Tenis Nedir

Tenis nedir

Tenis raketle iki kisi ya da iki kisilik iki takim arasinda oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi bos lastik topu ag (net) üzerinden rakibinin sahasina (kort) atmaya çalisirlar.

Ingiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya baslayan oyun öncelikle Ingilizce konusulan ülkelerde yayilmistir. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yastan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadir.

Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda balçikta veya çimin üzerinde oynanir.

Tekler maçlarinda kort 23.77 metre uzunlugunda ve 8.23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarinda 10.97 metreye çikartilir. Kortun etrafindaki fazladan kalan alan ise oyuncularin kaçan toplarini alabilmesi içindir. Kortun eninden gerilmis olan net sinir çizgisini iki esit parçaya böler. Net destegin 1.07 metre uzunlugunda ve merkezin 914 milimetre yüksekligindedir.

Oyuncular veya çiftler nette karsilikli bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karsisindaki oyuncu(lar) yani rakib(ler)i alicidir. Servis kortun iki yarisi arasindan degisir.

Her bir puan için, servis atan kisi sinir çizgisinin arkasinda orta isaret ile yan çizgi arasinda durur. Alici onun tarafindaki netten istedigi yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasindadir. Alici hazirsa servis atan atar.

Mesru olarak top nete degmeden üstünden rakiplerinin çaprazi sahasina iner.Top eger servis atarken disari çikarsa aut olur ve servisi atan kisi puan kaybetmis olur.

Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.