Elazığ Güncel

Elazığlı esnaf tarım aletini yumurta bırakan kumrulara ayırdı

Tarım alet ve makineleri satan esnaf Afrim Dolunay Öterkuş, satmak için askıda sergilediği motorlu tırpanı, koruyucu siperliğine kumruların 6 aydır yumurta bırakmasından dolayı satmıyor - Afrim Dolunay Öterkuş:
- "Kumrular yumurta bırakmak için iş yerimizi seçmiş, yuvalama ve doğum işlemlerini gerçekleştiriyorlar, bu durumdan mutluluk duyuyoruz"

Elazığ - İSMAİL ŞEN - Elazığ'da tarım alet ve makineleri satan bir esnaf, iş yerinde satmak için askıda sergilediği motorlu tırpanı (ot biçme makinesi), koruyucu siperliğine 6 aydır yumurta bırakan kumrulara ayırdı.

Çarşı Mahallesi'nde tarım alet ve makineleri üzerine iş yeri bulunan esnaf Afrim Dolunay Öterkuş, yaklaşık 6 ay önce iş yerine gelen biri dişi 2 kumrunun askıda asılı duran motorlu tırpanın koruyucu siperliğine konup orada gezindiğini fark etti.

Bu durumun birkaç gün devam etmesi üzerine askıdan indirdiği tırpanın koruyucu siperliğine baktığında kumruların siperliğe 3 yumurta bıraktığını gören Öterkuş, bundan mutluluk duydu.

Yumurtaların zarar görmemesi için tırpanı tekrar yerine asan Öterkuş, yaklaşık 1 aylık sürede yumurtadan çıkıp uçmayı öğrenen yavruların yuvadan ayrıldıklarını gözlemledi.

Bu durumun sona erdiğini düşünen Öterkuş, aradan 3-4 gün geçmeden başka iki kumrunun aynı tırpanın koruyucu siperliğine yumurta bıraktığını gördü.

Bunun üzerine Öterkuş, müşterilerine kuşlara yuva olan tırpanın satılık olmadığını, tırpanı kumrulara ayırdığını söyledi.

Doğaya bir katkımız olduğunu düşünüyorum

Öterkuş, AA muhabirine, iş yerlerinin bulunduğu sokakta yaşayan kumruları zaman zaman gördüğünü ancak bunların gelip iş yerindeki bir tarım aletine yumurta bırakacağının aklının ucundan bile geçmediğini belirtti.

Kumruların sevimli kuşlar olduğunu, iş yerlerinin bulunduğu sokağa güzellik kattığını ifade eden Öterkuş, iş yerlerindeki kumruların varlığının kendilerini mutlu ettiğini, etrafta sakince uçuşmalarını ve raflardaki tarım aletlerinin arasında gezinmelerini ilgiyle izlediklerini söyledi.

Kumruların, iş yerlerine gelen müşterilerinin ilgisini çektiğini anlatan Öterkuş, şöyle konuştu:

"Bu süreç daha ne kadar bu şekilde devam edecek bilmiyoruz çünkü müşterilerimiz motoru almak istiyor, biz de satılık değil diyoruz. Bizim için özel bir durum oldu aslında, bu motoru satmak çok önemli değil. Doğaya bir katkımız olduğunu düşünüyorum. Kumrular yumurta bırakmak için iş yerimizi seçmiş, bu durumdan mutluluk duyuyoruz. Onlar ne zaman yuvalama işleminden vazgeçip giderlerse biz de motorlu tırpanımızı o zaman satarız."

Öterkuş'un müşterilerinden Bünyamin Erdem de bahçesindeki otları biçmek için tırpan almaya geldiğini ve ilk gözüne çarpan motorlu tırpanı almak için elini uzattığında iş yeri sahibinin heyecanla "ona dokunmayın lütfen" diye kendisini uyardığını anlattı.

Erdem, "Afrim Bey, 'içinde yumurtalar var, kumrularımız yuva yapmış' deyince şaşırdım. Afrim Bey'i tebrik ediyorum çünkü doğaya bir katkıları var, kuşların yuvasını bozmuyorlar. Kumrular dükkanın içerisinde istedikleri gibi uçuyorlar, bu durum benim de hoşuma gitti." diye konuştu.

ELAZIĞ - Esnaf tarım aletini yumurta bırakan kumrulara ayırdı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Elazığ haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Elazığ Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Elazığ'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Elazığ gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir