NUH'UN ÇİÇEKLERİ KİTAPLAŞTIRILDI Doğubayazıt 20302

NUH'UN ÇİÇEKLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

Ağrı Dağı'nın heybetli görüntüsün büyüsüne kapılan bir kaymakam, bir botanik bilimci, bir fotoğrafçı ve bir üniversite hocasının yollarının yine aynı dağın eteklerine kesişmesiyle başlayan 'Nuh'un Çiçekleri Projesi' tamamlandı.

nuhun-cicekleri-kitaplastirildi
09.03.2012 Saat: 15:47

Ağrı Dağı'ndaki saklı güzellikleri keşfetmek amacıyla başlatılan 'Nuh'un Çiçekleri Projesi' tamamlandı. Ağrı Dağı'nda yetişen çok sayıda farklı türdeki çiçeğin fotoğrafı kitap haline getirildi.

Ağrı Dağı'nın heybetli görüntüsün büyüsüne kapılan bir kaymakam, bir botanik bilimci, bir fotoğrafçı ve bir üniversite hocasının yollarının yine aynı dağın eteklerine kesişmesiyle başlayan 'Nuh'un Çiçekleri Projesi' tamamlandı. Proje sonunda Ağrı Dağı'nda yetişen eşsiz güzellikteki onlarca çiçek türünün fotoğraflarının yer aldığı bir de kitap yayınlandı.

PROJEYİ, AĞRI DAĞI'NA HAYRAN KALAN KAYMAKAM BAŞLATTI

Doğu'nun Çukurovası olarak adlandırılan Iğdır'ın Aralık İlçesi Kaymakamlığı ile Iğdır Üniversitesi'nin, Iğdır Valiliği himayesinde gerçekleştirmiş oldukları, Doğubayazıt Kaymakamlğı, Karakoyunlu Kaymakamlığı ve Sırtçantam Gezi Kültürü Dergisi'nin de destekçisi olduğu proje, Aralık Kaymakamı Mehmet Fatih Çilekli'nin girişimleriyle başlatıldı.

Aralık ilçesine tayin olup Ağrı Dağı'nın heybetli görüntüsüne hayran olan Çilekli, daha sonra Doç. Dr. Yusif Zeynalov ve fotoğraf sanatçısı İsmail Şahinbaş ile birlikte Ağrı Dağı'ndaki botanik yaşam ile ilgili bir çalışma yapmaya karar verdi. 2011 yılı Mayıs ayında Iğdır Üniversitesi ve Iğdır Valiliği'nin de katkılarıyla "Ağrı Dağı Florası-Nuh'un Çiçekleri Projesi"ni başlatan ekip, çalışmaların ilk sonuçlarını 'Nuh'un Çiçekleri" adını verdikleri bir çalışmayla kitaplaştırdılar. Kitapta, Ağrı Dağı'nın eşsiz manzaralarının yanı sıra, çok sayıda farklı çiçek türünün benzersiz fotoğrafları yer alıyor.

4 ÜLKEDEN GÖRÜLEN YÜCE DAĞ

Projeyle ilgili olarak yayınlanan kitapta, "Anadolu'nun hatta Avrupa'nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, bütün heybetiyle Iğdır Ovası'ndan yükselirken gizlediği sırları ile bizi kendisine çekiyor ve Ağrı Dağı'nın florasına merakımız bizi bu projeyi başlatmamıza neden oluyordu. Dört ülkeden birden, yani Türkiye, Nahcivan, İran ve Ermenistan'dan görülen bu büyük dağ aslında adına ve şanına layık çok şeyi hak ediyordu. Ağrı Dağı'nın florasına olan merak bizi Aralık İlçesi Kaymakamlığı ile Iğdır Üniversite
Ziraat Fakültesi olarak bir araya getirdi ve işe başladık" ifadeleriyle bu projenin amacı ve başlangıcı anlatıldı.

NEDEN "NUH'UN ÇİÇEKLERİ" DENİLDİ?

Kitapta, projenin isminin neden Nuh'un Çiçekleri olduğu da anlatılarak, "Nuh Peygamber'in Büyük Tufan'dan sonra gemisini indirdiği rivayet edilen bu dağdan ilham alarak 'Nuh'un Çiçekleri' dedik bunun adına, başladık Nuh'un izinde yürümeye" denildi.

YENİ TÜRLER KAYIT ALTINA ALINIYOR

Proje, bölgede bulunan floranın tespit edilerek vejatasyon özelliklerinin belirlenmesinin yanı sıra tesadüf edilmesi muhtemel endemik türlerin kayda geçirilmesi ve kaybolmaya yüz tutmuş türlerin korunmaya alınmasını da içeren bir çalışma.

AVRUPA'DA 12 BİN BİTKİ TÜRÜ VARKEN TÜRKİYE'DE ŞU ANA KADAR 10 BİN TÜR TESPİT EDİLDİ

Dünyada 750 binin üzerinde Bitki türünün bulunduğu ve bunlardan henüz 500 bininin tanımlandığı tahmin edilmektedir. Türkiye ise sahip olduğu eşsiz coğrafi konumu, iklim ve Toprak çeşitliliği sayesinde bu sayının büyük çoğunluğunun coğrafyasında barındırıyor. Öyle ki, Avrupa ülkelerinin tümünde 12 bin bitki türü tespit edilmişken, ülkemizde ise literatüre kaydedilmiş 10 bin civarında bitki türü bulunuyor. (İHA)

nuhun-cicekleri-kitaplastirildi

nuhun-cicekleri-kitaplastirildi

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


Hemşirelerin anıları kitaplaştırıldı

MALATYA - Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında açılan "Hemşirelikte Meslek Anıları" adlı yarışmaya katılanların anıları kitaplaştırıldı.İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.


'şiddete Beyaz İsyan' Yarışmasındaki Öyküler Kitaplaştırıldı

2013 yılında Malatya Tabip Odası'nın sağlıkta şiddet konusuna farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlayarak yaptığı "Şiddete Beyaz İsyan" yarışmasında öyküler kitaplaştırıldı.Yarışmanın ana jürisi olarak görev alan Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, öykülerin


Palu'da nevruz çiçekleri açtı

- Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Palu'da, baharın müjdecisi nevruz çiçekleri açtıELAZIĞ (AA) - Türkiye'nin birçok bölgesinde soğuk ve yağışlı hava etkili olurken, Palu ilçesinde adeta bahar yaşanıyor. Yurt genelinde etkisini gösteren soğuk


'çocuk Hekimi Gözüyle Hastalık Hikayeleri' Kitaplaştırıldı

Türkiye Milli Pediatri Derneği'nin düzenlediği Çocuk Hekimi Gözüyle Hastalık Hikayeleri yarışmasına gönderilen öyküler kitaplaştırıldı. Kitabı hazırlayan Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, kitabın yetişecek çocuk hekimleri için önemli bir kaynak olacağını söyledi.Çocuk


Ağrı'da Kadınlara dağıtılan çiçekleri erkekler almaya çalıştı

AĞRI - Ağrı'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara dağıtılmak istenen çiçekleri en çok erkekler almaya çalıştı.Kentte faaliyet gösteren Kayakale Otomotiv, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla Cumhuriyet Caddesi'nde kadınlara çiçek dağıtmaya
sponsorlu bağlantılar

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


[ | Ağrı Cinayet | Ağrı Emniyet | Ağrı KYK | Ağrı Aday Adayı | Ağrı Müftülüğü | Ağrı Barosu | Ağrı Kaçakçılık | Ağrı Gürbulak | Ağrı Seçim | İbrahim Çeçen Üniversitesi | ]
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 5118