Van'daki STK'lerden bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

Van'daki STK'lerden bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

VAN - Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas ve Bem-Bir-Sen Van Şubesi Başkanı Harun Altun, bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterdi.

VAN - Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas ve Bem-Bir-Sen Van Şubesi Başkanı Harun Altun, bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterdi.

Arvas ve Altun tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin egemen ve tam bağımsız ülke kararlılığından, Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzere devletin kurumlarının milletin emrinde olmasından, milletin iradesi, medeniyet ve inanç değerlerine yol almasından bir zevatın rahatsız olduğu ifade edildi.

Söz konusu açıklamanın emekli de olsa bazı darbe heveslilerinin siyasete müdahale etme, millet iradesine çelme takma, darbe çığırtkanlığı yapma ve gayrı milli odaklara selam çakma hastalığının devam ettiğini gösterdiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yine bu açıklama, Silahlı Kuvvetler bünyesinden ihanet ve vesayet mankurtlarını temizleme iradesinin gerekliliğini, doğruluğunu ve isabetli sonuçlarını da teyit etmiştir. Bu açıklamanın amiral eskileri tarafından yapılmış olması, vesayet virüsünün, darbe mikrobunun, milli irade karşıtlarının Silahlı Kuvvetlerde barındırılmadığını, milletin ordusunun millet düşmanlarından arındırıldığını tescil mahiyetindedir. Bir kısım kendini bilmez mütekait askerin sözde ülkenin bekasını düşündükleri izlenimi vererek siyasete müdahale etme cüretleri; hukuki açıdan ihanetin, fiili açıdan açık bir zavallılığın, akılsızlığın ve ahlaksızlığın göstergesidir."

Türkiye'nin bekasının ve bağımsızlığının teminatının millet ve onun emsalsiz iradesi olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bunun yakın tarihteki en büyük ve en haşmetli örneği 15 Temmuz'dur. 15 Temmuz gecesi darbecilere meydanları dar eden millet, Türkiye'nin geleneğinden vesayeti, geleceğinden muhtıra ve darbeyi bir daha asla tekrar etmeyecek kazımış, söküp atmıştır. Biz, açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yayanlar, yaptıran ve yazdıranların da farkındayız. Bu yönüyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, darbe tetikçisi amiral eskileri ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını doğru buluyoruz. Bu kararın faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri ortaya çıkaracak bir hukuki süreç üretmesini de bekliyoruz."Kaynak:AA

Van'daki STK'lerden bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki1

Etiketler: Bem-Bir-Sen Van Şubesi, Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, tepki, van.

Yorum Ekle