Hakkari Çevre

Derecik'te kuzu otu mesaisi

Hakkari'nin Derecik ilçesinde vatandaşlar, havaların ısınmasıyla birlikte dağlarda kilometrelerce yol kat ederek hayvanları için kuzu otunu biçiyor.

Hakkari'nin Derecik ilçesinde vatandaşlar, havaların ısınmasıyla birlikte dağlarda kilometrelerce yol kat ederek hayvanları için kuzu otunu biçiyor.

Hakkâri - Irak'ın sıfır noktasında bulunan Derecik ilçesine bağlı Umurlu köyünde havaların ısınması, karların erimesiyle doğa yeşillenmeye ve bitkiler olgunlaşmaya başladı. Her yıl olduğu gibi bu sene de köylüler, baharın gelişiyle birlikte kuzu otu biçmek için terörden arındırılan yüksek rakımlı dağlara çıkıyor. İlkbahar aylarında yöre halkı tarafından toplatılan kuzu otu, hayvanlara yem olarak veriliyor.

Köy muhtarı Nizar Tekin,"1994 yılından beri burada çok mücadele verdik, çok şehit verdik. Babam şu an olduğum yerde şehit düştü. Yıllardır burada çok mücadele verdik. Bir şehit çocuğu olarak bu topraklar için, vatan için ve bayrak için elimizden ne geliyorsa Türk Silahlı Kuvvetlerine her türlü yardım etmeye hazırız. Şu an burası terörden tamamen arındırılmış. Biz bu bölgede kuzu otu biçmek için buradayız. Bu ot besin değeri çok yüksek olduğu için süt verimi gibi bir sürü faydası var. En ideal ot 'rese' dediğimiz bir diğer tabirle kuzu otu olan hayvanlarımıza şifa kaynağı oluyor. Aynı zamanda çok güzel süt veriyor. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitki türü biçmek için buradayız. İmece usulü olarak gelip burada birbirimize yardım ederek çalışıyoruz. Köylüler birbirlerine destek çıkarak çalışıyorlar. Kısa sürede bitiriyoruz. Allah devletimizden, milletimizden, Türk Silahlı Kuvvetlerinden razı olsun. Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum yollarımız temizlendi" diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Hakkari haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Hakkari Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Hakkari'nin dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Derecik, Hakkari, Kilometre, Muhtar, Şehit gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir