09.03.2012 Saat: 15:47

NUH'UN ÇİÇEKLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

Sponsorlu Bağlantılar

nuhun-cicekleri-kitaplastirildi

Ağrı Dağı'ndaki saklı güzellikleri keşfetmek amacıyla başlatılan 'Nuh'un Çiçekleri Projesi' tamamlandı. Ağrı Dağı'nda yetişen çok sayıda farklı türdeki çiçeğin fotoğrafı kitap haline getirildi.

Ağrı Dağı'nın heybetli görüntüsün büyüsüne kapılan bir kaymakam, bir botanik bilimci, bir fotoğrafçı ve bir üniversite hocasının yollarının yine aynı dağın eteklerine kesişmesiyle başlayan 'Nuh'un Çiçekleri Projesi' tamamlandı. Proje sonunda Ağrı Dağı'nda yetişen eşsiz güzellikteki onlarca çiçek türünün fotoğraflarının yer aldığı bir de kitap yayınlandı.

PROJEYİ, AĞRI DAĞI'NA HAYRAN KALAN KAYMAKAM BAŞLATTI

Doğu'nun Çukurovası olarak adlandırılan Iğdır'ın Aralık İlçesi Kaymakamlığı ile Iğdır Üniversitesi'nin, Iğdır Valiliği himayesinde gerçekleştirmiş oldukları, Doğubayazıt Kaymakamlğı, Karakoyunlu Kaymakamlığı ve Sırtçantam Gezi Kültürü Dergisi'nin de destekçisi olduğu proje, Aralık Kaymakamı Mehmet Fatih Çilekli'nin girişimleriyle başlatıldı.

Aralık ilçesine tayin olup Ağrı Dağı'nın heybetli görüntüsüne hayran olan Çilekli, daha sonra Doç. Dr. Yusif Zeynalov ve fotoğraf sanatçısı İsmail Şahinbaş ile birlikte Ağrı Dağı'ndaki botanik yaşam ile ilgili bir çalışma yapmaya karar verdi. 2011 yılı Mayıs ayında Iğdır Üniversitesi ve Iğdır Valiliği'nin de katkılarıyla "Ağrı Dağı Florası-Nuh'un Çiçekleri Projesi"ni başlatan ekip, çalışmaların ilk sonuçlarını 'Nuh'un Çiçekleri" adını verdikleri bir çalışmayla kitaplaştırdılar. Kitapta, Ağrı Dağı'nın eşsiz manzaralarının yanı sıra, çok sayıda farklı çiçek türünün benzersiz fotoğrafları yer alıyor.

4 ÜLKEDEN GÖRÜLEN YÜCE DAĞ

Projeyle ilgili olarak yayınlanan kitapta, "Anadolu'nun hatta Avrupa'nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, bütün heybetiyle Iğdır Ovası'ndan yükselirken gizlediği sırları ile bizi kendisine çekiyor ve Ağrı Dağı'nın florasına merakımız bizi bu projeyi başlatmamıza neden oluyordu. Dört ülkeden birden, yani Türkiye, Nahcivan, İran ve Ermenistan'dan görülen bu büyük dağ aslında adına ve şanına layık çok şeyi hak ediyordu. Ağrı Dağı'nın florasına olan merak bizi Aralık İlçesi Kaymakamlığı ile Iğdır Üniversite
Ziraat Fakültesi olarak bir araya getirdi ve işe başladık" ifadeleriyle bu projenin amacı ve başlangıcı anlatıldı.

NEDEN "NUH'UN ÇİÇEKLERİ" DENİLDİ?

Kitapta, projenin isminin neden Nuh'un Çiçekleri olduğu da anlatılarak, "Nuh Peygamber'in Büyük Tufan'dan sonra gemisini indirdiği rivayet edilen bu dağdan ilham alarak 'Nuh'un Çiçekleri' dedik bunun adına, başladık Nuh'un izinde yürümeye" denildi.

YENİ TÜRLER KAYIT ALTINA ALINIYOR

Proje, bölgede bulunan floranın tespit edilerek vejatasyon özelliklerinin belirlenmesinin yanı sıra tesadüf edilmesi muhtemel endemik türlerin kayda geçirilmesi ve kaybolmaya yüz tutmuş türlerin korunmaya alınmasını da içeren bir çalışma.

AVRUPA'DA 12 BİN BİTKİ TÜRÜ VARKEN TÜRKİYE'DE ŞU ANA KADAR 10 BİN TÜR TESPİT EDİLDİ

Dünyada 750 binin üzerinde Bitki türünün bulunduğu ve bunlardan henüz 500 bininin tanımlandığı tahmin edilmektedir. Türkiye ise sahip olduğu eşsiz coğrafi konumu, iklim ve Toprak çeşitliliği sayesinde bu sayının büyük çoğunluğunun coğrafyasında barındırıyor. Öyle ki, Avrupa ülkelerinin tümünde 12 bin bitki türü tespit edilmişken, ülkemizde ise literatüre kaydedilmiş 10 bin civarında bitki türü bulunuyor. (İHA)

nuhun-cicekleri-kitaplastirildi

nuhun-cicekleri-kitaplastirildi

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


Ağrı'da Kadınlara dağıtılan çiçekleri erkekler almaya çalıştı

AĞRI - Ağrı'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara dağıtılmak istenen çiçekleri en çok erkekler almaya çalıştı.Kentte faaliyet gösteren Kayakale Otomotiv, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla Cumhuriyet Caddesi'nde kadınlara çiçek dağıtmaya


Köy okullarının bakım ve onarımı onlardan sorulacak

Ağrı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 'Kır Çiçekleri' adlı proje kapsamında kuracağı mobil ekiplerle, okulların temizlik, onarım ve tadilat işlerini yapacak. Fethullah Yaman - Emrah Kocabey'in haberi Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Koç, AA muhabirine yaptığı


Barış Çiçekleri Solmasın

Adına ister Kürt açılımı deyin ister Demokratik açılım deyin isterse Milli birlik projesi deyin. Adını ne koyarsanız koyun, bu kardeşlik projesi, ortak aklın ve basiretin bir tezahürüdür. Hükümet siyası açıdan çok büyük riskleri göze alarak tarihi bir çıkış yaptı.


Patnos'taki Anasınıfları Yenileniyor

Ağrı'nın Patnos Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yürütülen 'Sevgi Çiçekleri Anasınıfı Projesi' kapsamında köylerde her türlü eğitim materyali ve oyun grubuyla donatılan anasınıfları yeni eğitim öğretim


Kar yağışı ve soğuk hava kayısı bahçelerini etkiledi Kahramanmaraş

- Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kayısı ağaçlarının çiçekleri buz tuttu -Yaklaşık 1 milyon 200 bin kök kayısı ağacının bulunduğu Elbistan'da bahçelerin tamamını soğuk vurması halinde zararın 150 milyon lira
sponsorlu bağlantılar

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

[ | Ağrı Aday Adayı | Ağrı Barosu | Ağrı Cinayet | Ağrı Emniyet | Erzurum Seçim | Ağrı Deprem | Ağrı Jandarma | Ağrı Kaçakçılık | Ağrı Cumaçay | Ağrı Bayram | ]
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 8695