Boyun fıtığı nedir Tedavi yöntemleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Boyun fıtığı nedir Tedavi yöntemleri nelerdir

Söz konusu Ağrılar olduğunda boyun ağrıları ilk sıralarda yer almakta. Modern yaşamın ve sürekli olarak bilgisayar başında çalışmanın biricesi olan bu ağrıların kökeni iseellikle boyun fıtığı oluyor.

Boyun fıtığının çaresi de yine teknolojide.En yeni yöntemler ile hem erken teşhis, hem de tedavi eskiye göre çok daha kolay.

Nöroşirurji Uzmanı Prof.Dr. Tuncer Süzer on soruda boyun fıtığı hakkında bilgi veriyor.

1 -Boyun ağrıları neden oluşuyor?
Özellikle çalışan kesiminde ortaya çıkan boyun ağrıları her yaş grubunda karşılaşılan önemli bir problem. Her üç kişiden biri, yaşamında en az bir kere boyun ağrısından şikayet ediyor.

Boyun ağrıları; boyun omurgasını oluşturan omur ismi verilen kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga çevresindeki kas ile bağların bozulmasıicesinde gelişiyor.

Modern yaşam tarzının getirdiği olumsuzluklardan birisi olan boyun ağrılarına boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, miyofasyal ağrı sendromları, romatizma, osteoporoz, kötü duruş ve boynu kötü kullanma ile tekrar eden ese bağlı zedelenme gibi pek çok neden sebep oluyor. Boyun ağrılarının en önemli nedeni ise boyun fıtıkları.

2 -Boyun fıtığı nedir?
Boynumuz yedi adet boyun omurundan oluşmaktadır. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler bulunuyor. Disk adı verilen bu yapı içerdiği Su ve kollajen yapı sayesinde omurga üstüne binen yükü absorbe ediyor.

Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini önlüyor. Yaş ilerledikçe ya daavmalaricesinde disk dokusu suyunu kaybederek daha sert ve hareketi kısıtlı hale geliyor.

Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman hastalık ortaya çıkıyor. Diskin dış kısmındaki daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısım dışarı çıkıyor.

Bazen omur yapısı bozulduğundan omurlar üstünde küçük kemik çıkıntıları meydana geliyor. İçerdeki yumuşak yapının ya da kemiklerin çevre dokulara baskı yapması sonucunda ortaya çıkan tabloya "boyun fıtığı" adı veriliyor..

3 -Boyun fıtığının belirtileri neler?
Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrı. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön plandadır. Olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapmasıicesinde kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar.

Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlar. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kaldığında bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça tehlikeli bir dönem başlar.

4 - Teşhis nasıl konulur?
Hastaların anlattıkları şikayetler tanı için yardımcı olur. Kesin teşhis muayene ve MR incelemesiye konulur. Benzer şekilde boyun ve kol ağrısı yapabilen diğer hastalıklardan ayırıcı teşhisinin yapılması tedavi planlaması için oldukça önemlidir.

Benzer şekilde ağrılara neden olan boyun omurlarını tutan tümör ya da enfeksiyonların gözden kaçmaması için muayene ve radyolojik incelemeler büyük önem taşımaktadır.

5 - Hangi tedavi yöntemlerinden yararlanılır?
Zannedilenin aksine, boyun fıtığında cerrahi tedavi son çare olarak görülmektedir. Hastaların büyük kısmı için yatak istirahatı, ilaç tedavisi ya dafizik tedavi yeterli gelmektedir.

Başlangıç döneminde şiddetli ağrı varsa istirahat ve ilaçlar verilir. Ağrının azaldığı dönemde ise fizik tedavi programı önerilir. İlaç olarak ağrı kesici, ödem azaltıcı ve kas spazmını çözücü ilaçlar verilir.

Özellikle akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde de kısa süreli kullanım için boyunluk verilebilir. Fakat uzun süreli boyunluk takılması boyun kaslarını zayıflatacağından önerilmez. Bunların haricinde bazı seçilmiş olgularda enjeksiyonlar yapılarak ağrı azaltılabilir.

6 -Fizik tedavide neler yapılır?
Boyun fıtıklarının çoğunda fizik tedavi ile düzelme sağlanabilmektedir. Yumuşak doku ve sinir kökü baskısına bağlı ağrıları gidermek ve spazm oluşan kasları gevşetmek için kızıl ötesi ışınlar, sıcak uygulamaları, uason ve eleiksel uyarı uygulanıyor.

7 - Ne zaman cerrahi tedaviye başvurulur?
Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi yönteme ortalama 10 hastadan birinde başvurulmaktadır. Cerrahi tedavi ancak ilerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı olacak şekilde kol sinirlerine ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında, tedaviye rağmen şikayetleri devam eden hastalara, omurga kırığı ile omurga kayması olanlara, ciddi omurilik ve sinir baskısı olanlara yapılmaktadır.

Ayrıca omurgada tümörü ya da enfeksiyonu olan hastalara da yine cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

8 -Cerrahi tedavi kesin çözüm sağlıyor mu?
Boyun fıtığında cerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan basıyı gidermektir. Bir başka deyimle fıtığı yok etmektir. Bununicesinde de hasta ağrı, kolda uyuşma ve güç kaybı gibi şikatetlerinden kurtulmaktadır.

Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabilmektedir. Üstelik, yeni yöntemler, gelişebilecek olan komplikasyonların da ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

9 - Boyun fıtığı operasyonu nasıl uygulanır?
Boyun fıtığında; servikal laminektomi, önden ya da arkadan diskektomi ile korpektomi gibi çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de klasik ameliyatlar ön taraftan, boynun ön yüzünde,ellikle sağ taraftan 4-5 santimlik bir kesiden girilerek uygulanmaktadır.

Ameliyat Mikroskobu kullanılarak fıtıklaşmış olan disk materyali çıkartılır ve kollara giden sinirlerin afındaki kemikler açılarak sinir rahatlatılır.

Disk boşaltıldıktan sonra omurların çökmemesi, ilerde gelişebilecek deformitenin engellenmesi ve sinirin geçtiği alanınişletilmesi için o bölgeye kemik ya da titanyumdan yapılı greft veya kafes konulur.

10 -Boyun ağrılarını önlemek için nelere dikkat edilmelidir?
Masa başında çalışıyorsanız, kol destekli bir sandalyede, omuzlarınız geride ve ayaklarınız yere değecek şekilde oturun.

Sırtınıza ve belinize arkadan destek koyun. Ensenize de bir yastık ile destek sağlayın. Sandalyenizden öne doğru kayarak kalkın. Uzun süre bilgisayar kullanmak, kitap ve gazete okumak, Televizyon seyretmekten sakının.

Yüksekten bir şey alacağınız zaman, merdiven kullanarak o yüksekliğe yakın olmaya çalışın. Ani ve sert hareketlerden kaçının. Özellikle iş yaparken rahat ve sıkmayan kıyafetler giyin.

Masada otururken kısa aralar verip, ayağa kalkın. Kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın. Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp, uyuyakalmayın.

Ayrıca telefonun ahizesini omuz ile boynuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın. Omurga sağlığınız için yüzmeyi de ihmal etmeyin


Bayanlara Özel

Paylaşmaya ne dersin ?

0
Boyun fıtığı nedir Tedavi yöntemleri nelerdir yorumları
murat 23-10-2015 16:47:59

sizce migren için bu yöntem uygulanırmı

Banu Genç 21-10-2015 16:01:39

Bendede bel fıtığı vardı neler denediysem geçmedi. Tam 7 yıl çektim.
Bir arkadaşım bioenerjiyi önerdi. Daha önce kendi epey bir yer araştırmış. kendisindede boyun fıtığı vardı.
Sonunda bioenerjiyi denedim. (Aslında hiç inanmam :)
Bioenerjide Yavuz Şimşek üzerine uzman kişi tanımam.
Adam Bioenerji uzmanı belimde fıtığım vardı ve neredeyse 7 günde fıtığım yok oldu.
Allah Yavuz beyden razı olsun mükemmel bir bioenerji uzmanı.
İzmir de ikamet edip doktorlardan fayda görmeyen herkese tavsiye ederim.
İnternette ŞimşekBioenerji diye aratırsanız iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Ben çok araştırmıştım sonunda çare buldum en azından çare arayanlara bir faydam olsun :)

Sema 06-09-2015 17:48:44

Ben 16 yıl önce araba kazası yaptım burada ki doktorlar teşhis koyamadılar şu an boynumda dört tane boyun fıtıgı var amaliyat kesinlikle yasak çünkü omur iliğin üstünde gitmediğim hastane doktor kalmadı bununla yaşamayı öğreneceksinler diyorlar

pınar 27-08-2015 2:52:29

aman tedavısi yok sa allah yardmcımz olsun cümlemzin

Gökhan 07-07-2015 15:12:37

Bu soylediklerinizin hepsi boş 1 ,5 yil oldu ilaç kullanıyorum kullanıyorm egzersiz yapıyorum bi arpa boyu yol katedemedim yarin gidip doktorla kavga edecem neden doktor oldun diyede bi sorcam gel benim isimi bana sor sana hatasiz yapayim ama doktor hah gulcem simdi 10 tane varsa 5 tanesini çöpe kafasi okulu başarıyla bitirmis ama bide beyaz önlük gelene gidene firca atiyor

ali efe 21-05-2015 1:01:36

annem başım ve kollarım arıyor diyor geceleri uyuyamıyor cok zorlanıyor nolur bir el atın

Fatma 22-03-2015 1:34:12

Boyun Fıtığı cok zor ve acı veren bir hastalık Allah bana ve boyun ağrısı çeken herkese yardımcı olsu

EDA 05-03-2014 19:33:30

yakın bir arkadaşım bir senedir boyun fıtığından dolayı rahatsız 2 kere ameliyat oldu fizik tedavi gördü ama bir faydasını göremedi ağrılar omuzlarına ve kollarına dağıldı geceleri ağrılar daha da artıyor ve uyutmuyor lütfen yardımcı olur musunuz ?

raziye ünalan 03-02-2013 9:41:55

ben boyun fıtıgıyım nolur bana egzersiz ile televizyonda yapın

Boyun fıtığı nedir Tedavi yöntemleri nelerdir yazısını okuyan bunlarıda okudu

Sağlık: Boyun fıtığı nedir Tedavi yöntemleri nelerdir

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi Ekle



Bayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.


Saç Modası | Yıldızların 2008 Saçları | Güzellik Trendleri | Yeni Saç Modası | Yaz Sezonunun en Gözde Saç Trendleri | Saç Modelleri Paris |