Şuan sitede 3294 kişi var

diyadinnet tv

Teda Global'den bakkal ve marketler için tedarik sistemi

TEDA GLOBAL'DEN BAKKAL VE MARKETLER ICIN TEDARIK SISTEMI TEDA GLOBAL TICARET YONETIM KURULU BASKANI TANER KARAMOLLAOGLU, GECEN YIL TANITIMI VE PILOT UYGULAMASI YAPILAN ''TEDA GLOBAL VERIMLI TEDARIK SISTEMI''NIN YURT CAPINDA YAYGINLASMASI AMACIYLA 1 NISAN'DAN ITIBAREN BAKKAL VE MARKETLERDE DEGISIM VE DONUSUM HAREKATINI TABELA BIRLIGI CALISMASIYLA BASLATACAKLARINI BILDIRDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Teda Global'den bakkal ve marketler için tedarik sistemi

Teda Global Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Taner Karamollaoğlu, geçen yıl tanıtımı ve pilot uygulaması yapılan ''Teda Global Verimli Tedarik Sistemi''nin yurt çapında yaygınlaşması amacıyla 1 Nisan'dan itibaren bakkal ve marketlerde değişim ve dönüşüm harekatını tabela birliği çalışmasıyla başlatacaklarını bildirdi.

Karamollaoğlu, bakkal ve marketlerde tedarik maliyetlerinin azaltılmasını amaçlayan sisteme ilişkin düzenlenen basın toplantısında, perakende sektöründe bir ilki gerçekleştirdiklerini ve bakkallar ile marketlerin bu sistem sayesinde ülke çapında organize olduklarını söyledi.

Sistemin 10 Mayıs 2011'de kamuoyuna tanıtımının yapıldığını hatırlatan Karamollaoğlu, o Günden bu Güne 367 tedarikçinin 21 bin 651 ürünü ile pilot bölgede 1.984 üye satış noktasına ulaşıldığını aktardı.

Karamollaoğlu, pilot bölgede yapılan çalışmalarda büyük bir başarıya ulaşıldığını belirterek, yaptıkları saha çalışması sonucunda, organize olamamış perakendecilerin son yıllardaki hızlı kan kaybına rağmen yüzde 60 civarında pazar payına sahip olduklarının ortaya çıktığını, ancak tamamı yerli sermaye olan bu noktaların yeniden yapılanma sürecine girmedikleri takdirde 5-6 yıl gibi kısa bir sürede küresel perakende güçleri karşısında yok olacaklarını dile getirdi.

''Teda Global Verimli Tedarik Sistemi'nin yurt çapında yaygınlaşması amacıyla 1 Nisan'dan itibaren bakkal ve marketlerde değişim ve dönüşüm harekatını tabela birliği çalışmasıyla başlatacağız'' diye konuşan Karamollaoğlu, sistemin üç ana hedefinin bulunduğunu kaydetti.

Karamollaoğlu şöyle devam etti:

''İlk olarak verimsiz olan tedarik zincirini tedarikçiler ve satış noktaları için daha verimli bir yapıya dönüştürmeyi hedefliyoruz. 10 aylık pilot çalışma sonunda sistem sayesinde yüzde 20-25'lere varan tedarik maliyetlerini yüzde 3-4 seviyesine indirmeyi başardık. İkinci olarak 'mahallemizin bakkal ve marketlerinin sürekli verimliliğini sağlamak için' değişim ve dönüşüm sürecini başlattık. Stratejik ortaklık adı altında, satış noktalarını Pazarlama, satın alma, tabela birliği ve ortak marka ile destekleyecek işbirliğini uygulamaya koyduk. Bu yöntemle geleneksel pazardaki mahallemizin bakkal ve marketleri, ulusal ve uluslararası düzeydeki perakende firmaları ile rekabet edebilir duruma gelecek. Bu noktaların örgütlenmesi ve onları kurumsallaştırarak verimli bir mikro dağıtımla mal tedariki ve lojistik destek sağlamanın yanında market sahiplerine, yöneticilerine ve personellerine eğitim ve danışmanlık hizmeti başlatacağız.''

