Şuan sitede 9913 kişi var

 • mustafa yiğit
 • orhan güngör
 • saim durmuş
 • seyfettin yeşilboya
 • servet alpaslan
 • abdullah caner güven
 • celalettindemir
 • mehmet erat
 • serhat kılıç
 • cesim gökçe
 • muhsin bulut

PARMAKLARINIZDA ÇOMAKLAŞMA VAR MI?

EL VE AYAK PARMAKLARININ, UÇLARINDAKİ YUMUŞAK DOKUNUN ŞİŞİP YUVARLAKLAŞMASI ÇOMAK PARMAK ADIYLA BİLİNİR. İLK KEZ HİPOKRAT TARAFINDAN AMPİYEMLİ HASTALARDA TANIMLANMIŞ OLDUĞUNDAN "HİPOKRAT PARMAĞI" İSMİ DE VERİLİR. CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA PARMAKLARDAKİ ÇOMAKLAŞMAYI YAZDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Parmaklarınızda çomaklaşma var mı?

El ve Ayak parmaklarının, uçlarındaki yumuşak dokunun şişip yuvarlaklaşması çomak parmak adıyla bilinir. İlk kez Hipokrat tarafından ampiyemli hastalarda tanımlanmış olduğundan "Hipokrat Parmağı" ismi de verilir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta parmaklardaki çomaklaşmayı yazdı.

Çomak parmak tam oluştuğunda çok kolay tanınır. Erken evrelerde tanınabilmesi için dikkatli bir fizik muayene gerekir. Önce tırnak yatağı ile kökünde bir ödem başlar. Daha sonra tırnak Saat camı görünümünü alır, uzunluğuna ve yatay olarak genişler. Tırnak etrafındaki yumuşak doku giderek artar ve sonunda parmak yuvarlaklaşıp çomak şeklini alır.
Çomaklaşma, genel olarak işaret parmağından başlar. Çoğu zaman iki taraflı ve simetriktir, ancak tüm parmaklarda aynı derecede olmayabilir. Bazı kişilerde ayak parmaklarında daha belirgindir. Özel durumlarda tek taraflı ve hatta tek bir parmakta bile oluşabilir. Bazen de sadece ayak parmaklarında saptanır.

Çomaklaşma genellikle çok yavaş (aylar, yıllar...) gelişir ve ağrısızdır. Hasta parmaklarındaki şekil değişikliğinin farkında değildir. Bronş kanserinde görülen çomaklaşma ise çok hızlı gelişir, ağrılıdır ve hasta parmaklarındaki olayın farkındadır.

Çomaklaşmanın derecesi esas hastalığın aktivitesiyle ilgilidir. Doğuştan morarmaları olan kalp hastası çocuklardaki çomaklaşma, kalp ameliyatından sonra düzelir. Bronş kanseri ile birlikte olan çomaklaşma da tümörün çıkarılmasıyla geriler veya tamamen kaybolabilir. Apse ve ampiyem tedavi edildikçe çomaklaşma da azalır.

Erken dönemde tırnak yatağındaki bağ dokusunun normalde 2 mm olan kalınlığı 3-4 mm veya daha fazla artar. Bu, hem kan hacmindeki artıştan ve hem de dokulardaki ödemden dolayıdır. İltihapla ilgili değişiklikler çok azdır. Bir süre sonra, ödem ve iltihap hücreleri yerlerini bağ dokusu liflerinden oluşan kalın ağlara bırakır.

ÇOMAK PARMAĞIN OLUŞUMU

Tüm çomak parmaklarda ortak olan nokta parmak uçlarındaki damarların genişlemesi ve temiz ve kirli kan damarları arasında bağlantılar oluşumudur. Bunun sonucu, kılcal damarlarda Basınç artar ve dokulara sıvı sızması kolaylaşır.

Çomak parmak oluşumu çeşitli teorilerle açıklanmaktadır. Buna göre, bazıları damarlardaki genişlemenin sinirlerle ilgili olduğu görüşündedirler. Çünkü, bazı hastalarda vagus ismi verilen sinirin kesilmesiyle çomaklaşma gerilemektedir.

Bazı hastalarda ise kandaki "büyüme hormonu" düzeylerinin yüksekliği ile çomaklaşma arasında ilişki dikkat çekmiştir.

TANI

Tam gelişmiş çomak parmağın tanınması çok kolaydır. Çomaklaşmanın henüz çok belirgin olmadığı durumlarda aşağıdaki bulgular aranmalıdır:

-Tırnak kökündeki ödemin saptanması: Bu ödem, hastanın tırnak köküne parmak ucu ile bastırılarak bir dalgalanma hissi saptanmasıyla veya tırnak köküne bastırıldığında bir şişliğin ele gelmesiyle ortaya konabilir.

-Karşı karşıya getirilen işaret parmakları arasındaki eşkenar dörtgen şeklindeki aralığın kaybolması da çomaklaşmanın erken belirtilerindendir.

-Tırnak üst düzeyi ile yumuşak doku arasındaki normalde 180' den küçük olan açının 180 den daha büyük olmasıdır.

ÇOMAKLAŞMA GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Çomak parmağa neden olabilecek hastalıkların başlıcaları şunlardır. Akciğer Kanseri, akciğer apsesi, ampiyem, akciğer fibrozisi, kronik tüberküloz, doğuştan morarmalı kalp hastalıkları, kalp iç zarı iltihabı, siroz, iltihaplı bağırsak hastalıklarıdır.

Çomaklaşma, nadir olarak her hangi bir hastalığa bağlı olmadan, ailesel olarak da görülebilir.

Çomak parmak kronik bronşit ve Astım için olağan bir bulgu değildir. Böyle bir hastada çomaklaşma saptanırsa, bronş kanseri veya akciğer apsesinden kuşku duymak gerekir.

Paylaşmaya ne dersin ?

0

 • Tarih: 10.08.2005 Saat: 12:06 /
 • Ekleyen: lordlegolas

sponsorlu bağlantılar

parmaklarınızda çomaklaşma var mı? yorumları

halil ibrahim tarafından 4 yıl önce eklendi 28-07-2010 19:21:55

mrb 4 yada 5 yıl icinde parmaklarımda comaklaşma belirginleşti bikac kez doktora gittim ama bişi bulamadılar kan tahlillerime baktılar kalbime baktılar rotgen vs net bi sonuc alamadım kesin teshiş etittirmek ve tedavi şekli varsa uygulamak istyrm ama nasıl nerede başlamalıyım doğru bi şekilde yardımcı olursanız sevinirim

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 302
beğendim Beğendim:255
ferhat tarafından 3 yıl önce eklendi 01-02-2012 20:24:32

merhabalar Dr.bey benimde önemli sorum olacak şimdilkten tşk ederim bilgileriniz için ben 28 yaşında benımde parmaklarım şiş herhalde çomak parmak bu durum beni çok rahatsız edıyor ve hastaneye gittim kesin bi cvp alamadım tedavısı varmıdır yardımc olsanız

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 123
beğendim Beğendim:9
necati tarafından 2 yıl önce eklendi 19-04-2012 15:28:09

merhaba ben necati lise dönemimde tırnaklarımın diğer arkadaşlarımdan büyük olduğunu fark ettim o zamanlarda pek önemesemdim şimdi yaşım 28 son 5 yıldır tırnakların daha büyüdü ve şekli daha da bozuldu. Doktora gittim kalp, akçiger, hormon, bağırsakla ilgili tahlil yaptılar birşey çıkmadı ailemde de bu tür bir rahatsızlık yok çomak parmaklık ne yapmam gerekiyor. İnsanların sorularından bıktım yardımcı olursanız sevinirim.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 8
beğendim Beğendim:6
salih tarafından 2 yıl önce eklendi 13-08-2012 2:07:38

iyi geceler.....benimde çomak parmak sorunu var tahlil felan yaptm bir şey çıkmadı ama iç hastalıkdan olsa gerek ....nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım...herşeye çare var ölüme yok diyorlar tamam da buna damı çare yok ne yane bile bile ölümemi gidelim sesimizi duyan yokmu...insan yüzüne çıkamıyoruz utancımızdan ...bir allahın kulu çıksında buna çare bulsun..öleceksek de bari bilelim sevenimiz var sevmeyenimiz var ..ona göre mezarımız ı kendimiz kazıyalım :( yani bu mübarek ramazan ayında bari hayırlı bir iş yapın allah rızası için :( ulaşsın bana doktor hekim kim olursa artık yeterki çaresini bilsin :( bu adresten ulaşın bekliyorum......seziryus@hotmail.de tşkler...

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 6
beğendim Beğendim:14
aylin tarafından 2 yıl önce eklendi 15-08-2012 15:26:11

benim sorunumda aynı. ne kadar çokmuş. doğuştan ve kalıtımsal dendi yapılan BT sonucuna göre avekciğerde nodüller kistik durum var dendi. tedavisi var mı? ve parmaklarım düzelir mi?hipokrattan beri çaresi bulunmamış nedense?

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 4
beğendim Beğendim:10
baran tarafından 2 yıl önce eklendi 07-11-2012 15:39:32

Ben baran lise yıllarımda fark ettim tırnak yapımın diğer arkadaşlarımdan daha geniş olduğunu şimdi 28 yaşındayım tırnaklarım lise dönemine göre daha da genişledi.Hastaneye gittim tüm tahlilleri yaptırdım her şey normal çıktı. Herkesin sorularından bıktım tırnakların niye böyle diyorlar nişanlanacağım insan utanıyor parmaklarını göstermeye. Hastalık kılcal damarlardaki basınçtan dolayı sıvı kaçışından diye yazıyor internette bir krem yok mu şu basıncı azaltacak yada kılcal damarları dayanıklı yapacak yardımınızı bekliyorum.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 5
beğendim Beğendim:219

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
[ | Ağrı Cinayet | Ağrı TOKİ | Ağrı Cumaçay | İbrahim Çeçen Üniversitesi | Ağrı Deprem | Ağrı Seçim | Ağrı Kaçakçılık | Ağrı KYK | Ağrı Cezaevi | Erzurum Seçim | ]
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberLerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS