Van'da sokak ve çoban köpekleri parazit hastalığına karşı korunuyor

Van'da sokak ve çoban köpekleri parazit hastalığına karşı korunuyor

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kent genelinde sokak ve çoban köpeklerini parazitlerden kaynaklı zoonoz hastalıklarından korumak için ilaçlama çalışması başlattı.

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kent genelinde sokak ve çoban köpeklerini parazitlerden kaynaklı zoonoz hastalıklarından korumak için ilaçlama çalışması başlattı.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'in talimatıyla "Daha Sağlıklı İnsan İçin, Daha Sağlıklı Hayvan" projesi hayata geçirildi.

Bu kapsamda 13 ilçedeki yaklaşık 10 bin köpeğin, 3'er aylık periyotlar halinde 4 doz uygulanacak ilaçlarla ecinococus gronulosus parazitinin sebep olduğu hastalıklara karşı korunması hedeflendi.

Belediye ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı veterinerler, Çatak ilçesine bağlı Görentaş si'ne giderek köpeklere ilaç tedavisi uyguladı.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Neşe Uğurlu Çabuker, paraziter bir hastalık olan ecinococus gronulosusa karşı özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşların dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Çabuker, "Bu parazitler köpeklerin ince bağırsaklarına yerleşerek dışkı yolu ile dış ortama aktarılır. Dış ortamdaki yumurtalarda rüzgar ve yağmurun etkisiyle etrafa yayılır. Bu yumurtalar dış ortamda uygun koşullarda uzun süre canlılığını koruyabildiği için tekrar sığır, koyun ve insanlara bulaşabiliyor. Koyun ve sığırlara çayır ve meralarda otlarken, insanlarda da meyve ve sebzelerin iyi yıkamadan tüketilmesi, kirli suların içilmesi, veya köpek ile temas ettikten sonra ellerin yıkanmadan ağza götürülmesiyle bulaşır." şeklinde konuştu.

Van'ın küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Türkiye'de ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Çabuker, "Van'ı seçmemizdeki en büyük amaç bu hastalığın koyunculukla uğraşan bölgelerde daha sık görülmesidir. Koyunlar ile iç içe olan çoban köpeklerinin kırsalda paraziter mücadelesinin yapılması gerekmektedir. Bu hastalığı engellemenin en önemli yolu parazit-köpek döngüsünü engellemektir. Bu projenin uygulanmasında bize katkı sunan Sayın Valimize ve bize bu proje fikrini sunan bakanlık baş müfettişimize teşekkür ediyoruz."

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Adil Allahverdi ise 13 ilçede sürdürülecek projenin hayvancılığa büyük katkı sunacağını ifade etti.

Köpeklerin aşılarının veteriner hekim kontrolünde düzenli yapılması gerektiğini vurgulayan Allahverdi, şunları kaydetti:

"Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlüklerimiz, veteriner hekimlerimiz, veteriner sağlık tekniker ve teknisyenlerimizin saha çalışmalarıyla paraziter mücadelenin yerine getirilmesi amaçlanmaktadır. Kurban Bayramlarında uygun olmayan yerlerde kesimlerin yapılarak enfekte hayvan atıklarının sokak köpeklerine yedirilmesi nedeniyle hastalık artışı görülmektedir. Bunun için Kurban Bayramlarında belediyelerimiz, il ve ilçe müdürlüklerimiz ve diğer kurumlarımızın ortaklaşa belirlediği yerlerde veteriner hekim kontrolünde kesimlerin yapılarak enfekte organların uygun koşullarda imha edilmesi bu hastalığı önlememiz de büyük yarar sağlayacaktır."Kaynak:AA

Etiketler: Çatak, parazit aşısı, van.

Yorum Ekle