Amper

Amper

Amper

Amper Nedir
Elektrik akımında şiddet birimi. A ile gösterilir. Adını 19. yüzyıl Fransız fizikçisi André-Marie Ampère’den alır ve saniyede 1 coulombluk Elektrik yükü akışına karşılık gelir. Bir voltluk bir gerilim farkı, 1 ohmluk bir dirençte 1 amperlik akım oluşturur.

Amper (sembolü A), elektrikte akım şiddeti birimidir. Birim zamanda geçen elektrik yükü miktarına elektrik akımının şiddeti denir. Bir iletkenin belli bir kesitinden saniyede bir Coulomb elektrik yükü geçerse, akım şiddeti 1 A olur. Akım şiddeti

    Q
I = ——————
   t

formülüne göre hesaplanır;

Q: Elektrik yükü miktarı ( Coulomb ),
t: zaman ( saniye ),
I: Akım şiddeti ( Amper ).

Akım, iki nokta arasındaki potansiyeli farkı nedeniyle oluşur ve şiddeti

    V
I = ——————
   R

şeklinde hesaplanır;

V: Potansiyel farkı ( Volt ),
R: Direnç ( Ohm ),
I: Akım şiddeti ( Amper ).

Elektrik yükü birimi olarak Coulomb kullanılmaktadır. Bir elektronun yükü 1,6 · 10-19 Coulomb'dur. Yani 6,28 · 1018 elektronun yükü 1 coulomb'dur.

Bir şimşek veya yıldırımdaki akımın şiddeti 100.000 A seviyelerine ulaşabilirken, yüksek frekansla çalışan Elektronik devrelerinde akım şiddeti μA düzeyindedir.

Amper Saat
Bir amper şiddetinde akım geçiren bir iletkenden bir Saat içinde geçen elektrik miktarı.

- Ampermetre ,
Akımölçer

Amperölçer
Akımölçer

Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.