Rüzgar Nedir Rüzgar Nerden Gelir Nerden Eser nedir - 80 » RÜZGAR

Rüzgar Nedir Rüzgar Nerden Gelir Nerden Eser

Rüzgar Nedir Rüzgar Nerden Gelir Nerden Eser

Rüzgar hareket eden Hava molekülleridir. Rüzgara neyin sebep olduğunu açıklayan temelde iki kavram vardır hava ve hava basıncı.

Hava Azot (%78 oranında) oksijen(%21 ) Su buharı ve az miktarda diğer elementlerin moleküllerini içerir. Bütün bu hava molekülleri birbirleriyle ve yeryüzündeki cisimlerle çarpışırlar ve çok çabuk bir şekilde hareket ederler.

Hava basıncı bu moleküllerin belli bir alana uyguladıkları kuvvet miktarıdır. Genel olarak daha fazla hava molekülünün daha fazla hava basıncına sebep olduğu söylenebilir. Rüzgar sonuçta Basınç kaynaklı kuvvet tarafından yönlendirilir.

Fırtına sistemleri ve düzensiz güneş ısıtmaları sebebiyle hava basıncında oluşan değişiklikler yatay alanda hava moleküllerini yüksek basınçlı bölgeden düşük basınçlı bölgeye doğru harekete zorlar.

Hava durumu haritalarında yüksek ve düşük basınç çizgilerinin geniş bir alana yayılması hoş bir melteme karşılık gelir. Bu rüzgarın oluşmasını sağlayan basınç değişimi açık hava basıncının yaklaşık %1’ i kadardır. Fırtınalı günlerdeki rüzgarlar ise daha büyük ve daha yoğun gösterilen farklı basınçtaki çizgilerin hayata yansıyan halidir.

Dünyanın kaydedilmiş en yüksek rüzgar hız değeri Amerikada 1934 Nisanında gerçekleşmiştir. Rüzgarın o zamanki hızının saatte 372 km ye ulaştığı kayıtlarda geçmektedir.

Kuzey yarımkürede kış yaşanırken batıdan gelen kuvvetli rüzgarların kuzey yarımkürede oluşturdukları etki sonucuyla dünyanın yüzeyinde meydana gelen sürtünme sonucu dünyanın dönüş hızı az ama ölçülebilecek kadar değişmektedir

Sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 5371