Van

Van'da güvenlik korucuları için "Hizmet İçi Eğitim Programı" düzenlendi

Vali Mehmet Emin Bilmez:
- "Bugün geldiğimiz noktada güvenlik korucularımız artık jandarmanın bir parçası olmuş, terörle mücadele ve asayişin sağlanmasında her alanda görev yapan bir güvenlik birimi haline gelmiştir"

Van: Van'da İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ekiplerince, güvenlik korucularına yönelik "Hizmet İçi Eğitim Programı" düzenlendi.


Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü konferans salonundaki programda konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, jandarmanın bir parçası olan güvenlik korucularının her türlü alanda görev yaptığını söyledi.


Koruculuk sisteminin ülkeye musallat olan terör örgütünün etkilerini bertaraf etmek, insanların köylerinde güvenliğini sağlamak için tasarlandığını aktaran Bilmez, "Bugün geldiğimiz noktada güvenlik korucularımız artık jandarmanın bir parçası olmuş, terörle mücadele ve asayişin sağlanmasında her alanda görev yapan bir güvenlik birimi haline gelmiştir. Bu bölgede köy korucusu olmak ilk başlarda bir bedel, cesaret istiyordu. İlk bu yola çıkanların kahraman olduğunu biliyoruz. Bir kısmı şehit oldu. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz." diye konuştu.


Bilmez, güvenlik korucularının özel yaşamlarıyla da örnek olmaları gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti:


"Güvenlik korucusu, düzen ve asayişi sağlayan bir kişi olarak önce kendi hayatında düzene, kurallara, mevzuata uyan kişi olmalıdır. Koruculuk sisteminin sizin üzerinizden tartışılmaması için kendi hayatınıza dikkat etmelisiniz. Göçmen, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, asayiş ve düzen, huzurun sağlanması için görev yapıyorsunuz. Çocukların daha iyi eğitim alması için başka alanlarda da görev yaptığınızı biliyoruz. Jandarmanın bir parçası, unsuru olduğunuzu hiçbir zaman unutmayacağız. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Art niyetli şer odaklarına fırsat vermesin. Birbirimize bağlanacağız, yumruk gibi olacağız. Bu terörü birlikte yok edeceğiz."


Güvenlik korucularımızın yanındayız


İller İdaresi Genel Müdürlüğü Korucular Daire Başkanı Eyüp Özdemir de terör örgütü PKK'nın 1984'ten itibaren Doğu ve Güneydoğu'da silahlı saldırılarını artırması ve bölge halkına yönelik katliamlar yapması üzerine koruculuk sisteminin kurulduğunu hatırlattı.


Daire Başkanlığı olarak korucuların temel meseleleri ile ilgilenmeye önem verdiklerini vurgulayan Özdemir, "Maddi ve manevi olarak korucularımızın yanındayız ve her daim destek veriyoruz. Bu seminerimizin amacı da milli ve manevi değerlerimize sahip korucularımıza akademik ve operasyonel destek sağlayarak görevlerini daha rahat yapmalarına yardımcı olmak, moral ve motivasyonunu artırmaktır. Güvenlik korucuları bölgede bölücü terör örgütünün korkulu rüyası olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.


İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez de koruculuk sisteminin yöre halkından büyük destek gördüğüne işaret ederek, "Güvenlik korucularımız her operasyonda, yöreyi bilmeleri, tanımaları, araziye hakim olmaları nedeniyle güvenlik güçlerinin yanında kahramanca, canlarını esirgemeden, büyük bir fedakarlıkla mücadeleye katkı sağlamışlardır. Bu uğurda şehit olan güvenlik korucularımıza rahmet, gazilerimize sağlıklı günler diliyorum. Güvenlik koruculuğu sistemi son terörist etkisiz hale getirilene kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın'ın verdiği eğitimin ardından soru cevap bölümüyle sona eren seminere Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Fırat Arslan, merkez ilçe kaymakamları ve güvenlik korucuları katıldı. Kaynak: AA


Van
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Atanur Aydın, Göçmen, Hüseyin Bekmez, İçişleri Bakanlığı, Jandarma, Mehmet Emin Bilmez, Ömer Faruk Canpolat, Operasyon, Şehit, Van ve Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir