Van Güncel

Martıların Van Gölü'ndeki hayat mücadelesi

Van'da soğuk havanın etkili oldu bu günlerde Van Gölü'nde yiyecek arayışını sürdüren martılar, kendilerine atılan balıkları alabilmek için birbirleri ile kıyasıya mücadele ediyor.

Van'da soğuk havanın etkili oldu bu günlerde Van Gölü'nde yiyecek arayışını sürdüren martılar, kendilerine atılan balıkları alabilmek için birbirleri ile kıyasıya mücadele ediyor.

Van: Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek amacıyla sürüler halinde gölü besleyen akarsulara akın eden binlerce inci kefalinin neslini korumak için av yasağı uygulanıyor. İnci kefali balığın tatlı sularda göçü sırasında Van Gölü üzerindeki adalarda ve sahil kıyılarında yaşayan martılar ise yakaladıkları balıklarla kendilerine ziyafet veriyor. İnci kefalinin Van Gölü'ne göçü tamamlandıktan sonra dereler boşalınca martılar gölde balık avlayan balıkçıları takibe alıyor. Yaz mevsiminde doyasıya karınlarını doyuran martılar, kış mevsiminde ise balıkçıların attığı birkaç balığı yakalamak için burada da kıyasıya mücadele ediyor. Martıların av sırasında birbirlerine karşı bir balığı yemek için verdikleri mücadele ise ilginç görüntüler oluşturuyor.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, İnci kefali, Van, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir