Güncel

Uluslararası Balkan Üniversitesi mezunlarına bütün dünyada mesleklerini icra etme imkanı tanıyor

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem:
- "32 farklı ülkeden binlerce öğrencimiz ve on binlerce mezunumuz ile hem Balkanlarda hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesinde Uluslararası Balkan Üniversitesinin bayrağını dalgalandırmaya devam ediyoruz"

İSTANBUL - Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU), mezun olan öğrencilerine bütün dünyada mesleklerini icra etme imkanı tanıyor.


Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 32 farklı ülkeden binlerce öğrencisiyle Makedonya'nın en çok tercih edilen üniversitesi unvanını taşıyan Uluslararası Balkan Üniversitesi, Şangay kriterlerine göre eğitim ve Erasmus değişim programlarında da birinci olmasıyla ön plana çıkıyor.


Yüzde 100'e varan burs imkanları ve yüzde 100 İngilizce eğitim ile öğrencilerini hayata hazırlayan üniversite, YÖK kılavuzu 465. sayfada yer alan mevzuat gereği, üniversiteden başarıyla mezun olan öğrencilerine 2 ay gibi bir kısa sürede Türkiye'de geçerli, denkliği olan diplomalarını verebiliyor.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, 2017'den bu yana Kuzey Makedonya'nın en çok tercih edilen üniversitesinin rektörü olmaktan dolayı haklı bir gurur içerisinde olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:


"32 farklı ülkeden binlerce öğrencimiz ve on binlerce mezunumuz ile hem Balkanlar'da hem Türkiye'de hem de dünyanın birçok ülkesinde Uluslararası Balkan Üniversitesinin bayrağını dalgalandırmaya devam ediyoruz. Üniversitemiz Makedonya'nın en çok tercih edilen üniversitesi olmasının yanı sıra, uluslararası bir üniversite olmasından ötürü, öğrencilikleri süresince gerekli şartları yerine getiren öğrencilerimizin Türkiye'de denklik alma sürelerini 2 aya kadar düşürdü. Yani, yüzde 70 devam zorunluluğu ve yüzde 100 İngilizce eğitim ile okullarına devam eden ve başarılı olan öğrencilerimiz, YÖK'e başvurduklarında hızlı bir şekilde denkliklerini alıp Türkiye'de mesleklerini icra etmeye başlayabiliyorlar. Bu durum yalnızca Hukuk Fakültesi için geçerli değil ki bütün dünyada uygulanan bir durum bu. Zira Makedonya'da alınan Hukuk eğitiminde Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanunu gibi ülkemize has müfredatı işlemiyorsunuz. Dolayısıyla öğrencilerimiz Türkiye'nin veya söz konusu herhangi bir ülkenin iç hukukuna yönelik bu dersleri üniversitemizde görmedikleri için, kendi ülkelerinde alacakları ilave bir program ile eğitimlerini tamamlamak zorunda. Türkiye'den gelen öğrencilerimiz için, mezuniyetlerinden sonra Türkiye'de istedikleri bir üniversitede ortalama 2 yıl süren bir program dahilinde Türk hukuk sistemini içeren fark derslerini verdikleri takdirde avukatlık mesleğini icra etmeye başlayacaklar. Bu süreçler tamamen YÖK mevzuatına ve ilgili üniversitelerin akademik zorunluluklarına uygun olarak yapılır."


Uluslararası Balkan Üniversitesinden 2019'da mezun olan ve Türkiye'de avukatlık mesleğini icra eden Lütfi Yolalan ise gerek eğitim kalitesi, gerekse 30'dan fazla farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencileri ile böyle kaliteli bir üniversiteden mezun olduğu için çok mutlu olduğunu kaydetti. Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Meslekler, Rektör, Türkiye ve Türkiye'nin dört bir yanından Güncel haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir