Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta binlerce fidan toprakla buluştu
Hakkari Haberleri

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta binlerce fidan toprakla buluştu

VAN - Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" sloganıyla binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Van'da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 16 noktada, aralarında çam, selvi, badem, ceviz ve sedir ağaçlarının da bulunduğu 40 bine yakın fidan dikildi.

Van Orman İşletme Müdürlüğü ile Edremit Belediyesi tarafından Eski TOKİ bölgesinde düzenlenen etkinliğe katılan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, eşi Meral Bilmez ve protokol üyeleri, katılımcılarla fidan dikti.

Bilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van'ın orman varlığı en az olan illerden olduğunu, son yıllarda yapılan çalışmalarla bu durumun düzelmeye başladığını söyledi.

Ağaçlandırma konusunda gayret içinde olacaklarını belirten Bilmez, şunları kaydetti:

"Diktiğimiz fidanların yanında kurumlarımıza ve vatandaşlarımıza da 100 bin fidan dağıtımı gerçekleştirilecek. Bugün Edremit'te 7 bin fidan dikildi. Her ilçemizde ağaç dikimi gerçekleştirildi. Çocuklarımızın umutlarıyla birlikte diktiğimiz bu ağaçlarımız büyüyecekler. Orman oranı en düşük illerden biriyiz. Kargaların diktiği ceviz ağaçları dışında orman varlığımız yok denecek kadar az. Hem Orman Müdürlüğümüz hem de belediyelerimiz bu konuda ciddi bir çaba içinde. Her yıl Van'a ağaç kazandırma gayreti içinde olacağız."

Bilmez, programa katılan Selma Türkmen'in Ankara'da görev yapan oğlu Uzman Çavuş Vedat Türkmen ile telefonda görüşerek annesinin mutluluğunu paylaştı.

Programa, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, ilçe kaymakamları, kurum amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

- Hakkari

Hakkari'de Depin bölgesindeki Zap Suyu kenarında düzenlenen etkinlikte, Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık ile diğer katılımcılar binlerce fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinlikte konuşan Akbıyık, Türkiye'nin farklı noktalarındaki yangınlarda kaybedilen ağaçların yerine daha fazlasının dikileceğini söyledi.

Kişi başı en az üç fidan dikeceklerini belirten Akbıyık, "Biz de Hakkari'de 87 bin fidan dikeceğiz. Daha yaşanabilir, daha güzel bir Hakkari için hep beraber çalışıyoruz. Burası aynı zamanda Depin sosyal tesis ve rekreasyon alanımız. Duvarlar, yapıldı, yollarımız çok güzel. Yukarıda seyir terasımız bitti. Yazın burayı da bitirip seyir terasıyla birleştireceğiz. Buralar daha yeşil, daha güzel sosyal tesislerle, oyun alanlarıyla Hakkari'nin nefes alacağı bir yer olacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Akbıyık, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kavukçu, İl Emniyet Müdürü Salavat Mete Pınar, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler fidanları dikti. Polis ekipleri de TOMA'ların yardımıyla fidanları suladı.

Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi'nde de Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, akademisyenler ve öğrenciler kampüsün etrafında fidan dikti.

- Bitlis

Bitlis merkez ve ilçelerindeki 6 noktada, "Milli Ağaçlandırma Günü" kapsamında 32 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Yerleşkesinde Vali Oktay Çağatay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İbrahim Güven, Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, kurum amirleri, öğrenciler, polisler, askeri erkan ve orman personelinin katılımıyla fidan dikimi gerçekleştirildi.

Çağatay, gazetecilere, fidan dikim alanının bir bayram yerini andırdığını söyledi.

Etkinliğe asker, polis, öğrenci, zabıta ve orman teşkilatının bütün personelinin katıldığını belirten Çağatay, şöyle konuştu:

"Biz de bu bayramı onlarla kutluyoruz. Bu yıl 3'ncüsünü yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılında ilan ettiği Milli Ağaçlandırma Günü seferberliğini biz de bugün Bitlis'te devam ettiriyoruz. 32 bin fidanı burada toprakla buluşturacağız. Bu yıl Bitlis'te 352 bin fidan dikeceğiz. Orman Bakanımızın ve Orman Genel Müdürlüğümüzün büyük destekleri var. Her işte olduğu gibi yine Eren Holding'in büyük desteği var. Eren Holding'in desteğiyle 5 milyon fidanı Bitlis ile buluşturuyoruz. Bu anlamda Eren Holding'e bir kez daha teşekkür ediyorum."

- Muş

Muş Alparslan Havalimanı alanında düzenlenen ağaç dikme etkinliğinde konuşan Muş Valisi İlker Gündüzöz, dünyadaki en önemli şeylerden birinin doğayı ve çevreyi korumak olduğunu ifade etti.

Çocuklara iyi bir dünya bırakmak için ağaca ve yeşile önem vermeleri gerektiğini belirten Gündüzöz, "Sadece ağaç dikmek ile olmuyor. Aynı zamanda çevremizi her yönü ile korumak ve çevre sorunlarına duyarlı olmamız lazım. Biz zaten her türlü canlıya Yaradan'dan ötürü saygı duyan bir kadim medeniyetin evlatlarıyız." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Yavuz, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Emniyet Müdürü Ergir Kaloğlu, kurum müdürleri ve öğrenciler fidan dikti. Kaynak: AA

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir