Van Büyükşehir Belediyesi beton yol yapımına başladı

Van Büyükşehir Belediyesi beton yol yapımına başladı

VAN - Van Büyükşehir Belediyesinin, daha ekonomik ve kaliteli olan beton yol yapına başladığı bildirildi.

VAN - Van Büyükşehir Belediyesinin, daha ekonomik ve kaliteli olan beton yol yapına başladığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kentin her noktasına hizmet götüren büyükşehir belediyesi, şehrin tarihinde bir ilke daha imza atarak beton yol yapımına başladı.

Edremit İlçesi Kurubaş mevkisin de 1.2 kilometrelik yolda, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından ilk beton yol serimi gerçekleştirildi. 17 santimetre kalınlığında dökülen beton yolun yapımın da C 30/37 dayanımında 0-31,4 mm aralığında agrega, su ve çimento kullanıldı.

Çalışmaların yürütüldüğü bölgeye giden Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yolda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Vali Bilmez'e Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Mucip Tapan, Doç.Dr. Ali Özvan ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Sahip Görendağlı'da eşlik etti.

Vali Bilmez, ilk kez beton yol yaptıklarını belirterek, 13 ilçede birçok yolda bu çalışmayı gerçekleştireceklerini belirtti.

Beton yolun bitümlü sıcak karışımlı (BSK) asfalt yola göre daha kaliteli ve ekonomik olduğunu ifade eden Bilmez, şunları kaydetti:

"Van Büyükşehir Belediyesi olarak genellikle BSK sıcak asfalt yapıyorduk. Ama iki yıldır da beton yol için hazırlıklarımız vardı. Arkadaşlarımız bu çalışma için kurslara gittiler. Türkiye'de uygulanan yerleri gidip incelemelerde bulundular. Beton yol hem ekonomik olarak hem de dayanıklılık olarak BSK yola göre daha avantajlı. Aynen asfalt yolda olduğu gibi finişer ile dizilip silindir ile sıkıştırılıyor. Ve sıkıştırılır sıkıştırılmaz kullanılabilecek bir yoldur. Dayanma gücüde BSK ya göre daha iyidir. Bugün burada özel bir firmamızın da desteğiyle Van'daki ilk uygulamamamızı yaptık."

BSK asfaltın çalışma süresinin çok kısa ve sadece yaz aylarında yapıldığına değinen Bilmez, beton yolun en büyük özeliklerinden birisinin de hataların hemen düzeltilebildiğini ve dayanma gücünün daha yüksek olduğunu aktardı.Kaynak:AA

Van Büyükşehir Belediyesi beton yol yapımına başladı1

Paylaşmak İstermisin?

Etiketler: beton yol yapımı, Van Büyükşehir Belediyesi.

Yorum Ekle