelerden,parazit bulaşmış musluklardan,parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan bulaşan kıl kurdu makatta kaşıntı,karın ağrıları,geçici

Genellikle kirli sulardan, iyi yıkanmamış sebzelerden, parazit bulaşmış musluklardan, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan bulaşan kıl kurdu makatta kaşıntı, karın Ağrıları, geçici ishaller gibi oldukça belirgin rahatsızlıklara neden olur.

Kıl kurdunun sık görülen belirtileri

Burunda, makatta kaşıntı, karın ağrıları, geçici ishaller, her zamankinden daha kokulu, daha yumuşak veya keçi pisliği gibi dışkılama, şiddetli Gaz dönemleri, iştahsızlık veya aşırı yeme (ama kilo alamama), sabah bulantıları, diş gıcırdatma, ağız kokusu, vücutta kaşıntılı döküntüler, ağız çevresinde soluk bölgeler.
Bu belirtilerden 2 veya daha fazlası bulunan kişiler gaitada parazit tahlilini yaptırmalı, çıkmasa da üst üste tekrar baktırmalıdır. (Bu parazitte bant yöntemiyle yapılan tahlilden daha çok sonuç alınmaktadır.)

Doktorun verdiği tedaviyi aynı evde oturanlarda aynı zamanda uygularsa tedavi daha başarılı olur. Aksi halde sürekli birbirlerine bulaştırarak tedavileri imkânsızlaşır.

İlacın alındığı Gün mümkünse; çarşaf çamaşır kaynatılırsa (makinenin 90 derecesi yeterli değil, 100 derece gerekiyor), iç çamaşırlar kızgın ütüyle ütülenirse tedavi başarısı artar.

Tırnaklar kısa tutulmalı, dışkıya el sürülmeden temizlik yapılmalı, umumi musluklarla fazla temastan kaçınılmalı, mümkünse sıvı sabun kullanılmalıdır.

Musluk sularını içmekten kaçınmalı, temiz ya da kaynatılmış sular içilmelidir. Lokantalarda verilen iyi yıkandığı şüpheli yeşillikler, meyveler yenmemelidir.

Parazit şikâyetleri geçmiyor, sık sık tekrarlıyorsa tedavide ya da önlemlerde bir aksama olmuştur. Tedaviyi sık sık tekrarlamak gerekebilir. Bu nedenle şikâyetler sürüyorsa 3 haftadan sık olmamak şartıyla doktora tekrar başvurmak gerekir.

Benzer Sağlık Konuları
Bitkisel Yollarla Kıl Kurdu Tedavisi

Bitkisel Yollarla Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır.Doğal konağı insandır.Her yaşta görülmekle birlikte 5-14 yaş arasında en sıktır.Kalabalık yaşam
göz tansiyonunun belirtileri

göz tansiyonunun belirtileri

Göz tansiyonu erken dönemde herhangi bir belirti vermez.Hastalık yavaş ilerlediğinden ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme
Hipermetrop Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Hipermetrop Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Hipermetrop hastalığı,uzaktaki bir objeyi iyi bir şekilde görme fakat yakınındaki bir objeyi görmekte bulanıklık yaşanmasına neden olan bir göz hastalığıdır.Bu
Alzheimer Belirtileri

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer Belirtileri,ilk belirti hafif unutkanlıklarla başlıyor.Bu unutkanlık zaman içerisinde kişiyi hiçbir işini tek başına yapamayacak hale