Hakkari

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş AK Parti Kadın Kollarından "Kadınlar Günü" açıklaması

VAN - Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta AK Parti Kadın Kolları başkanlıklarınca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklamaları yapıldı.

Van: Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta AK Parti Kadın Kolları başkanlıklarınca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklamaları yapıldı.


AK Pati Van Kadın Kolları Başkanı Havva Duran, bugün azimle, kararlılıkla, emeğiyle mücadele veren emekçi kadınların günü olduğunu belirtti.


8 Mart'ta verecekleri en büyük mesajın, "Büyük Türkiye" hedefini kadın erkeklerin omuzlarında gerçekleştirmek olacağını ifade eden Duran, bu hayallerini beşeri sermayenin önemli bir parçası olan tüm kadınların emeğiyle gerçekleştireceklerini aktardı.


AK Parti'nin 2002'den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi ile kadının eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde pek çok düzenleme yaptığını vurgulayan Duran, şunları kaydetti:


"2002'de Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafında Hakkari'de ilan edilen ilk seçim beyannamemizde kadına yönelik şiddetle ve kadın yoksulluğuyla mücadele edeceğimizi topluma beyan ettik. Her seçimde de buna yeni hedefler ekledik. Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu'nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu'nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırmasına ilişkin düzenlemeler, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde yapılmıştır. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Anayasa'da, TCK'da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. İyi hal ve tutuklama şartlarını yeniden düzenliyor ve kadına yönelik şiddetin cezalarını artırıyoruz."


- Hakkari


Hakkari Evi bahçesinde bir araya gelen kadınlar adına açıklama yapan AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Münevver Ertuş, AK Parti olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2002'den bu yana hem temel insan hakları hem de kadının eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde birçok düzenleme yaptıklarını belirtti.


Türk kadınının, pek çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini bildiren Ertuş, "Ülkemizde kadınlar, 1935 yılında ilk kez parlamentoda yüzde 4,1 oranında temsil edildi. Bu oran 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamamışken bugün 2018 seçimiyle birlikte parlamentoda kadın temsil oranı, yüzde 17,4'e yükselmiştir. AK Parti hükümetleri döneminde eğitim, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul edilmiştir. Kararlılığımız sonucunda 2002 yılında yükseköğretim kız öğrenci oranı yüzde 13,5 iken bu rakam 2020 yılında yüzde 48,5'e ulaşmıştır. Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle de mücadele etmekte kararlıyız."


Açıklamaya AK Parti İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, Merkez İlçe Başkanı Cumhur Demir ve Gençlik Kolları Başkanı Kenan Beyter de destek verdi.


- Bitlis


AK Parti İl Başkanlığı önünde kadınlara çiçek hediye edilmesinin ardından basın açıklamasını okuyan AK Parti Kadın Kolları Çiğdem Ula, bugünün azimle, kararlılıkla, emeğiyle mücadele veren emekçi kadınların günü olduğunu söyledi.


Ula, anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu'nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu'nda eşit işe eşit ücret, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırılması, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkanı ve benzeri birçok düzenlemenin AK Parti döneminde yapıldığını anımsattı.


Eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesinin yasal güvence altına alındığını vurgulayan Ula, "Türk kadını, pek çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Ülkemizde kadınlar, 1935 yılında ilk kez parlamentoda yüzde 4.1 oranında temsil edildi. Bu oran 2002'e kadar ne yazık ki hiç aşılamamışken, bugün 2018 seçimiyle parlamentoda kadın temsil oranı yüzde 17.4'e yükselmiştir. AK Parti, kadının siyasi temsil oranı kabul edilebilir eşiğe ulaşana kadar çalışacaktır." dedi.


Açıklamaya, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, AK Parti İl Başkanı Engin Günceoğlu, kadınlar ve partililer katıldı.


- Muş


Muş'ta da AK Parti İl Başkanlığında bir araya gelen kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Kadın Kolları Başkanı Şeyma Arslan, bugünün azimle, kararlılıkla ve emeğiyle mücadele veren emekçi kadınların günü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"8 Mart'ta vereceğimiz en büyük mesaj, büyük Türkiye hedefi olan kadın erkek omuz omuza gerçekleştireceğimizdir. Bu hayalimizi, beşeri sermayenin önemli bir parçası olan, fabrika işçisinden ev kadınlarına, beyaz yakalıdan mavi yakalıya, kırdan kente kadar tüm kadınların emeğiyle gerçekleştireceğiz. Kadın emeğini anmayı görev saydığımız bu günde Sayın Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti olarak 2002'den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi perspektifi ile kadının eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde pek çok düzenleme yaptık."


Açıklamaya, AK Parti Muş Millet Vekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı İbrahim Avcı, kadın kolları üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.(AA)


Van, Hakkari, Bitlis ve Muş AK Parti Kadın Kollarından Kadınlar Günü açıklaması1
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Abdulmuttalip Özbek, AK Parti, Belediye, Bitlis, Cumhur Demir, Engin Günceoğlu, Feyat Asya, Genç, Hakkari, Havva Duran, İbrahim Avcı, Kenan Beyter, Mehmet Emin Şimşek, Muş, Nesrullah Tanğlay, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, Van ve Hakkari'nin dört bir yanından Güncel haberleri alın.
Anadolu Ajansı(AA), İHLAS HABER AJNASI (İHA) tarafından geçilen tüm hakkari haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlandığı şekilde yer almaktadır. Hakkari Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir