Van'da yapılan sahil yolları ile Van Gölü turizmin gözdesi olacak

03 Eylül 2021 Cuma, 13:20 | Son güncelleme:
Van'da yapılan sahil yolları ile Van Gölü turizmin gözdesi olacak

VAN - Van Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarla vatandaşların Van Gölü'nden daha fazla yararlanmaları sağlanacak.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kenttin turistik açıdan önemli bölgelerinden olan Çitören ile Mollakasım arasında yürütülen yol açma çalışmalarını denetledi.

Bilmez, gazetecilere, Çitören ile Mollakasım arasında 9 kilometrelik sahil yolu açılacağını söyledi.

Yolun 4.5 kilometresinin sanat yapısı ve altyapı çalışmalarının bittiğini vurgulayan Bilmez, şunları kaydetti:

"20 metrelik araç yolu yanında bisiklet yolu yer yerde yürüyüş yolu ve seyir tepeleri olacak. Yani bu yolun bazı bölgelerinde araçların park edip denizi görebileceği seyir alanları oluşturulacak. Bölgemizde daha önce yollar genelde gölün kenarından geçirilmiş biz yerleşim alanı yol ile göl arasına alacak şekilde bir planlama yaptık. Yaptığımız incelemede dünyada çağdaş, gelişmiş ülkelerde genelde bu metodun uygulandığını gördük. Bizim yolumuzun denize en yakın noktası 300 metre en uzak noktası yaklaşık bir kilometreyi bulabiliyor. Coğrafyanın yapısına göre en üst kısımdan geçip ana yolu açtık. Buraların daha imar planı yok. Ama biz önceden tedbirimizi alıp anayolu biz belirleyelim bundan sonrada inşallah buraların imarı yapılınca da ilçe belediyelerimiz bunların tali yolları, denize doğru açılan yollarını da yapacaklar."

- Vanlılar deniz ile buluşturulacak

Mollakasımın turistik açıdan önemli bir yerleşim alan olduğunu belirten Bilmez, "Bu yol tamamlandıktan sonra Mollakasım'ın şehre olan yakınlığı bu yol sayesinde daha da kısalacak. Böylece insanlarımız kışın da Mollakasım'da kalabileceklerdir. Yol çalışmalarımız Mollakasım'la sınırlı kalmayacaktır. Oradan Ayanıs ve Yeşilsuya kadar da devam edecektir. Bizim en büyük iddiamız Vanlıyı denizle buluşturmak ve bu bölgede ileride yapacağımız imar planlamasıyla tamamıyla villalardan oluşan yeşil, parklı bahçeli yapıyı buraya sokmak. Bu bölgeye çok katlı yapı sokmak niyetinde değiliz. " Kaynak: AA

Van'da yapılan sahil yolları ile Van Gölü turizmin gözdesi olacak1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Van Gölü, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez.

Yorum Ekle