bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar

bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar

Bebek bekleyen çiftler, teknolojik gelişmelerle bebeklerinin cinsiyetini erken öğrenseler de özellikle internette ve halk arasında cinsiyet belirlemede çok sayıda batıl inanış da varlığını sürdürüyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, çiftlerin büyük bir kısmının önceden çocuğunun cinsiyetini belirleme isteği, uzun yıllardır devam ediyor.

Geçmiş yıllardan bu yana kulaktan kulağa halk arasında anlatılan ve inanılan bazı teoriler ve görüşler de bebek bekleyen çiftlerin dikkatini çekiyor.

Çoğu çift, hiç biri ispatlanmış veya tıbbi geçerliliği olmayan ''BabyChoice–Materna'', ''Microsort–Ericcson'', ''Shettles'', ''Diyet-Beslenme'', ''MSHCG hormonunun tespiti'' ve ''Çin Takvimi'' gibi metotlara başvururken, halk inanışlarından derlenen yüzlerce yöntemlerin bulunduğu internet sitelerinin de bebek bekleyen çiftlerin en önemli uğrak yerlerinden olduğu belirtiliyor.

Tamamen ''batıl inanış'' olduğu belirtilen ve birbirinden ilginç yöntemlerin anlatıldığı internet ile forum sitelerinde, en dikkat çeken söylem ise ''Ye acıyı doğur Hacıyı'' ve ''Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe'yi'' olarak göze çarpıyor.

Tamamen bir eğlence aracı olarak kullanılması gerektiği ve hiçbir bilimsel temelinin olmadığı belirtilen, bazı inanışlar sitelerde şöyle sıralanıyor:

''Anne adayının karnı yumurta gibi büyürse bu bebeğin erkek olacağı, eğer yana doğru yayılırsa kız olacağı...

Baba adayı gebelik boyunca anne adayıyla birlikte kilo alırsa, bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Anne adayı gebelikte 'güzelleşirse' bebek erkek olacaktır, çünkü kız çocukları annelerinin güzelliklerini alırlar.

Gebelikte anne adayının canı daha çok tatlı şeyler çekerse kız bebek, tuzlu şeyler çekerse erkek bebek olacağına delalet eder.

Erkek olacak bebek karında daha aşağıda, kız olacak bebek ise daha yukarıda durur.

Kız bebek olduğunda anne adayının kiloları daha çok kalça ve basende birikir, erkek bebekte ise bu birikme göbek kısmındadır.

Gebelikte anne adayının göğüs bölgesi iyi gelişirse bu bebeğin kız olacağı anlamına gelir.

Erkek olduğunda anne adayının canı daha çok et ve peynir gibi besinler isterken, kız olduğunda meyveyi daha çok ister...''

-''ANNENİN BURNU BÜYÜDÜYSE BEBEK ERKEK''-

Sitelerdeki diğer ilginç inanışlardan bazıları da şöyle:

''Anne adayının gebelik boyunca ayakları üşüyorsa bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Anne adayının bacak kılları gebelikte daha hızlı büyümeye başladıysa bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Erken gebelik döneminde aşırı bulantı kusma olduğunda bu bebeğin saçlı yani kız olduğu anlamına gelir.

Anne adayının gebelikte burnu büyüdüyse bu doğacak bebeğin erkek olacağı anlamına gelir...''

-BİLİMDE YERİ YOK-

Ankara'da faaliyet gösteren Özel Akay Hastanesi kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Tolga Ecemiş de ''hamilelikten önce cinsiyet belirleme'' yönündeki inanışların bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu söyledi.

Halk arasında yaygın olan ve internet siteleri yoluyla da ulaşılabilen bu tür yargıların tamamen ''hurafeden'' ibaret olduğunu belirten Ecemiş, bazı durumlarda bu inanışların hem bebeğe hem de anneye zararlar verebildiğini anlattı.

Cinsiyet tahmininde zaten yüzde 50 bir ihtimalin her zaman olduğuna dikkati çeken Ecemiş, ''Bazı zamanlar bu tahminini doğru tutturan kişi sanki yöntem de doğruymuş gibi bunu çevresine yayıyor. Böylece bilimle uzaktan yakından alakası olmayan inanışlar yayılıyor. Çoğu zaman çiftler hüsran yaşadığı için psikolojik sorunlar da doğuyor. Mesela yaygın olan Çin takvimini uygulayan bir çift, 4. Ay içerisinde istediği cinsiyetin olmadığını gördüğü zaman, sonuç çiftin talebiyle kürtaja kadar gidebiliyor'' dedi.

Bunları Okudunuz mu?03.12.2010 Saat: 23:00

Paylaşmaya ne dersin ?

bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar yorumları

Zumra 27-05-2016 13:33:19

2 kızım var 11 haftalık hamileyim bunda saglıklı sıhatlı hayırlı bir erkek evlat istiyorum..ne varsa sacma sapan batıl inanc cin takvimi rus takvimi kan yenileme belirti hepsi kız çıkıyor bakalım rabbim ne nasip edecek...

Bebişim 13-05-2016 11:31:10

Kızlar iki oğlum var ilkinde deli gibi ekşi yiyordum karpuz yoğurt tüketiyordum. İkinci oğlumda inanılmaz portakal ve tatlı yedim her ikisindede karın kalçadan kilo aldım.şimdi üçüncüye hamileyim yine çok tatlı yiyorum karpuz tüketiyorum rabbim hayırlı sağlıklı evlat versin bakalım bu kuzumun cinsiyeti ne olacak.

sema 06-05-2016 1:03:37

Benim iki kizim var yillar sonra üçüncü gebeliğimi yasiyorum.butun belirtilerim burda ve baska yerlerde yazılan kız belirtileriydi.diğer hamileliklerimdende farkli değildi ama bi oğlum olacak insallah yani boş yere inanıpta sonra can sıkmayın boyle seylere hepsi hurafe

Meryem 04-09-2015 14:16:37

İnanmayın bu Tür şeylere benim kızımda aynen karnım top burnum büyümüş anlayacağınız hepsi yukarda Yazılan gibi ikinci kızıma hamileyim Buda aynı karnım top gibi

14-08-2015 0:23:51

önce hermeyse sağliklı eli ayağı dızgun olsun . Bı devirde kız çocukları daha hayırlı oluyorlar hem Kız erlek ne fark eder.kaç aile var bu seviçleri yaşayamayan ! Bide knları dusunun

Gulnur 05-09-2013 16:45:54

ben de ilk cocugumda hepsi kiz belirtisiydi ama bir oglum oldu

Dağlarkızı 09-07-2013 7:49:53

Rabbim bebekleri korusun.Amin!

raisa 30-11-2012 15:44:09

burada erkek cocuk icin ne yazilmishsa bende de oyledir ancak ultrasonda kiz oldugunu soylediler boyle sheylere inanmayin

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi EkleBayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.


Selülit için bitkisel yağ karışımları | Suna dumankayadan saç bakım önerileri | Akne ve Sivilceler | suna dumankaya Selülit için doğal formül | SİVİLCELERDEN KURTULMAK KOLAY | İnce ve güçsüz saçlar için beslenme önerileri |