Şuan sitede 19108 kişi var

diyadinnet tv

bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar

Sponsorlu Bağlantılar

Diyadinnet'te yayınlanan bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar yazısı, sitemizde bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Bebek bekleyen çiftler, teknolojik gelişmelerle bebeklerinin cinsiyetini erken öğrenseler de özellikle internette ve halk arasında cinsiyet belirlemede çok sayıda batıl inanış da varlığını sürdürüyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, çiftlerin büyük bir kısmının önceden çocuğunun cinsiyetini belirleme isteği, uzun yıllardır devam ediyor.

Geçmiş yıllardan bu yana kulaktan kulağa halk arasında anlatılan ve inanılan bazı teoriler ve görüşler de bebek bekleyen çiftlerin dikkatini çekiyor.

Çoğu çift, hiç biri ispatlanmış veya tıbbi geçerliliği olmayan ''BabyChoice–Materna'', ''Microsort–Ericcson'', ''Shettles'', ''Diyet-Beslenme'', ''MSHCG hormonunun tespiti'' ve ''Çin Takvimi'' gibi metotlara başvururken, halk inanışlarından derlenen yüzlerce yöntemlerin bulunduğu internet sitelerinin de bebek bekleyen çiftlerin en önemli uğrak yerlerinden olduğu belirtiliyor.

Tamamen ''batıl inanış'' olduğu belirtilen ve birbirinden ilginç yöntemlerin anlatıldığı internet ile forum sitelerinde, en dikkat çeken söylem ise ''Ye acıyı doğur Hacıyı'' ve ''Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe'yi'' olarak göze çarpıyor.

Tamamen bir eğlence aracı olarak kullanılması gerektiği ve hiçbir bilimsel temelinin olmadığı belirtilen, bazı inanışlar sitelerde şöyle sıralanıyor:

''Anne adayının karnı yumurta gibi büyürse bu bebeğin erkek olacağı, eğer yana doğru yayılırsa kız olacağı...

Baba adayı gebelik boyunca anne adayıyla birlikte kilo alırsa, bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Anne adayı gebelikte 'güzelleşirse' bebek erkek olacaktır, çünkü kız çocukları annelerinin güzelliklerini alırlar.

Gebelikte anne adayının canı daha çok tatlı şeyler çekerse kız bebek, Tuzlu şeyler çekerse erkek bebek olacağına delalet eder.

Erkek olacak bebek karında daha aşağıda, kız olacak bebek ise daha yukarıda durur.

Kız bebek olduğunda anne adayının kiloları daha çok kalça ve basende birikir, erkek bebekte ise bu birikme göbek kısmındadır.

Gebelikte anne adayının göğüs bölgesi iyi gelişirse bu bebeğin kız olacağı anlamına gelir.

Erkek olduğunda anne adayının canı daha çok et ve peynir gibi besinler isterken, kız olduğunda meyveyi daha çok ister...''

-''ANNENİN BURNU BÜYÜDÜYSE BEBEK ERKEK''-

Sitelerdeki diğer ilginç inanışlardan bazıları da şöyle:

''Anne adayının gebelik boyunca ayakları üşüyorsa bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Anne adayının bacak kılları gebelikte daha hızlı büyümeye başladıysa bu bebeğin erkek olacağı anlamına gelir.

Erken gebelik döneminde aşırı bulantı kusma olduğunda bu bebeğin saçlı yani kız olduğu anlamına gelir.

Anne adayının gebelikte burnu büyüdüyse bu doğacak bebeğin erkek olacağı anlamına gelir...''

-BİLİMDE YERİ YOK-

Ankara'da faaliyet gösteren Özel Akay Hastanesi kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Tolga Ecemiş de ''hamilelikten önce cinsiyet belirleme'' yönündeki inanışların bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu söyledi.

Halk arasında yaygın olan ve internet siteleri yoluyla da ulaşılabilen bu tür yargıların tamamen ''hurafeden'' ibaret olduğunu belirten Ecemiş, bazı durumlarda bu inanışların hem bebeğe hem de anneye zararlar verebildiğini anlattı.

Cinsiyet tahmininde zaten yüzde 50 bir ihtimalin her zaman olduğuna dikkati çeken Ecemiş, ''Bazı zamanlar bu tahminini doğru tutturan kişi sanki yöntem de doğruymuş gibi bunu çevresine yayıyor. Böylece bilimle uzaktan yakından alakası olmayan inanışlar yayılıyor. Çoğu zaman çiftler hüsran yaşadığı için psikolojik sorunlar da doğuyor. Mesela yaygın olan Çin takvimini uygulayan bir çift, 4. Ay içerisinde istediği cinsiyetin olmadığını gördüğü zaman, sonuç çiftin talebiyle kürtaja kadar gidebiliyor'' dedi.

sponsorlu bağlantılar

bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar yazısını okuyan bunlarıda okudu
 • Kalbim ve sen Kalbim ve sen

  kalbimin derinliklerinde yaşattım seni her daim sana sahip çıktım bugün yanıbaşımda değilsin meğer bu gidiş nereye doğru olur.. yüreğimde büyüttüm seni her nefesini ben

 • Hasretimsin Hasretimsin

  H Hasretin bir kor ateş gibi içimde A Asi dalgalar serpilse de sönmüyor bebeğim… S Sen özlemin diğer adısın ya R Ruhsuz açıyor gülleri bu şehrin! E Ertesi sabah kalktığımda yoksun

 • Benden önce Kaç Kişi Oldu? Benden önce Kaç Kişi Oldu?

  Eğer sayı 10 üzeriyse doğru cevap alma oranınız çok düşüktür. Bu konuda eski inanışlar hala geçerlidir. Bir kadın. Lise ve üniversite yıllarında okulun erkek nüfusunun büyük

 • Ayların insanlar üzerindeki Etkisi Ayların insanlar üzerindeki Etkisi

  İnsanların doğdukları aylara göre değişik kişilik özelliklerine sahip oldukları öne sürüldü. Uzmanlar, insanların doğdukları aylara göre kişiliklerinin şöyle değişiklik

 • Artık selülitten korkmayın! Artık selülitten korkmayın!

  Kadınların yaz aylarında korkulu rüyası olan selülite karşı masaj, ilaç ve basınç tedavisi bir arada uygulanıyor. Tedavide ilk adım, hastalıklara yönelik şüpheleri ortadan

bebeğim erkekmi kızmı Batıl inanışlar yorumları
Gulnur 05-09-2013 16:45:54

ben de ilk cocugumda hepsi kiz belirtisiydi ama bir oglum oldu

Dağlarkızı 09-07-2013 7:49:53

Rabbim bebekleri korusun.Amin!

raisa 30-11-2012 15:44:09

burada erkek cocuk icin ne yazilmishsa bende de oyledir ancak ultrasonda kiz oldugunu soylediler boyle sheylere inanmayin

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi EkleBayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.

Paylaşmaya ne dersin ?

Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.