Yerel üretici ve tedarikçilerin ayakta kalmalarına destek olacağız

Şirket ile bakkal veya marketlerin birleşmelerinin sermaye veya hukuki bir birleşme anlamına gelmeyeceğini, stratejik ortaklık yoluyla bir anlamda franchise üye benzeri bir beraberlik sağlanacağını ifade eden Karamollaoğlu, bakkal veya marketlerin tek başına kendilerinin yapamadıkları insert, özel kampanya, sistem kurma, yönetme ve tanıtım faaliyetlerini, merkezi olarak sunarak satış noktalarına destek olacaklarını dile getirdi.

Karamollaoğlu, üçüncü hedeflerinin ''geleneksel piyasayı koruyarak yerel üretici ve tedarikçilerin ayakta kalmalarına destek olmak'' olduğunu vurgulayarak sisteme destek veren kamu kuruluşları, üreticiler, bankalar ve özellikle yoğun talepte bulunan esnafla yakın işbirliğine girdiklerinin kaydetti.

Henüz tabela birliği başlamadan birçok satış noktasının Teda'lı olduğunu aktaran Karamollaoğlu, sistemin sadece maddi bir amacının olmadığını, ülke yararına ''milli bir sistem'' olduğunu sözlerine ekledi.

Teda Global İcra Kurulu Üyesi Kağan Şahin ise, sistemin tamamen merkez ile entegre çalışan ve tüm süreçlerde otomasyonunun sağlandığı bir altyapının kurulduğunu ve sorunsuz çalıştığını belirterek böyle bir çalışmayla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Teda Global İcra Kurulu Üyesi Ziya Alp de, dört yıl süren yoğun yazılım çalışmalarıyla bankalarla entegrasyon sistemi ve entegre bir mikro dağıtım altyapısı kurduklarını anlattı.

2016'da 145 bin üye ve 10 milyar lira ciro bekliyoruz

Teda Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sertan Karamollaoğlu da lojistik merkezleri ve çevresindeki üye sayısı konusunda bilgi vererek ''2012 yılı sonuna kadar 3 bin 470 üyeye hizmet vereceğiz. Bu rakamı ülke geneline yayarak 2013 yılında 19 bine, 2014'te 62 bine, 2015'te 125 bine ve 2016'da 145 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Enflasyondan arındırılmış rakamlarla 2012 yılı ciromuzun 23 milyon lirayı geçmesini bekliyoruz. 2013 yılı için 342 milyon lira, 2014 için 2 milyar lira, 2015 yılı için 5,6 milyar lira ve 2016 ise 10 milyar lira ciro gerçekleşmesini hedefliyoruz'' diye konuştu.

Teda Global Verimli Tedarik Sistemi

Sisteme üye olan bakkal veya marketlerin tabelaları ''Teda Fırsat Noktası'' veya ''Teda Toptan Fiyatına Alışveriş Mağazası'' şekilde değişecek.

Üreticiler, kurulacak lojistik merkezlerine malları toptan şekilde getirecek ve ürünler bu merkezlerden üyelere dağıtılacak.

Sisteme üye bakkal veya marketler internetten istedikleri mallardan istedikleri miktarda sipariş verebilecek ve bu siparişler lojistik merkezleri ile üretici firmalara ulaştırılacak.

Sistem sayesinde üye bakkal veya marketler uygun şartlarla hızlı bir şekilde mal tedarik edebilecek ve markalı ürünleri özel fiyatlarla alabilecekler.(A.A)

  • Tarih: 28.03.2012 Saat: 01:46 /
  • Ekleyen: seref_y

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


mustafa tarafından 2 yıl önce eklendi 15-05-2012 21:29:48

fırma hakında bılgı almak ıstıyorum

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 4
beğendim Beğendim:6

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.