Van Güncel

Koruma tedbirleri inci kefalinin popülasyonunu ve ekonomiye katkısını artırdı

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin kaçak avlanmasına yönelik önlemlerle popülasyonunun artması balıkçıların sezonu verimli geçirmesini sağladı - Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş:
- "Aldığımız önlemler sayesinde balıkların hem boyu uzadı hem de ekonomiye katkısı arttı. 2023'te 10 bin ton inci kefali avcılığı yapıldı. Kent ekonomisine yaklaşık 50 milyon lira katkı sağlandı"

Van: EMRE ILIKAN - Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin korunmasına yönelik tedbirler, balığın popülasyonunu ve ekonomiye katkısını artırdı.

Türkiye'nin en büyük gölünden suyun tersine yüzerek her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde yumurtalarını tatlı sulara bırakan inci kefalinin neslini sürdürmek için verdiği mücadele, koruma çalışmalarının da katkısıyla amacına ulaştı.

Balıkların üreme döneminde gölde ve göç ettiği tatlı kaynaklarının çevresinde yıllardır alınan önlemler, balığın popülasyonunu artırdı, farkındalığın oluşmasını sağladı.

Van ve Bitlis'te geçen yıl 3 ay süren av yasağı döneminde, inci kefalinin avlanması, satışı ve naklinin önlenmesi için Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri, jandarma, emniyet ve belediye ekiplerince yapılan denetimlerde akarsu ağızlarına yerleştirilen 9 bin metre ağ toplandı, 50 ton kaçak avlanan inci kefali ele geçirildi, bunlardan canlı olan 10 ton balık suya bırakıldı.

Bu süreçte kaçak avcılık yaptıkları tespit edilen 169 kişiye Su Ürünleri Kanunu'na muhalefet suçundan yaklaşık 1 milyon 200 bin lira idari ceza uygulandı, üç tekneye el konuldu.

Gölde 2023'teki av döneminde, yaklaşık 10 bin ton inci kefali de kentin yanı sıra birçok ildeki işletmelere satılarak 50 milyon liraya yakın gelir elde edildi.

Yaklaşık 15 bin ailenin geçim kaynağı

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, AA muhabirine, Van Gölü'ne kıyısı bulunan yerleşim yerlerinde yaklaşık 15 bin insanın geçim kaynağı olan inci kefalinin üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında tatlı sulara göç ederek yumurtalarını bıraktığını söyledi.

Av yasağı süresince 7 gün 24 saat esasıyla emniyet, jandarma ve zabıta ekipleriyle zorlu göç yolculuğundaki inci kefalini korumaya çalıştıklarını belirten Görentaş, şunları kaydetti:

"Bu yıl yağışların istenilen düzeyde olması bizi ayrıca sevindirdi. İnci kefallerinin birçok tatlı su kaynağına göç etmesini bekliyoruz. Balığın neslinin korunmasına yönelik önceki yıllarda yaptığımız başarılı çalışmaları bu yıl da sürdüreceğiz. Ekiplerimizin verdiği 'inci kefali av yasağı' konulu eğitimler sayesinde toplumda bir bilinç oluştu. Vatandaşların inci kefalini sahiplenmesi bizi mutlu ediyor."

İnci kefalinin neslinin korunmasına yönelik aldıkları önlemlerin meyvesini toplamaya başladıklarını ifade eden Görentaş, "Aldığımız önlemler sayesinde balıkların hem boyu hem kilosu hem de ekonomiye katkısı arttı. Yaklaşık 15 bin aile de geçimini balıkçılıkla sağlıyor. 2023'te yaklaşık 10 bin ton inci kefali avcılığı yapıldı. Kent ekonomisine 50 milyon liraya yakın katkı sundu. Geçen yıl 800 denetim yaptık. Kaçak avcılık yapan 169 kişiye 1 milyon 200 bin lira idari ceza uyguladık. 10 tonu canlı 50 ton balık ele geçirdik. Hem koruma hem de bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek." diye konuştu.

Bereketli bir sezon geçirmeyi umut ediyoruz

Balıkçı Murat Güllü ise teknelerini kıyıya çekip bakımını yaptıklarını ifade ederek, "Yaklaşık 10 yıldır balıkçılık yapıyorum. 5 kişilik ailemin geçimini avcılıkla sağlıyorum. Av yasağı döneminde ekipler sürekli denetim yapıyor. Herkesin bu yasağa uyması gerekiyor. Yasağın kalkmasıyla bereketli bir sezon geçirmeyi umut ediyoruz." dedi.

VAN - Koruma tedbirleri inci kefalinin popülasyonunu ve ekonomiye katkısını artırdı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Bitlis, İbrahim Görentaş, İnci kefali, Jandarma, Türkiye, Van, Van Gölü, Zabıta gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir