Diyadin, Ağrı, Doğubayazıt, Patnos, Hamur, Tutak, Eleşkirt, Taşlıçay
.::: Kategoriler Ağrı ::: Diyadin ::: Doğubayazıt ::: Patnos ::: Eleşkirt ::: Tutak ::: Taşlıçay ::: Hamur ::: İshak Paşa Sarayı :::
Alfabetik Liste
[ A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S ]
[ T | U | V | W | X | Y | Z | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 0 ]

Ağrı Milletvekilleri

Ağrı Milletvekilleri

Ağrı Milletvekilleri;Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Bayazıt Sancağını ve Ağrı Vilayetini temsil eden Milletvekilleri:

1.Dönem(1920-1923):

Atıf Bayazıt, Dr. Refik Saydam ile Bayazıt halkından Hacı Mehmet Önay, Süleyman Sudi Acarbay ile Şevket Bayazıt (Kapatılan Osmanlı Meclis-i Mebusan'ın hazır olan üyeleri 1 numaralı kararla yeni meclise katılma yetkisi kazandılar. Bayazıt Mebusu olan Mehmet Şefik Baydar,işgal altındaki İstanbul'dan Ankara'ya zamanında ulaşamadığı için, hukukçu kimliği ile Mahkeme-i Temiz "Yargıtay" üyeliğine atandı.)

2. Dönem (1923-1927):
Mehmet Şefik Baydar, Süleyman Sudi Acarbay.

3. Dönem (1927-1931):
Mehmet Şefik Baydar, Halit Bayrak, İhsan Tav

4. Dönem (1931-191935):
Halit Bayrak, İhsan Tav, Übeydullah Bey

5. Dönem (1935-1939):
Halit Bayrak, İhsan Tav, Übeydullah Bey, Dr.Hüsamettin Kural.

6. Dönem (1939-1943):
Halit Bayrak, İhsan Tav, Dr.Hüsamettin Kural, Korgenaral Kemal Doğan

7.Dönem (1943-1946):
Halit BAYRAK, Rıfkı Refi Pasin, Üsamettin Tuğaç

8.Dönem (1946-1950):
Halit Bayrak, Müştak Aktan, Ahmet Alpaslan

9. Dönem (1950-1954):
Hüseyin Celal Yardımcı, Kasım Küfrevi, Halis Öztürk

10.Dönem (1954-1957):
Hüseyin Celal Yardımcı, Kasım Küfrevi, Halis Öztürk, Nimet Sümer

11.Dönem (1957-1960):
Hüseyin Celal Yardımcı, Kasım Küfrevi, Halis Öztürk, Şeref SARAÇOĞLU, Şükrü Yatağan

12.Dönem (1961-1965):
Nevzat Güngör, Kerem Özcan, Rıza Polat (Veysi Yardımcı - Cumhuriyet Senatosu Üyesi. 1964 Cumhuriyet Senatosu seçimlerinde Dr. Salih Türkmen senato üyeliğine seçildi.)

13. Dönem (1965-1969):
Nevzat Güngör, Abdulbari Akdoğan, Kasım Küfrevi

14. Dönem (1969-1973):
Nevzat Güngör, Kasım Küfrevi, Kerim Bayazıt

15. Dönem (1973-1977):
Kerem ŞAHİN, Cemil Erhan, Rıza Polat, Mirbahattin Yardımcı (Kasım Küfrevi Ağrı Senatörlüğüne seçildi.)

16. Dönem (1977-1980):
Kerem ŞAHİN, Ahmet Hamdi Şam, Rıza Polat, Mikail Aydemir
1981-1983'de 12 Eylül 1980'de TSK'nın yönetimi ele almasından sonra kurulan Danışma Meclisine Paşa Sarıoğlu seçildi.

17. Dönem (1983-1987):
Fecri Alpaslan, İbrahim Taşdemir, Paşa Sarıoğlu, Mehmet Yaşar

18. Dönem (1987-1991):
Yaşar Eryılmaz, Fecri Alpaslan, Cezmi Erat,Mehmet Yaşar

19. Dönem (1991-1995):
Yaşar Eryılmaz, Cemil Erhan, Mikail Aydemir, Fecri Alpaslan

20. Dönem (1995-1999):
Yaşar Eryılmaz, Ziyaettin Toker, Cemil Erhan, Celal Esin, M.Sıddık Altay

21. Dönem (1999-2002):
Nidai SEVEN, Yaşar Eryılmaz, Celal Esin, Musa Konyar

22. Dönem (2002- )
Mehmet Melik Özmen, Cemal Kaya, Naci Aslan, Halil Özyolcu, M. Kerim Yıldız

Copyright © Diyadinnet.com Tüm hakları saklıdır.

Gönderen: webmaster
Tarih: 2007-05-17
Okuma :22905
Bölgemiz